adm1

adm1



lak szeroką skalę ze zbiorów Ermitażu, przyczyniając się do umocnienia współpracy pomiędzy tymi dwoma muzeami.

Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom bronioznawców, licznych miłośników i koneserów dawnego oręża, którzy mieli sposobność poznania nie znanych dotąd w Polsce przebogatych zasobów Zbrojowni, przystąpiono do organizacji następnej wystawy na 1990 r. Jej tematem była historia ruszni-karstwa w Rosji. Ta licząca kilkaset lat sztuka, reprezentowana przez zachowane do współczesności wybitnie artystyczne dzieła, pozostawała za granicą przez długi czas prawie nie znana. Nawet znawcom kojarzyła się najczęściej z wyrobami z Tuly. Opowiedzieć o lej sztuce w obrębie jednej, niezbyt licznej ekspozycji, próbowali jej organizatorzy, dając tym samym kolejny przykład konstruktywnej współpracy dwóch muzeów - w Petersburgu i w Malborku.

Odwiedzający wystawę odkryli na niej wiele nowych i wcześniej dla nich nie znanych rzeczy. Zobaczyli przedmioty pochodzące z różnych miejsc i okresów (XVI-X1X w.), w większości wykonanych do tej pory w mało znanych ośrodkach. Mogli też odnotować i ocenić dużą różnorodność typologiczną wystawianych eksponatów oraz nieprzeciętną perfekcję technicznego, a w szczególności artystycznego ich wykonania i osobiście zapoznać się z unikatowymi egzemplarzami, mającymi znaczenie historyczne i pamiątkowe. Bez wątpienia ta kolejna wystawa sprzyjała wzbogaceniu wiedzy o tej wyrazistej i oryginalnej dziedzinie rosyjskiej kultury minionych łat.

W kilka lat później powstał pomysł przygotowania dla Muzeum Zamkowego w Malborku nie jednej, ale od razu dwóch wystaw o różnej treści i tematyce. Celem jednej z nich było ukazanie najlepszych egzemplarzy europejskiej broni paradnej końca XV1II-XIX w., często honorowych darów dla członków rodziny carskiej i znamienitych osobistości państwowych. Broń tę cechowała wysoka jakość techniczna i artystyczna.

Wystawa, podobnie jak poprzednie wywołała żywe zainteresowanie polskich i zagranicznych turystów odwiedzających zamek w Malborku. Większość eksponatów pokazywanych było po raz pierwszy: wśród nich były szable, szpady i pałasze wykonane z najlepszej stali i ozdobione zgodnie z najlepszymi tradycjami szabclni-ków i kowali europejskich. Aby zorganizować szerszą pod względem obszaru ekspozycję, struktura wystawy zakładała pokazanie twórczości mistrzów i artystów nie tyle z tradycyjnych ośrodków Włoch. Niemiec, Francji, ale także Polski, Hiszpanii, Belgii, Danii, Szwecji i innych państw naszego kontynentu.

Jeśli uświadomienie treści tematu pierwszej, dopiero co opisanej wystawy nie wymagała szczególnych wysiłków, a przy doborze zabytków trzeba było tylko z dobrego wybrać lepsze, to realizacja drugiej zaplanowanej ekspozycji była już bardziej skomplikowana i odpowiedzialna. Po raz pierwszy poza granicami Rosji, co więcej - w Polsce, zamierzano pokazać część kolekcji dawnej broni polskiej przechowywanej w Ermitażu. Jest to dość liczna i okazała kolekcja, obejmująca praktycznie wszystkie znane typy polskiego uzbrojenia i broni XV1I-XIX w. pozwalające ocenić oryginalność polskiej wytwórczości na potrzeby militarne. Wiele z tych eksponatów prócz niewątpliwych wartości artystycznych lub konstrukcyjnych, zachowuje określone znaczenie historyczne i pamiątkowe, wynikające z konkretnych wydarzeń minionych lat, bądź też należały niegdyś do znanych postaci historycznych.

Uwzględniając różnorodność i wyjątkowo wyczerpujący charakter polskich kolekcji, należało wybrać ze zbiorów tylko te przykłady oręża, które nie dublowałyby mate-

31


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
adm1 100 „WYPĘDZENIE HELIODORA ZE ŚWIĄTYNI" Z CYKLU „STANZE WATYKAŃSKI E" Francja,
1 (64) W każdym ze zbiorów rzeczy rozpoczynających się na „ż” „rz”, „h” i „eh” znajduje się
Ze zbiorów algebraicznych tworzymy przestrzenie algebraiczne (uniwersiun algebraiczne)-pomiędzy nimi
Należy jeszcze zaznaczyć, że niedość dokładne opracowanie programu przyczyniło się do
skanuj0032 (35) ideologię, często przyczynia się do znacznego przekształcenia owej ideologii”58. Szk
page0170 - 169 - ukończyć. Slanąwszy w Lipnicy, ze drżeniem serca zbliżał się do domu. Nie zastał ta
4 przyczynić się do ich ochrony. Zakładano bowiem wtedy, że udostępniana będzie czytelnikom tylko we
Teoria cen pokazuje nam, że płaca minimalna ponad poziomem rynkowym przyczyni się do wzrostu bezrobo
IMG201206076 m. r.ifirt ze ttwwtMr/tM odnoszących się do nerwu sromowego są poprawne ? N Mom&wy
Viruty 49 r JL 3.32. Nieprawdą jest, że: A. wirusy roślinne dostają się do komórki gospodarza tylko
© Tak wywinięte liście palmy sprawią, że gałązki ruskusu podniosą się do góry. Następnie kremową,

więcej podobnych podstron