98 99 (9)

98 99 (9)



się zjonizowany gaz (argon) zawarty wewnątrz palnika. Układ ten ułatwia wytworzenie wyładowań elektrycznych pomiędzy elektrodami palnika (ryc. 25). W palnikach w postaci rurki prostej okładki kondensatora są sprzężone pojemnościowo z elektrodami palnika.

Rozgrzana przez prąd elektroda ujemna wysyła elektrony, które kierując się w stronę elektrody dodatniej jonizują argon i rtęć. Do-

Ryc. 24. Palnik argonowo-rtęciowy, typ S 300



—i

Ryc. 25. Schemat włączenia palnika automatycznego: P — okładka metalowa na palniku, C — kondensator, W — włącznik prądu sieciowego, T — transformator datnie jony argonu i rtęci bombardując katodę zwiększają stan jej rozgrzania i emisję elektronów. Powyższe zjawiska zachodzą na przemian zgodnie ze zmianą kierunku prądu zasilającego palnik. W rezultacie wytwarza się w palniku luk świetlny, złożony ze strumienia elektronów i rozżarzonych par rtęci.

Palnik włączony jest w obwród wtórnej cewki transformatora. Gdy zamkniemy włącznik w obwodzie pierwotnego uzwojenia transformatora, wów-czas indukowany prąd z wtórnej cewki zasili palnik i uzyskamy jego zapłon.

Lampy kwarcowe (budowa ogólna)

Rozróżniamy dwa rodzaje lamp kwarcowych z palnikami wytwarzającymi łuk świetlny z par rtęci, a mianowicie: 1) lampy chłodź one powietrzem i 2) lampy z chłodzeniem wodnym. Palniki chłodzone powietrzem umieszczone są w głowicach otwartych (lampy kwarcowe typu Bacha lub Jesionka), natomiast palniki chłodzone wodą znajdują się w komorach zamkniętych (lampy kwarcowe typu Kromayera).

Palniki lamp kwarcowych mogą mieć różny kształt i wielkość.

Duży model lampy z palnikiem chłodzonym powietrzem służy przeważnie do naświetlań ogólnych (całkowitych), natomiast mały do naświetlań miejscowych z małej odległości. Lampy Kromayera służą wyłącznie do naświetlań miejscowych.

W zależności od kształtu głowicy rozróżniamy dwa zasadnicze typy lamp: Bacha i Jesionka. Model lampy może być duży na statywie (typ Bacha) i mały przenośny.

Zasadnicze części składowe budowy lampy kwarcowej są następujące: głowica, statyw i podstawa.

Głowi c a służy jako reflektor i może być różnego kształtu. W głowicy umieszczony jest palnik. Głowica w lampie Bacha jest kulista, złożona przeważnie z dwóch półkul, a w lampie Jesionka czworoboczna, otwarta. Wewnętrzna strona głowicy jest powleczona stopom aluminio-wo-magnezowym lub chromowana. Metale te posiadają właściwości odbijania promieni UV (75°/'o ich emisji).

Statyw zbudowany jest z mocnej metalowej rury o polerowanej powierzchni zewnętrznej. Pozwala on na ustawienie głowicy w dowolnej odległości od naświetlanej powierzchni. Dolna część statywu łączy się z podstawą lampy. Głowica osadzona jest na statywie przy pomocy uchwytu i suwaka. Suwak głowicy połączony jest mocną stalową linką, przerzuconą przez bloczek znajdujący się u wierzchołka statywu. Na końcu linki znajduje się cylindryczny metalowy ciężarek wpuszczony w światło rury statywu. Ciężarek równoważy ciężar głowicy i ułatwia zmianę jej położenia. Pozycję suwraka na statywie zabezpieczamy śrubą.

Podstawa lampy. Statyw połączony jest z podstawą, która posiada trzy odnóża zakończone kółkami. W obudowie podstawy znajduje się transformator, zapewmiający każdemu palnikowi wymagane do jego pracy określone napięcie i natężenie. Na pokrywie podstawy lampy znajduje się włącznik prądu sieciowego, który zamyka pierwotny obwód transformatora, kontakt stykowy, z którego wychodzi dwuży-łowy przewód łączący wtórne uzwojenie transformatora z palnikiem i włącznik zwiększający napięcie w obwodzie prądu zasilającego palnik. Od gniazdka sieci przewód dwużyłowy doprowadza prąd do pierwotnego uzwojenia transformatora (ryc. 26). Lampa powinna być uziemiona.

99


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
98 99 PODSTAWY PODOLOGII KOSMETYCZNEJ Do punktów antropologicznych zalicza się między innymi: ■
98 99 2. ktoś naopieprzał się. [dk] ‘ktoś naobijal się’ NP Za mało naopiepnak się w czasie tych feri
98 99 (15) 98 URAZY I USZKODZENIA SPORTOWE Ból nasila się przy ruchach, nierzadko występuje samoistn
98 99 (5) 98 Zagraniczna ekspansja przedsiębiorstw — Wyjaśnienia teoretyczne Trzeci sposób klasyfika
74405 P201212 04 AGH W wyniku elektrolizy otrzymuje się aluminium hutnicze o czystości 98-99.4%. Cz
98,99 bmp Dyplomacja lomacji z wyłaniającą się tendencją polityki siły, nie ograniczonej żadną konce
99 bmp 114 WSKAZÓWKI KATECHETYCZNEDoświadczenie zawarte w opowiadaniach □ Te dwa opowiadania uzupełn
98 99 ) ak zmieniła się energia potencjalna układu kulek po przesunięciu kulek z poło /enia I do II?
98 99 (3) problemy z pamięcią i koncentracją uwagi. Występują objawy zatrucia bieluniem. Zdarzają si
98 99 o. dziecka, powinny więc być tępione i hamowano, Częste złoszczenie się może przejść w nawyk i
98 99 (3) problemy 2 pamięcią i koncentracją uwagi. Występują objawy zatrucia bieluniem. Zdarzają si
98,99 (5) wymieniają oni między sobą zdania. W pierwszym przypadku wypowiedź kształtuje się inaczej
98 99 47. ak zmieniła się energia potencjalna układu kulek po przesunięciu kulek z poło żenia I do
skanuj0023 (18) Do roztworu SnCl2 dodajemy kroplami rozcieńczony NaOH. Pojawia się biały osad SnCOHV
Zdjęcie0522 Co się dzieje z materią i energią zawartą w skonsumowanym pokarmie?

więcej podobnych podstron