Adam Olszewski książka (2)

Adam Olszewski książka (2)



Wargi wolowe - fałdy skórno-mięśniowe otaczające jamę gębową, które oddziela się cięciami okrężnymi od kości czaszki i żuchwy.

Ośrodek - zespół naturalnie ze sobą połączonych lub rozdzielonych elementów takich, jak: wątroba, płuca z tchawicą, serce i część błoniasta przepony brzusznej.

Przedżołądki i żołądek właściwy (flaki wolowe) - żwacz, czepiec, księgi i tra-wieniec bydła, po wyjęciu z jamy brzusznej, opróżnione z treści pokarmowej, pozbawione błony śluzowej, oparzone i oczyszczone.

Wymię - gruczoł mleczny oddzielony od tuszy.

Nerki wołowe - parzysty wielopłatowy narząd miąższowy, oddzielony od części lędźwiowej tuszy i otaczającej torebki tłuszczowej.

Śledziona wołowa - nieparzysty narząd miąższowy znajdujący się w jamie brzusznej, po wyjęciu oddzielony od przewodu pokarmowego i tłuszczu.

Stopy wołowe - dolne odcinki kończyn odcięte w stanie pęcinowym, zawierające: kość pęcinową, koronową oraz parzyste kości kopytowe pokryte skórą, pozbawione racic i owłosienia.

Nogi wołowe - dolne odcinki kończyn odcięte w stawie skokowym lub nadgarstkowym, zawierające: kości śródręczalub śródstopia, pozbawione racic i owłosienia.

■ Podroby cielęce

Głowa cielęca - kości czaszki wraz z przylegającym umięśnieniem; od głowy zostały oddzielone: skóra, ozorek, mózg, wargi i gaiki oczne.

Mózg cielęcy - substancja mózgowa otoczona błoną wyjętą z jamy czaszki.

Ozorek cielęcy - język wraz z mięśniami podjęzykowymi, oddzielony od krtani i żuchwy.

Wargi cielęce - fałdy mięśniowo-skórne, otaczające jamę gębową, które oddziela się cięciami okrężnymi od kości czaszki i żuchwy.

Ośrodek - zespól naturalnie ze sobą połączonych lub rozdzielonych elementów takich, jak: wątroba, płuca z tchawicą i przełykiem, serce oraz część błoniasta przepony brzusznej.

Śledziona cielęca - nieparzysty narząd miąższowy znajdujący się w jamie brzusznej, po wyjęciu oddzielony od przewodu pokarmowego.

Krezka cielęca - jelita cienkie i środkowe wraz z krezką właściwą, po wyjęciu oparzone i oczyszczone.

Nerki cielęce - parzysty wielopłatowy narząd miąższowy oddzielony od części lędźwiowej tuszy i otaczającej torebki tłuszczowej.

Nogi cielęce - dolne odcinki kończyn, odcięte od tuszy w stawie skokowym lub stawie nadgarstkowym, zawierające kości śródręcza lub śródstopia oraz kości: pęcinową, koronową i kopytową; kości pokryte skórą, pozbawione raciczek i owłosienia.

5.3.2. Wymagania jakościowe

Szczegółowe wymagania jakościowe dotyczące każdego rodzaju podrobów podano w tab. 5.1. Określają one kształt, powierzchnię, konsystencję i barwę. Podroby powinny mieć właściwą im barwę i zapach swoisty. Nie dopuszcza się zanieczysz-

Tabela 5.1. Charakterystyka świeżych podrobów wieprzowych, bydlęcych i cielęcych [3]

Rodzaj

Asortyment

Wymagania

płuca

wyraźnie podzielone na płaty, prawe ma 4 płaty, lewe 3 płaty; budowa zrazikowa; powierzchnia czysta połyskująca oraz lekko wilgotna; dopuszcza się zmatowienie oraz niewielkie pofałdowanie powierzchni na skutek obeschnięcia; konsystencja sprężysta i elastyczna; nie dopuszcza się zanieczyszczeń wodą z parzeinika i nadmiernego wysuszenia płuc

