90 (143)

90 (143)



Czernicki po powtórnym wodowaniu w basenie SMW.


8000 z gdyńskiego CTM. Ponadto zainstalowany zostanie NATO-wski system dowodzenia MCCIS (Ma-ritime Command and Control Information System), zintegrowany z podsystemami łączności okrętowej i wymiany danych w standardzie C2PC oraz z systemem Łeba-3. Wymagać to będzie dodatkowej serwerowni na okręcie, przestrzeni na zabudowę radiostacji oraz odpowiedniego pola antenowego, przy czym na razie nie przewiduje się przebudowy masztu, co znacznie utrudnia projektantom zadanie. Remontowi, przeglądom i naprawie podlega rozgłośnia wewnętrzna Optimus, a także okrętowy system łączności satelitarnej. Na potrzeby Czernickiego zakupiono militarny terminal satelitarny SHF - MON zawarł kontrakt z hiszpańskim oferentem na dostawę i montaż urządzenia pod koniec ub. r. Terminal trafi na okręt jako dostawa armatorska Centralnej Składnicy MW. Dużej rozbudowie ulegnie system ochrony danych i kryptografii - operatorzy systemu dowodzenia MCM będą pracować na konsolach mogących przetwarzać informacje w trybie tajnym. W dziale obserwacji technicznej obsłudze serwisowej podlegać będzie system IFF Supraśl oraz radar nawigacyjny Bridge Master Navy.

Kompleksowy przegląd urządzeń działu elektromechanicznego obejmie centralę ruchowo-ma-newrową w zakresie nadzoru i monitoringu siłowni, wszystkie pompy, centralę klimatyzacji, system sanitarny, obie stacje odsalania wody morskiej, układ chłodzenia oraz elektrownię okrętową. Zmodernizowany zostanie awaryjno-portowy agregat prądotwórczy Wola. System paliwowy otrzymał dwie nowe wirówki, a ponadto został oczyszczony i zakonserwowany. Wyremontowane i uzupełnione w narzędzia zostaną warsztaty okrętowe - mechaniczny i elektroniczno-elektryczny. Pierwszy zyska między innymi zestaw narzędzi i obrabiarek pozwalających na obsługę śmigłowca. Zmodernizowane będzie okrętowe ambulatorium, tak aby zespół medyczny mógł udzielić pomocy ogólnej i chirurgicznej na poziomie II szpitala polowego z możliwością hospitalizacji czterech osób.

Poważnym zmianom ulegnie architektura i aranżacja wnętrza okrętu na poziomie pokładu głównego. Trzeba przygotować BCI dla zespołu dowodzenia i sztabu MCM, a także odpowiednie pomieszczenia socjalne. Wcześniej jednostka poza etatową, prawie 50-osobową załogą, mogła zaokrętować do 140 osób z wyposażeniem osobistym i zapasami. Teraz planuje się, że załoga okrętu będzie liczyła 50-58 osób, natomiast sztab MCM, nurkowie-minerzy, obsługa śmigłowca i inni specjaliści to kolejnych 45-50 ludzi. Pomieszczenia mieszkalne i sanitarne dla dodatkowo zaokrętowanych znajdowały się w części dziobowej okrętu. Początkowo właśnie tam, po połączeniu dwóch kabin sypialnych na lewej burcie (nazywanych w żargonie okrętowym „kabina dziesięciu" oraz „kabina dwudziestu dziewięciu") miało znajdować się BCI. Zrezygnowano z tego pomysłu w trosce o komfort pracy, po przeanalizowaniu zachowania okrętu na większej fali. Ostatecznie pomieszczenie BCi powstanie na lewej burcie, ale na śródokręciu, pod kabiną dowódcy okrętu, która znajduje się na pokładzie dziobówki. Spowoduje to większe zmiany w dotychczasowej zabudowie i aranżacji pomieszczeń okrętowych na niższych poziomach. Z całą pewnością kabina dowódcy zespołu powstanie na poziomie dziobówki (być może w obecnej kabinie zastępcy dowódcy okrętu), a kabiny oficerów załogi etatowej zostaną przeniesione na pokład główny.

