8 (1270)

8 (1270)



Zadanie 81.

Koncentraty substancji pektynowych lub suche, sproszkowane pektyny znajdują zastosowanie w przemyśle spożywczym i w przetwórstwie owoców do wyrobu marmolad, dżemów oraz galaretek. Niewielkie ilości pektyn zużywa również przemysł farmaceutyczny.

Zadanie 82.

Chityna jest składnikiem pancerzyków stawonogów, a także materiałem budującym ściany komórkowe grzybów.

Zadanie 83.

Takim polisacharydem jest dekstran.

Zadanie 84.

Antocyjany zmieniają barwę w zależności od pH roztworu (podobnie jak papierek lakmusowy). W roztworze kwaśnym mają barwę czerwoną, a w roztworze o pH > 7 barwę fioletową bądź niebieską. Komórki płatków kwiatów bławatka i róży różnią się pH soku komórkowego.

Zadanie 85.

Jednoczesna obecność w cząsteczkach aminokwasów kwasowej grupy karboksylowej i zasadowej grupy aminowej sprawia, że aminokwasy są związkami amfoterycznymi, których budowa cząsteczkowa jest uzależniona od stężenia jonów wodorowych w środowisku.

Zadanie 86.

Aminokwasy w obojętnym roztworze wodnym występują w formie zjonizo-wanych cząsteczek dwubiegunowych. Grupa aminowa (-NH2) przyłącza proton, stając się dodatnio naładowaną grupą NH3+, a grupa karboksylowa (-COOH) oddaje proton, tworząc ujemnie naładowaną grupę COCT.

Zadanie 87.

□ W kwaśnym środowisku powstanie forma b.

J W środowisku o pH > 7 (alkalizacja środowiska) powstanie forma a.

Zmniejszanie pH roztworu (zakwaszanie środowiska) spowoduje przechodzenie jonów obojnaczych do formy b, natomiast wzrost pH roztworu (alkalizowanie środowiska) — do formy a.

Zadanie 88.

Dla każdego aminokwasu istnieje charakterystyczne stężenie jonów wodorowych, w którym jego cząsteczka ma zerowy ładunek wypadkowy (ma budowę dipolarną dzięki równoczesnemu zjonizowaniu obu grup karboksylowej i aminowej). Wartość pH, w którego obecności aminokwas ma zerowy ładunek wypadkowy, jest nazywana punktem izoelektrycznym.

Zadanie 89.

Do aminokwasów rozpuszczalnych w wodzie należą aminokwasy kwaśne (kwas glutaminowy, kwas asparaginowy), aminokwasy zasadowe (lizyna, arginina, histydyna) oraz glicyna, asparagina, glutamina, cysteina, seryna, treonina, tyrozyna. O rozpuszczalności w wodzie decyduje obecność polarnych łańcuchów bocznych.

Zadanie 90.

Aminokwasy z niepolarnymi łańcuchami bocznymi stanowią substancje hydrofobowe. Należą do nich alanina, walina, leucyna, izoleucyna, prolina, fenyloalanina, metionina, tryptofan.

Zadanie 91.

W cząsteczce glicyny występują dwie identyczne grupy — atomy wodoru — połączone z węglem, w związku z tym nie istnieje para steroizomerów.

Zadanie 92.

Tyrozyna należy do aminokwasów aromatycznych - podobnie jak fenyloalanina. Powstaje przez hydroksylację (dołączenie grupy OH) fenyloalaniny.

Zadanie 93.

W organizmach żywych występują wyłącznie L-aminokwasy. Wyjątek stanowi kilka D-aminokwasów w ścianie komórkowej bakterii oraz w pewnych antybiotykach wytwarzanych przez grzyby.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
e (7) 182 J. K.RZYNÓWEK. (81 towych w określonych rejonach lub na określo tych trasach. Charakt
flotacja Produkt Wychód Popiół w koncentracie Substancja palna w koncentracie Popiół w odpadach g r
14579 Photo0019 (2) STOPIEŃ 1 Patrz odpowiedź 136 ZADANIE EH Zastąp pytajniki znakanti + lub - w lak
Aktywizowanie zawodnika do rozwoju Najważniejszym zadaniem jest koncentrowanie się coacha na rozwoju
Destylacja T-4 Technika laboratoryjna pojedynczych substancji ciekłych, lub rozdziału roztworów, w
10 (115) Tłuszcze Są w temperaturze pokojowej substancjami stałymi lub płynnymi. Są nierozpuszczalne
2015?3 test str 3 Zadanie 7. Wymiana koncentratorów na przełączniki w sieci Ethernet spowoduje A. z
- umieszczenie w opakowaniu substancji pochłaniających lub wydzielających CO2, O21 etylen > metod
skanowanie0007 (81) charakter raczej indywidualny lub rodzinny, rde grupowy, a motywacje (szukanie w
strona 5 248 DODATKI KSZTAŁTUJĄCE STRUKTURĘ nieznacznym poziomem substancji antyodżywczych i/lub łat

więcej podobnych podstron