7 (1349)

7 (1349)



WPŁYW SPOŁECZNY 1 93

macji. Dyskusja stwarza okazję do wymiany poglądów i argumentów je uzasadniających. Liczba argumentów, którymi każdy członek grupy dysponuje, jest, oczywiście, mniejsza od liczby argumentów przedstawianych w dyskusji. Są to przeważnie argumenty uzasadniające początkowe stanowisko członków grupy, nic zatem dziwnego, że dyskusja krystalizuje i uskrajnia właśnie początkowe stanowisko grupy. Czynnikiem zasadniczym zmieniającym poglądy uczestników dyskusji jest liczba i jakość argumentów.

Wiele badań potwierdza i jedno, i drugie wyjaśnienie. Nie ma zresztą powodu, by traktować je konkurencyjnie. Są sytuacje, w których oba procesy, porównań i perswazji, odgrywają ważną rolę, są też takie, w których jeden z nich może mieć większy udział. W dyskusjach o upodobaniach porównania społeczne zdają się ważniejsze niż perswazja (wszak de gustibus non disputandum est), w dyskusjach dotyczących opisu rzeczywistości jest przeciwnie.

46.4

Wpływ w grupie

46.4.1

Rozproszenie odpowiedzialności

W latach sześćdziesiątych prasa amerykańska przyniosła opis szokującego zdarzenia. Jak nadmieniono już w paragrafie 45.2.1.1, na oczach kilkudziesięciu przyglądających się z okien osób mordowana była przez blisko godzinę kobieta. O ile można próbować wyjaśnić obawą o własne życie to, że nikt nie wystąpił bezpośrednio w obronie ofiary, to zupełnie niezrozumiałe jest to, że nikt z kilkudziesięciu świadków nawet nie zadzwonił na policję. Wyjaśnieniem braku jakiejkolwiek reakcji pomocy może być zjawisko rozproszenia odpowiedzialności (Darley i L^nnć, 1968). Brak pomocy można tłumaczyć tym, że aż tak wiele osób było świadkami nieszczęścia.

Wiele eksperymentów psychologicznych (por. Latanć, 1981; Latanć i Nida, 1981) wykazało, że szansa udzielenia pomocy przez samotnego świadka wynosiła średnio około 50%, a spadała do zaledwie 22%, gdy zdarzeniu przyglądała się grupa świadków (por. rozdz. 45.2). W jednej serii badań współpracownikowi eksperymentatora rozsypywała się torba z zakupami. Okazało się, że procent osób obecnych w windzie, które pomagają pozbierać zakupy, spada systematycznie wraz z liczbą osób znajdujących się w owej windzie. W innym eksperymencie (Freeman, Walker, Borden i Łatane, 1975) wykazano, że napiwek dawany kelnerowi w restauracji był procentowo tym niższy, im więcej osób (a więc potencjalnych napiwkodawców) znajdowało się przy stole.

Tak więc szansa otrzymania pomocy w nieszczęściu jest większa, gdy jego świadkiem jest pojedyncza osoba, niż wtedy, gdy jest to grupa ludzi.

46.4.2

Próżniactwo społeczne

Rozproszenie odpowiedzialności występuje również poza sytuacjami udzielania pomocy człowiekowi w potrzebie. Ludzie pracujący w grupie często pracują mniej wydajnie niż w samotności. Wczesne, niepublikowane badania Ringelmana (za: Łatane, 1981) wykazały, że siła, z jaką grupa osób ciągnie linę, jest mniejsza, niżby to wynikało z zsumowania sił ciągnięcia liny przez pojedyncze osoby pracujące samotnie. Grupy dwuosobowe ciągnęły linę z siłą równą 93% sumy sił jej członków, grupy trzyosobowe z siłą 85%, a ośmioosobowe z siłą 49%. Bibb Łatane, Kipling Williams i Stephen Harkins (1979) przeprowadzili badania, w których pojedyncze osoby, dwójki lub grupy sześcioosobowe miały za zadanie zrobić tyle hałasu, ile jest to możliwe, klasz-


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
32
zabawy dla maluchów0030 IV. Miś zwiedza światPUDEŁKO TEMATYCZNE .POLICJANT I SZERYF” Zabawa stwarza
DSC03211 ! ze szkoła funkcjonowanie dziecka stwarza okazję do poznawania i oceniania siebie Tut
Obraz7 (22) Zarządzanie zasobami ludzkimi w Oparciu o Kompetencje te stwarzają okazje do samozatrud
img007 (2) 5VIII Temat: Wpływ społeczny Literatura obowiązkowa: Wojciszke, B. (2002). Człowiek
11 Wpływ grzybów rodzaju Trichoderma... DYSKUSJA WYNIKÓW Badania prowadzone z udziałem grzybów
56 (101) 192 WPŁYW SPOŁECZNY nie chcąc narażać się na problemy z publikacją takich politycznie niepo
5 (1612) WPŁYW SPOŁECZNY 1 9 1 nie, do którego jedzenia zupełnie nie wiem, jak się zabrać, to dyskre
60 (85) 196 WPŁYW SPOŁECZNY tywnym, człowiek podchodzi do świata bardziej obronnie, co wzmaga ostroż
62 (81) 198 WPŁYW SPOŁECZNY5.4.1.2 Jak osłabić kontrargumenty, które powstają „w głowie"
64 (75) 200 WPŁYW SPOŁECZNY Potrzeba poznania jest cechą osobowościową, która wyraża się w angażowan
66 (73) 202 WPŁYW SPOŁECZNY Jonesa), to obóz ten był obficie zaopatrzony w narkotyki. Odbywały się c

więcej podobnych podstron