CCF20090213102

CCF20090213102



Prawo Parkinsona

Im więcej czasu mamy na wykonanie jakiejś pracy, tym więcej czasu nam ona zabiera.

C. Northcote, Parkinson, Prawo Parkinsona albo w pogoni za postępem, przei. Juliusz Kydryński

Zauważyłeś prawdopodobnie, że jeśli masz dziesięć minut na napisanie listu, to napiszesz go w pięć minut, ale jeśli będziesz miał cztery godziny, zabierze ci to cztery godziny. Taka jest esencja „prawa Parkinsona”, po raz pierwszy przedstawionego w roku 1955 przez historyka Cyrila Northcote’a Parkinsona na łamach „The Eco-nomist”. Parodiując typową rozprawę z socjoekonomii, Parkinson dowiódł swojego twierdzenia, przedstawiając w tabeli wzrost liczby urzędników w administracji marynarki brytyjskiej, w której zmniejszeniu obowiązków towarzyszył wzrost zatrudnienia: mniej pracy wykonywało więcej ludzi.

„Najbardziej zajęty człowiek to ten, który ma mnóstwo czasu” -mówił Parkinson. Ludzie wykazują tendencje do wynajdywania sobie zajęcia. Zmienia się nie ilość wolnego czasu, ale efektywność. Zainteresowany, jak jego prawo stosuje się do miejsca pracy, Parkinson zaobserwował, że „urzędnik pragnie mnożyć podwładnych, a nie rywali” i że „urzędnicy przysparzają sobie pracy nawzajem”. Niezależnie od ilości rzeczywistych zajęć menedżerowie nie zaprzestają zatrudniania kolejnych podwładnych, po prostu dlatego, aby mogli wydawać się bardziej odpowiedzialni i mieli większą władzę - co zapoczątkowuje łańcuch reakcji wymagających jeszcze większej liczby podwładnych i większej liczby nadzorujących, bez dającego się odczuć wzrostu produktywności.

Pomimo ironii Parkinsona jego prawo okazuje się prawdziwe zarówno w biurze, jak i w domu. Im bardziej jesteś zajęty, tym skuteczniej musisz działać. Im więcej masz wolnego czasu, tym bardziej absorbujące stają się proste zadania. Biorąc pod uwagę ludzką naturę, niekończące się zajęcia - takie jak wiosenne porządki - są prawdziwym wybawieniem.


KILKA MYŚLI NA POŻEGNANIE

Luddyzm

Luddyzm w dzisiejszym znaczeniu „strach i obawa przed techniką i opieranie się postępowi” - nie wygląda raczej na wielką ideę. Jednak historia luddystów była dużo bardziej interesująca i złożona i choć czas popularności ich idei był krótki (1811-1816), sprawy, których dotyczyły, są nadal aktualne, szczególnie w krajach rozwijających się.

Ruch przypuszczalnie wziął swoją nazwę od malkontenta z Lei-cestershire Neda Ludda, który w Oxford English Dictionary figuruje jako „szaleniec żyjący około 1779 roku”. Nikt naprawdę nie wie, jakie Ludd popełnił przestępstwo. Podobno zniszczył maszynę tkacką do produkcji skarpet w fabryce, w której pracował, ponieważ szef wezwał go na dywanik. Niezależnie od tego, jaka jest prawda, Ludd stał się bohaterem ludowym, a pewni antyindustrialni rebelianci przybrali pseudonimy „Król Ludd” i „Generał Ludd”.

W przeciwieństwie do Ludda luddyści z początku XIX wieku nie byli robotnikami w fabryce, a przynajmniej jako tacy nie zaczynali. Byli w większości wysoko wykwalifikowanymi, dobrze opłacanymi wiejskimi rzemieślnikami, głównie z Yorkshire, zajmującymi się wytwarzaniem i sprzedażą wyrobów z wełny. W dodatku byli przywódcami miejscowych społeczności, odczuwającymi silne więzi rodzinne, przywiązanymi do chałupnictwa i tradycji.

Ale wszystko to szybko uległo zmianie. Ucierpiawszy podczas rewolucji amerykańskiej i wojen napoleońskich, angielska gospo-

207


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
POWIERZCHNIA DZIAŁANIA BODŹCA Im większa jest powierzchnia, na którą działa bodziec, tym silniejsza
(1194) Powierzchnia działania bodźca Im większa jest powierzchnia na którą działa bodziec, tym reakc
->Pełne prawo koalicji przysługuje -pracownikom bez względu na podstawę stosunku pracy -czło
praca Im więcej masz pracy Tym więcej marnujesz czasu na pierdoły wyw demotywatory pi
slajd0 (2) S5S Im więcej czasu upływa od owulacji do ■zapłodnienia, tym wyraźniejsze jest ! os
JJ D&M djinn05 08 zwykle dopłynęlibyśmy TAM RZEKĄ, AL£ NIE MAMY NA TO CZASU DZWON... CO ONI ROBIĄ?&n
Inżynieria finansowa Tarcz1 Opcje 101 4.    im więcej czasu pozostaje do wygaśnięcia
CCF20081017016 Prawo podziału Nernsta jest spełnianie na ogół tylko w przybliżeniu, przy czym odchy
CCF20090831007 XVI Przedmowa tłumacza z wydawcądziełobyłGjuż na ukończeniu ! o jakiejś im- , Aprowi
CCF20091001016 tif jedno — a może więcej niż jedno — pojęcie. I właśnie na owym. po jęciu wyrażanym
PRAWO KARNE - to sformułowanie bardzo ogólne, odnosi się do całej gałęzi prawa. Mówiąc o tym mamy na
CCF20090214024 od stołu ita. mamy na myśli ruchy ciała, którym, jak. przypuszczamy opierając się na
CCF20091012067 Prawo a mądrość 73 oparta na prawdzie.12 Jednakże, jak twierdził Coleridge, myślicie
Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej Im więcej wiesz na temat firmy, do której się udajesz, tym
18178 katarzyna cichopek nago więcej zdjęć mamy na www.erotycznyblog.pl

więcej podobnych podstron