Podroby wieprzowe (mózg, serce i ozór

- podobnie jak w podrobach wolowych)

wątroba

składa się z czterech płatów oddzielonych od siebie trzema głębokimi wcięciami; struktura nieznacznie ziarnista; powierzchnia gładka, lekko błyszcząca i wilgotna; dopuszcza się zmatowienie powierzchni, spowodowane częściowym obeschnięciem; barwa brązowowiśniowa, konsystencja jędrna; woreczek żółciowy usunięty

nerki

o kształcie spłaszczonego ziarna fasoli, jednopłatowe; powierzchnia gładka i połyskująca, miąższ nieco wilgotny i połyskujący; barwa czerwonobrunatna, z odcieniem jaśniejszym niż barwa nerek wołowych; konsystencja jędrna; nie dopuszcza się pozostawienia resztek przewodów moczowych

śledziona

wydłużona i stosunkowo wąska z grzebieniem od strony otrzewnej, pozbawiona więzadeł i tłuszczu, powierzchnia gładka, nieco wilgotna, połyskująca; barwa jasnoczer-wona do ciemnoczerwonej, konsystencja dość miękka, dopuszczalne obeschnięcie powierzchni

głowa

oddzielona w stawie potylicznym, na kości czaszkowej ma jamę pozostałą po wyjęciu mózgu: w łączności pozostaje krtań i 3 pierścienie tchawicy; pozbawiona skóry, języka, rogów, gałek ocznych, warg i uszu środkowych; mięśnie mogą być ponacinane; nie powinna zawierać odłamków kości; powierzchnia zewnętrzna lekko obeschnięta; mięśnie barwy różowej do ciemnoczerwonej, tłuszcz od barwy jasnokremowej do żółtawej

Podroby wolowe

mózg

kształt kulisty lub owalny; nie powinien zawierać odłamków kości; barwa różowoszara; powierzchnia lekko wilgotna, otoczona błoną; konsystencja miękka

ozór

gruby i jędrny, o końcu zaostrzonym i brzegach ostrych; na grzbiecie występuje znaczne zgrubienie; barwa czerwona, przy czym powierzchnia może być w całości lub częściowo zabarwiona na ciemnoczerwono; powierzchnia wału językowego obsuszona lub lekko wilgotna i chropowata: bez łoju, konsystencja ścisła i jędrna

wargi

dokładnie oparzone, pozbawione nabłonka oraz owłosienia; o barwie szarej


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Adam Olszewski książka (1) Biorąc pod uwagę różne sposoby konserwowania krwi, rozróżnia się jej nast
Adam Olszewski książka (3) * Tabela 5.1 (cd.) Rodzaj Asortyment Wymagania serce na powierzchni t
Adam Olszewski książka (4) czeń, skrzepów krwi, zmiany barwy, konsystencji i zapachu. Podroby przech
Adam Olszewski książka (5) Krew surowa Rysunek 5.3. Nowoczesna linia Centriblood do produkcji mączki
Adam Olszewski książka (6) -    zawartość chlorków w przeliczeniu na chlorek sodu w %
Adam Olszewski książka (7) Tabela 5.3. Nazwy anatomiczne i użytkowe osłonek naturalnych [4] Rodzaj
Adam Olszewski książka (8) Żołądki są pakowane przeważnie w beczki (po dokładnym wysoleniu) i charak
IMG)23 (5) Ryc. 20.22. Wyspowy płat skórno-mięśniowy z szerszego grzbietu (płat LD) mięśnia
jelito grube fałdy podłużne mięśniowa wyrostek robaczkowy ujście wyrostka robaczkowego jelito
Młodzieńcze zapalenie skórno-mięśniowe Objaw Gottrona Rumień heliotropowy oraz obrzęk
Test Reumaty 2009 -naszej 1. W diasn. zapalenia wielomięsniowego/skórno-mięśniowego niezbędne jest
Młodzieńcze zapalenie skórno-mięśniowe Przeciwciała anty-Jo-1 Bóle stawów i mięśni Rumień
testy?rma [DSCN0143] 4 28. W zapaleniu skórno-mięśniowym stwierdza się    podwyższon
DSC00991 (3) 3.3.1* I*n»cnE nviivc< y,By o przepychanie fałdu skórno-mięśniowego po stronie
DSC00991 (4) T U ^ ma9(u nuuczyny górnej chanie fałdu skórno-mięśniowego po stronie dłonio- ^fr^eP
DSC02406 (4) Zapalenie wielomięśnio«»_ skórno- m ięśn io we • Zapalenie wielomięśniowe i skórno-mięś

więcej podobnych podstron