CCF20061214015

CCF20061214015



Zarządzanie nie miało szans wypracowania takiej tradycji. Czyni to dopiero teraz. Amerykański badacz Andrew Stark uważa, że wystarczy przeczytać kolejne numery „Journal of Business Ethics” by odnieść wrażenie, że panuje tam teoretyzowanie w dziedzinie etyki w działalności gospodarczej.

Teorie etyczne mogą pomóc zobrazować pewne problemy, przed którymi stają menedżerowie, ale nie powinny ich komplikować - pisze A. Stark (1994). Nawet kiedy etycy biznesu starają się być praktyczni, rozwiązania, które proponują nie są z reguły użyteczne w życiu codziennym.

Te krytyczne refleksje nie oznaczają wcale by zarzucić wysiłki w kierunku „UMORALNIENIA ZA -RZĄDZANIA” i pracy menedżerów. Konieczne jest jednak nowe spojrzenie na etykę - nawołują Amerykanie.

Ważne jest, że skończył się okres kultu Wall Street czyli bogacenia się za wszelką cenę. Skończył się nierzadko wyrokami w różnych procesach. Powrócono do zasad etyki ale z żądaniem jej praktycz-ności. Co nowego ma wnieść koncepcja „nowej etyki w biznesie”? Oto kilka postulatów:

• twórczym zadaniem etyki jest odkrywanie sposobów moralnego postępowania w biznesie bez potrzeby rujnowania swojej kariery zawodowej,

•zadaniem menedżerów staje się nie dokonywanie wyboru między motywami egoistycznymi a altruistycznymi, lecz tworzenie takich bodźców, które by w rozsądny sposób godziły interesy pracowników, klientów itp.,

•trzon „nowej etyki” tworzą zasady mini-malistyczne, ale jednocześnie wymagane do spełnienia przez szersze otoczenie społeczne,

•    lansowanie hasła: ETYKA SIĘ OPŁACA Chodzi o uzmysłowienie wszystkim stronom biznesu, że wcale nie musi stracić jedna strona, aby druga zyskała. Mogą wygrać obie strony (model wygrana - wygrana). Jeżeli Ford i Honda mogą z powodzeniem ze sobą współpracować będąc zaciekłymi konkurentami, to znaczy, że wszystko jest możliwe.

•    etyka to nie tylko problem menedżerów. W FIRMIE ODPOWIEDZIALNI SĄ WSZYSCY .

Podejście takie - pisze A.Stark - nie zawiera w sobie ładunku niezrozumiałej teorii, a zwraca się w stronę rzeczywistych problemów realnego świata. Takie rozumienie etyki wydaje się być warte uwagi menedżerów.

27


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
CCF20090605090 systemie nie może być miejsca dla teologii, eschatologii i innych znanych aspektów t
CCF20090610116 można powiedzieć, iż nie ma on nadziei na znalezienie na to pytanie odpowiedzi i rez
DSC00227 m ennościach kultury, tradycji i mentalności. Sądzą oni, że i w przysriofa zarządzanie nie
CCF20090212093 że dziecko nie miało ogólnej kategorii językowej „narzędzie”, ale raczej pewne specy
CCF20090514090 284 IV. status poznawczy nauki takiej hipotezy, tak samo jak każdej innej. Nie wolno
I ZŁOTE CZASY PROROKÓW.    2iy ^Upominam Cię, abyś nie dał się zwieść takiej zasadzie
I ZŁOTE CZASY PROROKÓW.    2iy ^Upominam Cię, abyś nie dał się zwieść takiej zasadzie
I ZŁOTE CZASY PROROKÓW.    2iy ^Upominam Cię, abyś nie dał się zwieść takiej zasadzie
59> stronie toru kolejowego Piła—Chojnice nie miało być Polaków, należy stwierdzić, że właśnie
skanuj0013 Mimo to również średniowiecze nie miało jednolitego poglądu na ciało, a już zupełnie nie
skanowanie0018 (29) republiki. A że był magnatem? Nie miało to pejoratywnego znaczenia, liczyło się
skanuj0011 Gadżety popkultury Społeczne życie pi/edmiolów nie dają szans innym krajom. (Przy okazji:

więcej podobnych podstron