CCF090306002

CCF090306002



K.


410

Nie przenośmy się, jak ekonomista, kiedy chce coś wyjaśnić, w urojony stan pierwotny. Taki pierwotny nic nie wyjaśnia. Przenosi to tylko pytanie w siną, mglistą dal. Ekonomista zakłada w; faktu, zdarzenia, to, co ma wyprowadzić, mianowicie konieczny związek między dwiema rzeczami między podziałem pracy i wymianą. Tak teologia wyjaśnia pochodzenie zia grzechem pierwor tzn. zakłada jako fakt, w postaci historii, to, co ma wyjaśnić.

Dla nas punktem wyjścia jest współczesny fakt ekonomiczny.

Robotnik ubożeje tym bardziej, im więcej produkuje bogactwa, im bardziej wzrasta moc i ilos: produkcji. Robotnik staje się towarem tym tańszym, im więcej towarów wytwarza. W miarę jak : nie wartość świata rzeczy, zwiększa się wprost proporcjonalnie deprecjacja świata Praca wytwarza nie tylko towary; wytwarza samą siebie i robotnika jako towar, i to w takim st„ w jakim w ogóle wytwarza towary.

Fakt ten wyraża tylko tyle: przedmiot, który praca wytwarza, jej produkt, przeciwstawia się' jakaś obca istota, jako siła niezależna od wytwórcy. Produkt pracy jest pracą u' w przedmiocie, pracą, która przybrała formę rzeczy, jest uprzedmiotowieniem pracy czywistnieniem pracy jest jej uprzedmiotowienie. W tym stanie rzeczy, o jakim traktuje ekonoma tyczna, to urzeczywistnienie pracy występuje jako odrzeczywistnienie robotnika, miotowienie występuje jako u t r a t a przedmiotu i dostanie się w jego niei przyswojenie - jako wyobcowanie, jako alienacja robotników we własnym produkcie

Urzeczywistnienie pracy oznacza tak daleko idące odrzeczywistnienie, że robotnik zostaje czywistniony aż do śmierci głodowej włącznie. Uprzedmiotowienie oznacza utratę przedmiotu ? lece, że robotnik zostaje obrabowany z przedmiotów najniezbędniejszych nie tylko do życia, le:: pracy. Ba, sama praca staje się przedmiotem, który robotnik może zdobywać tylko z najwyższym kiem i bardzo nieregularnie. Przyswojenie przedmiotu oznacza tak daleko idące wyobcowanie więcej przedmiotów robotnik produkuje, tym mniej może posiadać i tym bardziej dostaje się we swego produktu, kapitału.

Wszystkie te następstwa zawarte są już w określeniu, że robotnik pozostaje do produktu -jej pracy w takim stosunku, jak do obcego przedmiotu. Bo z tego założenia wynika jasno, bardziej robotnik się spracowuje, tym potężniejszy staje się obcy świat przedmiotów, który twór coś, co mu się przeciwstawia, tym uboższy staje się on sam, jego świat wewnętrzny, tym mniej jer własnością. Podobnie jest z religią. Im więcej człowiek wkłada w boga, tym mniej zachowuje w samym. Robotnik wkłada w przedmiot swoje życie; lecz odtąd należy ono już nie do niego, przedmiotu. Im bardziej wzrasta więc ta działalność, tym bardziej bezprzedmiotowy jest robo jest produktem jego pracy, nie jest nim samym.

Dlatego też im większy jest ten produkt, tym mniej przedstawia on sam. (Alienacja ro we własnym produkcie oznacza nie tylko to, że jego praca staje się przedmiotem, bytem zewne nym, lecz i to, że istnieje poza nim, niezależnie od niego, jako coś obcego, i że staje się niego samodzielną potęgą, że życie, które dał przedmiotowi, przeciwstawia mu się wrogo i obco

Rozpatrzmy teraz dokładniej uprzedmiotowienie, produkcję robotnika, a w niej -obcowanie, utratę przedmiotu,jego produktu.

Robotnik nie może nic tworzyć bez przyrody, bez zmysłowego świata zewnętr g o. Jest to materia, w której urzeczywistnia się praca robotnika; w niej on działa, z niej i za niej produkuje.

Lecz przyroda daje pracy środki do życia nie tylko w tym znaczeniu, że praca nie m bez przedmiotu jej uprawiania; przyroda dostarcza środków do życia również w wę znaczeniu, mianowicie środków fizycznej egzystencji samego robotnika.

Im bardziej więc robotnik przyswaja sobie dzięki swej pracy świat zewnętrzny, zmysłową p tym bardziej pozbawia siebie środków do życia, i to w dwojakim znaczeniu, gdyż, po pierwsze,


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
CCF090306001 410 K. Mć i: Nie przenośmy się, jak ekonomista, kiedy chce coś wyjaśnić, w urojony sta
Obraz 9 LXVIII EWOLUCJA MYŚLI KRYTYCZNEJ w rzeźbie, jak w muzyce nie powodujemy się moralnymi i ekon
114 serca nie zmienia się. Jak wspomniano powyże u wysoko wytrenowanych wytrzymałościowo zawodników
28 29 ZAMIAST LOGIKI I WYJAŚNIEŃ... /i chciałabyś, abym NIE PRZEJMOWAŁ SIĘ OGRANICZENIEM wiehT. Kied
Jeśli jednak Tom nie nauczy się, jak ma nauczyć Carol sponsorowania, to znowu pokpisz sprawę i wszys
GEODEZJA W GOSPODARCE NIERUCHOMOŚCIAMI Pojęcie gospodarka nieruchomościami nie doczekało się jak dot
ułatwia funkcjonowanie spółki. Ewentualne spory i kantrowersje ea« współuprawnionymi nie przenoszą s
410,411 410 Teorii- ........... pada się, jak pająk rozkładający sam siebie w konstruktywny® nach wł
DSC08782 ❖Choroba nie przenosi się między ludźmi
DSC09234 Zofia Jacwkowfcz Skuteczny system wynagradzania w firmie Prawo pracy nie zajmuje się jednak
DSC09234 Zofia Jacwkowfcz Skuteczny system wynagradzania w firmie Prawo pracy nie zajmuje się jednak
DSC 95 (2) to choroba ]Qzy itp. Slogany te nie utrzymały się, jak wiele z tego, co 01 sowa ojciec re
mediumjyajab5647e90e233e2b285196 MlIOSC nie puszy się jak paw, nic uderza do głowy jak woda sodowa,&
11 metodologów ekonomii, warto przyjrzeć się jak ekonomia jest definiowana. Definicji ekonomii jest
File0910 ROZ&RYkANA P/ŁkA Tygrysek ma prawdziwie tygrysig piłkę. Nie może się już doczekać, kied
POWRÓT CARA-WYZWOLICIELA Po przyjeździe na Krym księżna Juriewska nie udała się, jak zazwyczaj, do m

więcej podobnych podstron