CCF20090213039

CCF20090213039



nie zwracającym uwagi na otaczający go świat, szczególnie po dokonaniu któregoś ze swoich wielkich odkryć. Według Plutarcha, kiedy Archimedes odkrył nazwane później jego imieniem prawo hydros, wydał z siebie kilka okrzyków, po czym pobiegł nagi ulicami Syra-kuz z łaźni do domu.    1

A zaczęło się od tego, że protektor Archimedesa, tyran Syrakuz -Hieron II, powziął podejrzenie, że właśnie zamówiony przez niego wieniec wotywny nie został wykonany z czystego złota, ale ze stopu złota ze srebrem (albo nawet z czymś jeszcze pośledniejszym). Wieńca nie można było stopić, a Archimedes nie znał żadnego innego szybkiego sposobu określenia jego składu. Któregoś jednak dnia, wszedłszy do pełnej po brzegi wanny, doznał olśnienia. „Znalazłem! Znalazłem! - krzyczał - Eureka!”.

Archimedes nie wymyślił wprawdzie tego wyrażenia - bo to zwykły grecki czasownik - ale przynajmniej uczynił je sławnym. Odkrył natomiast, że można określić gęstość ciała O, porównując jego ciężar z ciężarem wypartej przez nie wody. (Ciężar wody, która ma tę samą objętość có O, jest pod względem wartości równy „wyporowi hydrostatycznemu O”).

Łącząc to odkrycie z faktem, że masa równa się iloczynowi gęstości przez objętość, oto jak rozwiązał zagadkę Hierona: Weź bryłkę czystego złota ważącą dokładnie tyle samo co wieniec. Wrzuć ją do wody i zmierz albo objętość, albo ciężar wypartej wody. (Jeśli wanna będzie pełna, będzie to ilość wody, która się wyleje. Jeśli wanna nie będzie pełna, da się ją obliczyć z podniesienia się poziomu wody.) Powtórz całą operację z wieńcem. Jeśli zarówno wieniec, jak i bryłka wyprą tyle samo wody, obie mają tę samą objętość i oznacza to, że wieniec jest wykonany z czystego złota, ponieważ żaden inny metal nie ma dokładnie takiej samej gęstości jak złoto. Jeśli jednak korona wyprze więcej wody, musiała zostać wykonana ze stopu złota z mniej gęstym metalem - jej objętość będzie większa niż objętość bryłki.

Jak się okazało, Hieron został oszukany: wieniec miał większą objętość niż bryłka. O złotniku nic już więcej nie wiadomo, Archimedes natomiast dokonał jeszcze kilku wielkich odkryć. Obliczył na przykład przybliżoną wartość liczby Jt, wymyślił, jak można ob~ liczyć pole kola i innych fignr i brył, oraz podał zasadę dźwigni. Szczególnie dumny z ostatniego z tych odkryć, chełpił się: „Dajcie mi punkt oparcia, a poruszę Ziemię”.

Nigdy nie udało mu się dokonać tej sztuki ani z powodzeniem zakończyć obliczeń, ile ziaren piasku byłoby potrzeba, aby wypełnić Wszechświat. Podobno zginął podczas zdobywania Syra-kuz przez Rzymian (podczas II wojny punickiej), kiedy rysując na piasku, rozwiązywał problem geometryczny. Według Plutar-cha, był tak tym pochłonięty, że nie usłyszał polecenia rzymskiego żołnierza, aby wstał. Rozwścieczony żołnierz przebił go mieczem.

Rewolucja kopernikańska

To tylko mit, że Kolumb, przepływając Atlantyk, udowodnił zaszokowanemu światu, że Ziemia jest kulista. W istocie od czasów starożytnych tylko nieliczni wykształceni ludzie wierzyli, że jest płaska. Bardziej problematyczne było to, czy ten kulisty świat się porusza.

Od czasów Platona do szesnastego wieku astronomowie skłaniali się do poglądu, że Ziemia jest nieruchoma, a dookoła niej obraca się niebo, w żadnym razie jednak nie brakowało innych teorii. W czwartym wieku przed naszą erą, na przykład, grecki astronom Arystarch z Samos wysunął hipotezę heliocentryczną: mianowicie że planety, łącznie z Ziemią, krążą wokół Słońca.

Problem polegał na tym, że zwolennicy heliocentryzmu nie dysponowali żadnymi przekonującymi dowodami i poza tym byli w znacznej mniejszości, szczególnie po tym, kiedy w drugim wieku naszej ery wielki grecko-egipski astronom Ptolemeusz opracował kompletny opis geometryczny wspierający koncepcję geocen-tryczną - mówiącą, że Ziemia jest stałym centrum Wszechświata. Model Ptolemeusza i jego równania dały pozornie naukową podstawę temu, w co ludzie z racji swojej tradycji, religii i psychiki tak czy inaczej chcieli wierzyć. W końcu nie doświadczamy ruchu

81


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Picture10 zwoitym stosunkiem do życia, który ratował go po~Ji przednio, próbował nie zwracać uwagi n
snap082 UWAGA: wymień koleino kolory jakie widzisz nie zwracając uwagi na słowa ZÓLTY ZIELONY NIEBIE
2 (1049) 16. Organizacje, spełniające wszelkie wymagania ekologiczne, mogą w swych strategiach nie z
Minęły dwie godziny, a Cedryk byl dopiero w połowie drogi na szczyt. Nie zwracał uwagi na zmęczenie
Oceny UWAGA !!! PROSZĘ O NIE ZWRACANIE UWAGI NA OCENY PLIKÓW.SĄ BOWIEM ONE CELOWO ZANIŻANE NA STRONA
P8162838 BMP 640 Lalka — Opracowanie otwarcie z nim flirtuje, nie zwracając uwagi na Wokulskiego; St
Magazyn9 4101 djvu — 35 — I kim Chudziński nie zwracał uwagi na znikanie ścięgien wśród-mięśniowy
Magazyn9 4101 djvu — 35 — I kim Chudziński nie zwracał uwagi na znikanie ścięgien wśród-mięśniowy
Otoczenie IKEI zewnętrzne dalsze: •    Nie zwracają uwagi na uwarunkowania kulturowe
img287 sobie ich trzymania, operowania nimi nie są one ostrożne, uważne, nie zwracają uwagi na koleg
POWRÓT CARA-WYZWOLICIELA z ochrony nie zwracał uwagi na podejrzanie „obdartego, niechlujnie ubranego
dostrzegaj tylko miłość DOSTRZEGAJ TYLKO MIŁOŚĆ Nie zwracaj uwagi na pozorne błędy, pomyłki i niepor
CCF20120925030 — Do myślenia — wyjaśnił Plastelinek dzieciom, nie zwracając uwagi na ich niedowierz
28290 skanuj0008 (205) Kacper nie zwraca uwagi na innych! Żeby być pierwszym, potrafi ngwet popchnąć

więcej podobnych podstron