CCF20091123015

CCF20091123015




S


po tego typu wstępie do wywiadu, odpowiedzi respondentów na następne mnie] lub zupełnie niedrażliwe pytania - były udzielane pod wpływem treści tych dwóch pierwszych. Możliwe, te mogło to również zaważyć na atmosferze całej rozmowy, a więc i na trafności wszystkich wypowi edzi badanych osób.

Szat a_ j^afiejof;. weetion ariusza^

W większości przypadków polskie kwestionariusze do wywiadu są niestety drukowane bardzo nieporządnie. Polega to między innymi na tym, że pytania są drukowane bardzo gęsto, za mało zostawia sl ę^miej -sca na zapisanie odpowiedzi na pytania otwarte, instrukcje dla ankieterów znajdujące się w kwestionariuszu, nie odróżniają się od tekstu przeznaczonego do odczytywania respondentom np. rodzajem trzcionki.

umieszczeniem ich w kwadratowych nawiasach itd. Tabele wyglądają nieraz tak, że ankieter, aby dobrze zapisać odpowiedzi badanych powinien otrzymywać szkła powiększające i linijkę. Przyczyny tego stanu rzeczy należy dopatrywać się zarówno wtzłej jakości papieru, niewłaściwie poj-

^-iKówaneT-oazczedności miejsca, jak i w wielu przypadkach pozostawieniu sprawy szaty graficznej kwestionariusza wyłącznie maszynistkom. Nie za wszystko jednak ponoszą odpowiedzialność drukarze, maszynistki czy

osoby odpowiadające za "nie marnowanie" papieru. Sam badarz pnwir)[«»p «4flbrze przemyśleć 1 przygotować układ graficzny całego kwestionariusza

^poszczególnych pytań.___ W badaniach metodologicznych stwier

dzono, co zresztą wynika również z potocznej obserwacji - że źle przy-,, , gotowany pod względem-graficznym kwestionariusz - jest źródłem wielu błędów i pomyłek ankjeterskich,^nifisłvchpnle utrudnią kodowanie itp. [39]j47] . Można podać kilka wskazówek, które—warto przestrzegać pla-1 nując układ graficzny pytań w kwestionariuszu.

1.    Jako naczelną zasadę trzeba przyjąć, że pytania w kwestionariuszu ,muszą być wyraźnie oddzielone między sobą i w ogóle odstępy mię-dzy wierszami nie mogą być zbyt małe.

2.    Druk powinien być wyraźny, dobrze czytelny.

3.    W kwestionariuszu nie może być żadnych błędów. Po przepisaniu ostatecznej jwersji kwestionariusza na maszynie, a następnie drugi raz po wydrukowaniu czy powieleniu wszystkich materiałów - trzeba zrobić dokładną korektę i poprawić błędy. Nie powinno się powierzać

poprawiania tych błędów ankieterom, ponieważ mogą to zrobić niedokładnie i w konsekwencji będą źle przeprowadzali wywiady.

4,    Trzeba zostawić bardzo dużo wolnego miejsca na zapisywanie odpowiedzi na pytania otwarte /co najmniej 5 albo i więcej wykropkowa-nych linijek/, tyle ile według przypuszczeń mogą zajmować oczekiwane wypowiedzi respondentów.

5,    Należy unikać w kwestionariuszu licznych tabel, bardzo gęsto liniowanych czy kratkowanych, z pozostawioną minimalną ilością miejsca do zapisania odpowiedzi respondenta czy nawet tylko dla postawienia krzyżyka. Można założyć, że dla zapisania dwucyfrowej liczby, trzeba zostawić jeden centymetr kratki.

6,    Poszczególnych pytań nie należy drukować na dwóch stronach. Każde pytanie w całości, a więc zarówno jego część zasadnicza, jak

i kafeteria lub miejsce na odpowiedź, powinny znajdować się zawsze na jednej i tej samej stronie kwestionariusza.

Niestaranne pod względem graficznym przygotowanie kwestionariusza prowadzi do różnego rodzaju błędów ankieterów i koderów. Jeśli np. ankieter nie ma gdzie /ponieważ autor nie przewidział odpowiedniego miejsca/ wpisywać odpowiedzi typu "nie wiem" - wówczas będzie albo zmuszał respondenta /poprzez podpowiadanie lub w inny sposób/ do wyboru jednej z wydrukowanych alternatyw, albo sfałszuje odpowiedź, albo w najlepszym przypadku - zapisze słowa badanego gdzieś na marginesie. Ponieważ zaś marginesy bywają bardzo wąskie, potem przy kodowaniu, trudno jest nieraz zorientować się, do którego z pytań należy odnieść daną notatkę.

Planując układ graficzny pytań w danym kwestionariuszu, trzeba zwró cić szczególną uwagę na pytania-tabele. Bardzo wiele różnych błędów może bowiem powstać wtedy, kiedy autor źle zaprojektuje jakąś tabelę, zarówno ze względu na rozwiązanie graficzne, jak i merytoryczne /co zresztą ściśle się wiąże/. Przede wszystkim, jeśli jednemu pytaniu-tabeli, odpowiada bardzo duża liczba poszukiwanych informacji, wówczas tabela ta z konieczności jest bardzo duża, rozbudowana, ścieśniona, kratki są malutkie i ankieter ma mało miejsca /lub wcale/ do wpisywania odpowie -dzi respondentów.

i


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
IMG68 (10) TEKSTY szczególną odmianą pracy tego typu ma do czynienia badacz -»folkloru, dysponujący
64 RECENZJE I SPRAWOZDANIA włączenia tego typu materiałów do narodowej bibliografii retrospektywnej
obraz3 (10) nym dla zmarłych. Inicjacyjne znaczenie tego typu zstępowania do Piekieł jest jasnej te
skanuj006 (4) Yadcmecum rozmowy kwalifikacyjnej Lisia pytań przygotow ujajcych do rozmowy: (odpowied
Slajd50 (22) Mając zestaw tego typu zdań możemy bez problemu utworzyć drzewo, a następnie podzi
Pasywny system hydrolokacyjny z radiohydrobojami typu DIFAR do wykrywania okrętów podwodnych na samo
CCF20070307006 W pierwszej próbie należy wlać do miski mieszarki 125 g wody, następnie wsypać 500 g
CCF20090704055 112 Część I 0    postulat powrotu do judaistycznych źródeł, to na pew
W tego typu analizatorach dwa wymiary otrzymuje się na podstawie pomiarów przetworników, a trze
Rys. 20-12. Prefabrykowana płyta żelbetowa typu WPS do wypełnienia pól w stropie na belkach stalowyc
P1050844 KRYCIE OWIEC Stado matek dzieli się na grupy po 25 - 30 szt i do każdej przydziela 1 tryka

więcej podobnych podstron