B (109)

B (109)



ŚCIGACZ OKRĘTÓW PODWODNYCH

Opracowanie graficzne i opisowe MICHAŁ SZAPOWALENKO - WARSZAWA


1


Scigacz jest to niewielki okręt bojowy przeznaczony do poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych. Do wykrywania pływającego w zanurzeniu okrętu podwodnego służą hydrolokatory, których nadajniki są umieszczone w podwodnej części kadłuba.

Do zwalczania okrętów podwodnych ścigacze są uzbrojone w bomby głębinowe, które zrzuca się seriami za pomocą umieszczonych na rufie wyrzutni. Oprócz tego ścigacze mają szybkostrzelne działka przeciwlotnicze i karabiny maszynowe.

Niniejszy model przedstawia jeden ze ścigaczy, które Polska Marynarka Wojenna otrzymała w kwietniu 1946 r. od Związku Radzieckiego.

OPIS BUDOWY MODELU

Model ścigacza okrętów podwodnych jest kartonowy, z opracowaną częścią podwodną kadłuba, z wałami napędowymi, śrubami i sterami. Model ten można więc uważać za prawdziwy model redukcyjny.

Do sklejania modelu najlepiej u-źyć kleju rybiego „Syndemat” lub „Syndetin”, a do montażu elementów z drutu lub patyczków kleju acetonowego „Crystal-Cement,ł „Su-per-Cement” lub „Toxa-Cement”. Poza tym, ponieważ karton może być zadrukowany tylko z jednej strony, niektóre elementy trzeba będzie pomalować i w tym celu należy przygotować odpowiedniego koloru farby akwarelowe lub tempery oraz czarny tusz.

BUDOWA KADŁUBA I NADBUDÓWKI

Kadłub modelu składa się z czterech części (elementy lp, 1L, 2p i 2L) oraz z konstrukcji podpo-kładowej wraz z rufą (elementy 5a, 5b, 6 i 7).

Części lp, 1L, 2p i 2L. Siatki dwóch połówek kadłuba. Po wycięciu sklejamy element lp (prawa, przednia część dna i burty) sklejkami „a” z elementem 2p (prawa tylna część dna i burty). Tak samo sklejamy ze sobą elementy 1L i 2L sklejkami „b”. Sklejone w ten sposób siatki dwóch połówek kadłuba nacinamy i zaginamy do wewnątrz oprócz sklejek „c”. Sklejki „c” obu siatek tworzyć będą stępkę kadłuba; należy je w części dziobowej dna rozciąć wzdłuż linii poprzecznych, przy czym wszystkie naciąć po stronie niezadrukowanej kartonu i zagiąć na zewnątrz. Następnie siatki kadłuba rozprostowujemy i od strony niepomalowanej wyklejamy dwoma warstwami brystolu luf) tekturką. Tekturki te nie muszą być. wycinane dokładnie- według obrysu płaszczyzny dna i burt, przy czym w celu ułatwienia dalszego montażu powinny być mniejsze od tych płaszczyzn o około 6 mm wzdłuż każdej krawędzi. Kształt siatki i sposób naklejania tekturek wyjaśnia rys. 1.

Po wyschnięciu kleju w tylnej części dna obydwóch siatek wykonujemy po trzy otwory: oznaczone kropkami o kształcie spłaszczonej kropli, przekłuwamy szpilką oznaczone linią przerywaną, wycinamy żyletką i wreszcie otwory oznaczone podłużnymi czarnymi plamkami przebijamy zaostrzonym drutem. Dwa otwory oznaczone białymi kółkami na burtach w pobliżu rufy na wodnicy imitujące wyloty spalin ażurujemy za pomocą żyletki.

Część 3. Wzmocnienia otworów pod osie sterów. Elementy sklejamy ze sobą po trzy, przekłuwamy

Rys.

w środku szpilką otwór, po czym centrując za pomocą szpilki otwory w dnie kadłuba i w krążkach 3 przyklejamy je do dna od wewnątrz kadłuba (rys. 1 i 6).