BCI będzie sercem operacyjnym okrętu. Przy sześciu konsolach mają pracować oficerowie taktyczni odpowiedzialni za różne aspekty dowodzenia i kierowania zespołem przeciwminowym. Tutaj spływać będą również dane ruchowe i nawigacyjne okrętu-bazy, a także dane o sytuacji taktycznej z rozpoznania i środków obserwacji technicznej, ze wszystkich okrętów zespołu oraz sieci dowodzenia (narodowej lub sojuszniczej). Rozwiązywanie zadań taktycznych w działaniach przeciwminowych to nowa jakość w MW i wyzwanie dla projektantów systemu.

Ze starymi zdolnościami

Okręt nadal ma pełnić funkcję zaopatrzeniowca. Będzie przewoził 160 t paliwa (początkowo tylko 144 t), 110 t wody słodkiej, 10 t olejów i smarów oraz 27,6 t żywności w chłodni. Takie zapasy mają pozwolić na odtworzenie gotowości bojowej okrętu o wyporności 5001. Niestety, nie wiadomo nic na temat środków bojowych (amunicji, min), jakie Czernicki mógłby transportować w ramach zapasów.

Zachowana ma zostać możliwość przekazywania w ruchu paliwa z kilwaterowego systemu tankowania za pomocą elastycznego węża pływającego oraz materiałów suchych poprzez system trawersowy na obie burty (ale z wykorzystaniem pojedynczego zespołu napędów RAS-RH/250, stosowanego zamiennie na prawą lub lewą burtę). Początkowo planowano uzupełnienie tego ostatniego o możliwość podawania paliwa, jednak ostatecznie skończyło się na pozostawieniu dotychczasowego rozwiązania, z uwagi na różnice w ocenie ofert ewentualnych dostawców, głównie związanych z wydajnością i trwałością węży stosowanych w proponowanych rozwiązaniach. System RAS-RFH/250 pozwoli na dostarczanie na łączu sztywnym osób lub jednorazowego ładunku o masie do 250 kg na jednostkę płynącą równolegle w odległości nie większej niż 60 m.

Zmniejszy się liczba kontenerów, które okręt będzie mógł przewozić. Dotychczas było ich maksymalnie 12 - w ładowni, przestrzeni pod pokładem lotniczym oraz na dziobie. Teraz, ze względu na uwarunkowania przeciwpożarowe lądowiska, w wersji transportowej jednostka zabierze 10 kon-

PTECHnmin/9nnn

WOjSKOIM 0/ lUUu


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
6 (56) ELEMELEK Z WROGIEM TOCZY BOJE SROGIE Czy widzicie Elemelka, jak się kręci po kafelkach przy b
05 2 poszczególnych zbiorniczków. Po powtórnym wysuszeniu wiskozymetru wprowadzić 10 ml badanego 0.
skanuj0024 90 Dodatki Rysowanie po śladzie » * • t t * te te te > te • •
dydaktyka 014 Tl AProgram zajęć nr G (90 minut) organizowanych po wkładzie nt.: „Zasady
dydaktyka 010 Program zajęć nr 8 (90 minut) organizowanych po wykładzie nt.: „Kształcenie
DSC01156 Krowy Okres otoioccrodowy- oleli zaaułzerWa (45-60 dnQto rodofinla (de 90-100 dnia
6(1) o oMK§S(90 podnoszą się po upadku ..żyją teraźniejszością
Obraz 0 AUDI 80/90 Urządzenia sygnalizacyjne AUDI 80/90 Urządzenia sygnalizacyjne Po zdemontowaniu l
STAROŻYTNO ŚĆ - 7 AGADNIFNTA PO POWTÓRKI 1.    Co to jest mit? Najsłynniejsze mity i
11741 skanuj0007 (146) ćwiczenie M (strona 192) Ćwiczenie M: 6 serii po 4 powtórzenia. Dwadzmśt la p
90 Stanisław Czerniak tylko dłoń i wzrok dla kota. Zamiast bronić racji świata, głaszcze
IgE. Etap ten jest bezobjawowy. Po powtórnym związaniu antygenu z receptorem np. bazofila prowadzi d

więcej podobnych podstron