CCF20090225123

CCF20090225123



efekty wzrokowe. Kierowca na autostradzie porusza się w strumieniu pojazdów. Nic poza nimi nie widzi, gdyż mijające w prześwitach szczegóły okolicy zamazane są przez pęd.

Cały organizm człowieka dostosowany jest do poruszania się z szybkością mniejszą niż 8 kilometrów na godzinę. Wielu z nas wie, jak wiele można zobaczyć chodząc i oglądając wszystko z bliska, zwiedzając okolicę przez tydzień, dwa lub przez miesiąc. Idąc piechotą, nawet krótkowidz dostrzeże drzewa, krzewy, liście i trawę, powierzchnię skał i kamieni, ziarna piasku, mrówki, chrząszcze i gąsienice, a nawet komary, muchy i moskity, by już nie wspomnieć o ptakach i czworonogach. Zdałem sobie z tego kiedyś wyraźnie sprawę podróżując konno z Santa Fe w New Me-xico do indiańskiego rezerwatu w słonecznej Arizonie. Moja droga prowadziła na północ od Mount Taylor, a więc przez dobrze znane mi miejsce, w którym byłem z pięćdziesiąt razy przejeżdżając autostradą z Albuąuerąue do Gałlup. Gdy przejeżdża się tamtędy samochodem, ma się wrażenie, że góra obraca się u boku drogi odkrywając coraz to nową stronę. Panorama kończy się nagle po dwóch godzinach jazdy na skałach z czerwonego piaskowca Navaho przed wjazdem do Gallup. Gdy przejeżdża się konno, szybkość niewiele się różni od szybkości piechura — nie ma się wcale wrażenia, że góra się obraca lub porusza. Przestrzeń, odległość i nawet ziemia, po której się idzie, nabierają nowego sensu. Jeśli szybkość ruchu wzrasta, nasze wrażenia zmysłowe stają się coraz uboższe, aż wreszcie od pewnego momentu jesteśmy ich niemal całkiem pozbawieni. W nowoczesnym amerykańskim samochodzie nie ma się zupełnie ki-nestetycznego poczucia przestrzeni. Przestrzeń ki-nestetyczna i przestrzeń wzrokowa całkowicie odrywają się od siebie i przestają się wzajemnie wspomagać. Miękkie resorowanie, miękka tapicer-ka, opony o niskim ciśnieniu, wspomagane sterowanie i gładka powierzchnia drogi całkowicie niweczą w nas poczucie poruszania się po realnej ziemi. Jedna z firm reklamowała swój model ilustracją, na której samochód pełen roześmianych pasażerów poruszał się w obłoku ponad drogą!

Samochody izolują człowieka nie tylko od otoczenia, ale i od innych ludzi. Pozwalają wejść z nimi w kontakt tylko w bardzo ograniczony sposób, zazwyczaj przez rywalizację i wyrażenie postawy agresywnej lub destrukcyjnej. Jeżeli ludzie mają się nauczyć żyć ze sobą wspólnie, jeżeli odnowiony kontakt z reprezentantami ich gatunku i z przyrodą ma wypaść pomyślnie, musimy koniecznie znaleźć jakieś zasadnicze rozwiązanie trudności, które sprowadził na nas samochód.

KONTENEROWE BUDYNKI UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ

Na zagęszczenie i zakorkowanie centrów miast składa się poza motoryzacją wiele innych czynników. Trudno powiedzieć, czy da się powstrzymać ucieczkę klasy średniej na przedmieścia i jakie będą jej konsekwencje, jeśli trwać ona będzie nadal. Pojawiły się na szczęście pewne nowe rozwiązania, które warto odnotować. Jednym z nich jest Marina City — okrągłe wieże mieszkalne w Chicago, zbudowane przez Bertranda Goldberga. Te dwie wieże zajmują przestrzeń na brzegu Chicago River w centrum miasta. Na niższych piętrach, zbudowanych spiralnie i pozbawionych okien, założono parking dla mieszkańców wieży. Ponadto na wyższych piętrach znalazły się pomieszczenia zaspokajające inne potrzeby mieszkańców miasta: restauracje, bary i kawiarnie, supermarket, sklep z alkoholem, teatr, lodowisko, bank, sadzawka dla kajaków, a nawet galeria sztuki. Jest tam spokojnie, mieszkańcy zabezpieczeni są przed złą po-

249


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
zadaniewq6 Temat 1 Koniec A mechanizmu pokazanego na rysunku porusza się według zależności x=v*t,
Obraz (189) 13 września 2004 r.Egzamin z Mechaniki ii - Temat 1 Koniec A mechanizmu pokazanego na ry
Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: ■    Umiejętność poruszania się w
Zaskroniec jest dobrym pływakiem, ale na lądzie porusza się wolno. Ma
2012 10 24 171 Siła Coriolisa siła wywierana na ciała poruszające się w układzie wirującym powoduje
2012 12 10! 23 45 Zad. 28.11.2012 1.    Na poziomo poruszający się bez tarcia z prędk
DSC12 (9) Siła działająca na ładunek q poruszający się w polu magnetycznym B Siła Lorentza Fl ■ Fl
DSC16 (7) Siła działająca na ładunek
Obraz3 (42) EksploatacjaŚwiatła ostrzegawcze 1    Włączenie kierowania na 4 koła. Za
BĄDŹ WIDOCZNY NA DRODZE bmp BĄDŹ WIDOCZNY NA DRODZE Poruszając się po zapadnięciu zmroku,
FizykaII98601 980 będącym przedłużeniem osi rzeczonego kółka zębatego, to do góry, to znowu na dół
Poniższy tekst odnosi się do zadań 5-7. Na kulkę poruszającą się po okręgu o promieniu r = 0.5 m 7 s
skanuj0018 (137) •    Poruszać się w ściśle określonym szyku, a w szczególności samow
skanuj0018 (137) •    Poruszać się w ściśle określonym szyku, a w szczególności samow

więcej podobnych podstron