Następnie sklejamy ze sobą, siatki dna obu połówek kadłuba wzdłuż stępki sklejkami „c”. (Sklejki te powinny wystawać na zewnątrz dna kadłuba), po czym łączymy ze sobą krawędzie dna i burt w części dziobowej oraz krawędzie pionowe obu burt tworzące dziob-nice w części nadwodnej.

W miejscach, gdzie nie ma sklejek, dno z burtami łączymy za pomocą części 4 (patrz rys. 1).

W części tylnej krawędzie dna łączymy ze sobą trójkątnymi sklejkami i sklejką „d'\ które przyklejamy od strony wewnętrznej kadłuba.

Części 4. Części do połączenia dna z burtami.

Części 5a, 5b, 6 i 7. Rufa wraz z konstrukcją podpokładową. W elementach 5a i 5b wycinamy środkowe płaszczyzny, na których umieszczono siatki innych elementów modelu (odłożyć je do jakiegoś pudełka, by nie zgubić), po czym przykładamy je do siebie poprzecznymi krawędziami i w oznaczonych miejscach łączymy w jedną całość za pomocą sklejek 6 i 7. Osie symetrii (x—xx) tych części powinny tworzyć jedną linię (sprawdzić linijką). Siatkę tę podklejamy brystolem. Po nacięciu linii zginamy burtę rufy do wewnątrz i przyklejamy ją do sklejek przy tylnej krawędzi sklejonej uprzednio części kadłuba, zaś konstrukcję podpokładową do sklejek znajdujących się przy górnych krawędziach burty elementów 1 i 2. Wycięcia w konstrukcji podpokłado-

wej pozwalają na dokładne przyklejenie jej do burt.

Części 8, 9, 10 i 11. Poszycie stępki. Po wycięciu, elementy oznaczone literami „a" i JbT sklejamy ze sobą uzyskując cztery płytki, któ-


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
C (45) OKRĘT PODWODNY ORP „ORZEŁ”Opracowanie graficzne i opisowe KAZIMIERZ OSTERCZUK - WARSZAWADANE
B OKRĘT PODWODNY ORP »0RZEL«Opracowanie graficzne i opisowe KAZIMIERZ OSTERCZUK - WARSZAWA ORP „ORZE
C (41) STATEK RZECZNY „KRAKUS”Opracowanie graficzne i opisowe ANDRZEJ KARPIŃSKI - WARSZAWA Model
B (59) POLSKI OKRĘT HISTORYCZNY »WODMK«Opracowanie graficzne i opisowe ANDRZEJ KARPIŃSKI - WARSZAWA
B (83) POLSKI SAMOLOT „RWD-9”Opracowanie graficzne i opisowe ANDRZEJ KARPIŃSKI-WARSZAWA SAMOLOT „RWD
B (95) RADZIECKI LEKKI CZOŁG BT-7Opracowanie graficzne i opisowe KAZIMIERZ OSTERCZUK-WARSZAWA W sier
B (98) WARSZAWSKIE KOLEJE DOJAZDOWEOpracowanie graficzne i opisowe TADEUSZ DĄBROWSKI - WARSZAWA 11 g
thems2(21) LEKKI BOMBOWIEC NOCNY „Po-2” Opracowanie graficzne i opisowe ANDRZEJ KARPIŃSKI - WARSZAWA
e (19) /OPIS BUDOWY MAKIETYOpracowanie graficzne i opisowe JANUSZ WIŚNIEWSKI - WARSZAWA Makieta, któ
B DUŻY ŚCIGACZ OKRĘTÓW PODWODNYCHtypu „KRONSZTAD” Opracowanie graficzne i opisoweKRZYSZTOF
plan0dpi PLAN GENERALNY OKRĘT PATROLOWY/ŚCIGACZ OKRĘTÓW PODWODNYCH PROJEKTU 902 ORP “MINOR” (ex
B SAMOLOT MYŚLIWSKIMe -109 EOpracowanie graficzne i opisowe BOHDAN WASI AK — ŁÓDŹ W pierwszej połowi
B (96) ŚCIGACZ OKRĘTÓW PODWODPCH Rys. 1 Scigacz jest to niewielki okręt bojowy przeznaczony do poszu

więcej podobnych podstron