67 (85)

67 (85)




To warto wiedzieć


DATA

00<X>

rumu

Fclk = 2.4MHz


Rys. 115


do 20kHz, dający na wyjściu sygnał cyfrowy PDM - rysunek 114.

Innym przykładem są układy scalone National LMV1021 ...26. To też są przedwzmacniacze z wbudowanym przetwornikiem AJC, wyposażone w cztery końcówki: dwie do zasilania, trzecia to linia zegarowa, czwarta linia danych, jak pokazuje rysunek 115. Co ciekawe, na stronie www.national. com można znaleźć karty katalogowe sprzed kilku miesięcy oznaczone obsolete, co oznacza, że albo w ogóle kostki te nie weszły one do produkcji, albo szybko zostały wycofane.

W niektórych urządzeniach, np. w telefonach komórkowych, istotnym czynnikiem jest stopień wrażliwości mikrofonu na zewnętrzne pola w.cz. Chodzi o to, że silny sygnał w.cz., który z oddalonego o kilka centymetrów nadajnika dotrze do bramki tranzystora JFET w mikrofonie elektretowym i zostanie zdemo-dulowany na nieliniowości charakterystyki


KUF4723


Rys. 116

-10

-20

50


0

B

10


-30


100 200


500


MIC.CASE



Konkursy w Elektronice Praktycznej Do wygrania oscyloskop cyfrowy ufundowany przez Farnell. Marzysz o cyfrowym oscyloskopie?


Spróbuj swego szczęścia! Wystarczy odpowiedzieć na



Elektronicy Konstruktorzy! Nie przeoczcie ciekawych artykułów w siostrzanym czasopiśmie! A wśród nich:

■Technologia GSM dla elektroników. Prezentacje rozwiązań do transmisji danych, do zastosowania we własnych konstrukcjach.

■    Przegląd modemów GSM.

■    Kursy programowania mikrokontrolerów, DSP i układów FPGA.

■    Opisy darmowych narzędzi dla elektroników.

Ciekawe projekty, a wśród nich:

■    Modułowy, graficzny wyświetlacz LED do budowy tablicy informacyjnej.

■    Nieziemski termometr z lampą IN9.

■    Doskonałej jakości, bezprzewodowy link audio.

■Sterownik rolet okiennych.

■    Miniprojekty.

Ciekawe artykuły na temat nowoczesnych podzespołów i sposobów ich użycia. Tips & Tricks. Cykle porad i artykułów dla konstruktorów elektroników i wiele innych

0    różnorodnej tematyce. Konkursy

1    atrakcyjne nagrody.


tranzystora. W przypadku modulacji AM-podobnej lub w ogóle przy zmianach poziomu fali nośnej, spowoduje to przesuwanie punktu pracy tranzystora, co da wyraźnie słyszalne zakłócenia - terkot lub stuki. Aby zmniejszyć wrażliwość mikrofonów na sygnały radiowe w.cz., stosuje się różne sposoby, a jednym z nich jest miniaturyzacja. Zmniejszenie rozmiarów jest tu korzystne, bo po prostu zmniejsza się powierzchnia „anten odbiorczych”. W mikrofonach są też wbudowane kondensatory filtrujące, jak pokazuje przykład z rysunku 116 - jest to karta katalogowa wkładki Hosiden KUF4723 o wysokości tylko 0,9mtn.

Jedną z najważniejszych wad mikrofonów elektretowych są trudności z ich automatycznym montażem i lutowaniem na płytce wraz z elementami SMD.

Problem polega na tym, że podczas lutowania, cała płytka jest podgrzewana do temperatury około 250 stopni, a mikrofon ECM, a w szczególności płytka elektretowa, nie wytrzyma takiej temperatury bez znaczącej utraty swych właściwości. Dlatego mikrofony muszą być albo lutowane ręcznie, albo dołączane za pomocą jakiegoś rodzaju złącza, co w każdym przypadku zwiększa koszty produkcji.

Te i inne czynniki spowodowały poszukiwania innych rozwiązań mikrofonów, które nadawałyby się do automatycznego montażu wraz z typowymi współczesnymi elementami SMD. I takie mikrofony istnieją. Są produkowane od kilku lat, a ich popularność szybko rośnie. Wiele wskazuje natomiast, że mikrofony elektretowe przeżyły już czas swej największej chwały i obecnie zaczynają tracić swoją pozycję. Na razie utrata znaczenia jest powolna, jednak na horyzoncie pojawił się i umacnia potężna konkurencja w postaci mikro-- fonów MEMS.

Wiele wskazuje, iż w' najbliższych latach to właśnie mikrofony MEMS wyprą z rynku tak popularne dziś „elektrety”. Mikrofonami tymi zajmiemy się w następnym odcinku.



1k


2k Hz 5k


10k    20k


Freguency Response


33pF


•    1 // F

^©o-H £-o OUTPUT


■fo


2.2 kQ

-o POWER SUPPLY©

-OEARTH©


(red)


rr:


EP można nabyć we wszystkich EMPIK-ach i większych kioskach z prasę. Zamówienia pojedynczych egzemplarzy, a także założenie prenumeraty należy kierować do Działu Handlowego AVT: handlowy@avt.pi tel.: 022 257 84 50, fax: 022 257 84 55 Działu Prenumeraty: prenumerata® avt.pl tel.: 022 257 84 22, fax: 022 257 84 00 a także listownie lub bezpośrednio:

AUT KORPORACJA Sp. Z 0.0.

03-197 Warszawa, ul. Leszczynowa 11


Elektronika dla Wszystkich Marzec2010 67


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
66 (85) To warto wiedzieć Bufor i układy pracy W klasycznych mikrofonach pojemnościowych układ elekt
Image175 ■ To warto wiedzieć ■ To warto wiedzieć fSI Elektroda górna Elektroda dolna Rys. 16 i Rys.
Image177 (2) B To warto wiedzieć reki B To warto wiedzieć reki sażenia nowoczesnego obiektu maleje w
Image113 (5) To warto wiedzieć To warto wiedzieć wstrzykiwania warstwa ni anodo (ITO) Rys. 48 Oczywi
37489 Image53 (3) I To warto wiedzieć Do wytwarzania struktur DMD wykorzystywany jest proces CMOS z
65 (84) To warto wiedzieć twórców, sprzedawanych w ostatnich latach w hurcie po kilkadziesiąt grosz

więcej podobnych podstron