89 (141)

89 (141)



Mikroprocesorowa Ośla łączka M1

Mikroprocesorowa Ośla łączka M1

programowe zerowanie licznika

Reset Watchdog

do obwodu zerowania mikroprocesora

/U


Ćwiczenie 21 Centralka alarmowa, czyli

watchdog w swej klasycznej roli


! Watchdog

Watchdog przewidziany jest głównie do kontroli, czy aby program nie wpadł w martwą pętlę i przestał pracować poprawnie. Jeśli tak się stanie, watchdog po prostu zre-setuje procesor i program zacznie poprawną pracę od początku. Watchdog bywa też wykorzystywany do obniżania poboru prądu - procesor jest okresowo „budzony” przez watchdoga do pracy, a po każdorazowym wykonaniu zadania procesor przecho-| dzi w stan PowerDown i „śpi” aż do następnego resetu spowodowanego przez watchdoga.

Podstawowe zastosowanie oraz działanie watchdoga zostało opisane w EdW 11/2002 na stronie 45. Watchdog to w istocie licznik o dużej pojemności taktowany wewnętrznym oscylatorem RC, zupełnie niezależnym od rezonatora kwarcowego - patrz rysunek poniżej.

Przepełnienie licznika powoduje wyzerowanie (reset) mikroprocesora i rozpoczęcie pracy programu od początku. Gdy program pracuje poprawnie, okresowo zeruje licznik i reset nie następuje.

Po włączeniu zasilania oraz po resecie procesora watchdog jest wyłączony, więc aby z niego skorzystać, należy przede wszystkim skonfigurować go i włączyć. Długość cyklu zliczania można wybrać spośród kilku dostępnych wartości (czasów). Co istotne, : częstotliwość wewnętrznego oscylatora watchdoga nie jest precyzyjnie ustalona. Silnie zależy od napięcia zasilania i może ; zawierać się w granicach 300kHz..,1,6MHz. Występują też znaczne rozrzuty między

W dwóch najbliższych ćwiczeniach zajmiemy się centralką alarmową, a przy jej opracowaniu przyjrzymy się bliżej działaniu watchdoga i obwodów resetu. Naszym celem jest wykonanie na bazie naszej płytki testowej prawdziwej centralki alarmowej. Będzie ona miała dwie linie dozorowe LI, dołączoną do końcówki PD.5 oraz L2 - natychmiastową, dołączoną do końcówki PD.6. Do sterowania pracą centralki będzie służył ukryty wyłącznik, dołączony do końcówki PD. I (równolegle do przycisku S2). Przycisk S l wykorzystamy do kasowania pamięci alarmu. Podczas ćwiczeń układ będzie stale dołączony do komputera i z niego zasilany przez kabel programujący. Przykładowy sposób wykorzystania pokazany jest na rysunku 107.

Alarm wywołany przez którąkolwiek z linii na wyznaczony czas uruchomi syrenę, dołączoną do wyjścia Q2. Linie dozorowe pracują

UWAGA! Jeśli zgodnie z rysunkiem 107 dołączysz do zacisków PD.5, PD.6 linie dozorowe z czujnikami normalnie zwartymi, włączysz na stałe tranzystory T5, T6 i wyświetlacz W2. Przewodzące tranzystory T5, T6 mogą uniemożliwić zaprogramowanie procesora. Dlatego wyjątkowo w tym i następnym ćwiczeniu:

NA CZAS PROGRAMOWANIA PROCESORA ZDEJMIJ JUM-PERYJ1, J2.

w prostym trybie i mogą zawierać różnorodne czujniki normalnie zwarte (NC) - podczas czuwania przez te linie płynie niewielki prąd, a przerwanie obwodu powoduje reakcję centralki. Aby linie działały w taki sposób, końcówki PD.5 i PD.6 procesora muszą pracować jako wejścia i to wejścia podciągnięte do plusa zasilania. Do „silnego” podciągnięcia można wykorzystać obecność na płytce

L2 - natychmiastowa

Rys. 107.


jednak bliższej informacji na te tematy. W każdym razie trzeba pamiętać, że jest to kiepskiej jakości oscylator RC.

Przebieg z tego oscylatora podawany jest na licznik o programowalnej długości cyklu. Wszystkie bity sterujące pracą watchdoga zawarte są w rejestrze o nazwie WDTCR (Watchdog Timer Control Register). Bity WDP2...WDP0 wyznaczają pojemność licznika (długość cyklu) zgodnie z tabelą 1:

Ustawienie bitu o nazwie WDE (Watchdog Enable) zezwala na pracę watchdoga - w BASCOM-ie wykonuje to



Watchdog

Schemat wewnętrznych obwodów watchdoga pokazany jest na rysunku A, a na rysunku B wyróżnionych jest pięć bitów rejestrów I/O odpowiedzialnych za jego pracę.

Watchdog w żadnym wypadku nie może służyć do precyzyjnego odmierzania czasu, ponieważ częstotliwość wewnętrznego oscylatora RC silnie zależy od napięcia zasilania i temperatury struktury procesora. Rysunek C pokazuje typowe zależności w tym zakresie. Do tego dochodzą nieuniknione rozrzuty między egzemplarzami oraz słaba stabilność długoczasowa - w karcie katalogowej brak

32 Grudzień 2003 Elektronika dla Wszystkich


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
92 (141) Mikroprocesorowa Ośla łączka Mikroprocesorowa Ośla łączka If Flaga * 1 Then gdy llaga usta
Technika mikroprocesorowa ulega zmniejszeniu o 1, po programowym pobraniu ze stosu 1 bajtu (rozkazem
Technika mikroprocesorowa Rys. 6. Symulacje prostego programu Dodatkowo rozwiń listę rejestrów 16-31
Technika mikroprocesorowa ret Wykonaj symulacje programu w trybie Auto Step wybranym z Menu Debug. W
101 Mikroprocesorowe sterowniki silników skokowych przebiegi sygnałów w liczniku 2 układu 8253 i
Wprowadzenie:Obsługa mikroprocesorowych modułów, podstawy techniki programowania, obsługa operacji
assembler?86? 2 44 4. Język asemblerowy mikroprocesorów #086/8088 Wiersz programu kończy się zasad
97 (117) Mikroprocesorowa Ośla łączka M1 Mikroprocesorowa Ośla łączka M1 Ćwiczenie 23Wyświetlacz
99 (115) Mikroprocesorowa Ośla łączka M1 Mikroprocesorowa Ośla łączka M1 ’C023e Wszystkie typy zmi
edw6 str46 Mikroprocesorowa Ośla łączka M1 Mikroprocesorowa Ośla łączka M1 riii«uixe
43680 Image37 (6) Mikroprocesorowa Ośla łączka Ml 191 ZmiennaTypuInteger = Funkcyjka (JakasZaiByte,
90 (145) Mikroprocesorowa Ośla łączka R14 R13
91 (142) Mikroprocesorowa Ośla łączka Ml Reset Watchdog I to sq wszystkie kluczowe informacje, umożl
93 (135) Mikroprocesorowa Ośla łączka segmentów a tych dwóch wyświetlaczy. Podczas odmierzania czasu

więcej podobnych podstron