transportowo-magazynowych i operowaniu ładunkami zbiorczymi, tj. ładunkami w postaci uformowanych tzw. jednostek ładunkowych (zamiast operowania pojedynczymi sztukami artykułów nieopakowanych lub opakowanych). Formowanie jednostek ładunkowych może odbywać się różnymi sposobami w zależności od charakteru wyrobów, z których tworzona jest jednostka ładunkowa.
Rozróżnia się tzw. mikrojednostki ładunkowe w formie pojemników. Ładunki w pojemnikach przeznaczone są niekiedy do samodzielnego udziału w procesie transportowo-magazynowym, w zasadzie są jednak używane jako elementy składające się na jednostkę ładunkową paletową. Jednostkami ładunkowymi są także uformowane w specjalny sposób wiązki lub paczki nazywane pakietami, a także makrojednostki ładunkowe (zbiorcze ładunki) w kontenerach.
Podstawowym sprzętem do formowania jednostek-ładunkowych są palety i urządzenia do formowania pakietów. W zależności od użytego sprzętu do uformowania jednostki ładunkowej dzielą się one na trzy zasadnicze grupy: 1) jednostki ładunkowe paletowe, 2) jednostki ładunkowe pojemnikowe i kontenerowe, 3) jednostki ładunkowe pakietowe.
Ładunki paletowe
Jedną z liczniejszych grup jednostek ładunkowych są jednostki ładunkowe paletowe (rys. 24). Są one formowane na paletach, które dzielą się na: płaskie, słupkowe, skrzyniowe i specjalne.
Powszechna forma obrotu paletami ładunkowymi polega na formowaniu jednostek ładunkowych na paletach lub w paletach ujednoliconych, tj. znormalizowanych, a nawet tzw. uprzywilejowanych.
Rys. 24. Palety:
a) paleta ładunkowa płaska, b) paleta ładunkowa z nadstawkami, c) paleta ładunkowa skrzyniowa, d) paleta ładunkowa specjalna (6 palet z beczkami)
85