CCF20110310037

CCF20110310037




Rys. 9.2. Rozkład potencjałów na płycie

--metalowej i w jej pobliżu: a) szkic

U = I R    sytuacyjny, b) rozkład potencjałów

mianej konstrukcji to sposób, który może być skuteczny przy niewielkich nakładach finansowych, szczególnie tam, gdzie Ie jest duże.

Na rysunku 9.2 przedstawiono szkic sytuacyjny i rozkład potencjałów na powierzchni gruntu w przypadku, gdy w pobliżu konstrukcji, na której może pojawić się napięcie, ułożono płytę metalową (zamiast uziomu pogrążonego w gruncie)

W takim przypadku napięcie dotykowe będzie równe zeru (zmniejszenie współczynnika dotykowego aST do 0). Jest to sytuacja dla ochrony przy dotyku pośrednim (przy uszkodzeniu) najkorzystniejsza. Niestety taki uziemienie ma bardzo dużą rezystancję i może nie spełniać w tym zakresie wymagań jeżeli pełni również inne funkcje niż ochronną (jeżeli uziom ma pełnić inne funkcje i powinno mieć ograniczoną rezystancję uziemienia). Dlatego dla innych funkcji należy taki uziom uzupełnić o elementy pionowe (korzystne, gdy chce się obniżyć rezystancję uziemienia). Uziemienie w postaci blach nie jest też korzystne ze względów praktycznych i ekonomicznych nie mówiąc o amatorach metalu. Dlatego w miejscach wydzielonych dla celów elektroenergetycznych zamiast płyty metalowej, można na stanowisku ułożyć siatkę metalową. Innym rozwiązaniem jest wykonanie uziom w postaci siatki lub otoku umieszczonego na niewielkiej głębokości (do 30 40 cm pod powierzchnią ziemi). Dzięki temu pogorszy się nieco efekt ograniczenia napięcia dotykowego ale równocześnie zmniejszy się rezystancja takiego uziemienia i będzie miał większe zalety eksploatacji w praktyce. Takie uziomy nazywa się uziomami wyrównawczymi.

Uziom w postaci otoku umieszczonego na niewielkiej głębokości może być bardzo skuteczne jako uziemienia ochronne słupa linii średniego napięcia lub stacji słupowej oraz stacji wieżowej średniego napięcia.

72


Podręcznik irspe

Rys. 9.3. Wpływ konfiguracji uziomu kratowego na napięcie dotykowe UST i krokowe USs-' a) uziom kratowy prosty; b) uziom kratowy zagęszczony z elementami ułożonymi na różnej głębokości

W stacjach elektroenergetycznych zajmujących większy teren, np. stacjach napowietrznych o górnym napięciu 110 kV stosuje się kraty uziomowe ułożone na głębokości 0,5 do 1,0 m z elementami sterującymi rozkładem potencjału na powierzchni terenu ułożonymi płycej (dla ograniczenia napięć dotykowych) lub głębiej (dla ograniczenia napięć krokowych).

Na rys. 9.3 a) przedstawiono uziom poziomy kratowy pogrążony na głębokość t. Dla przejrzystości rysunku krata ta ma postać stosunkowo prostą.

Zastosowanie uziomu poziomego kratowego pozwala na uzyskanie efektu niewiele gorszego od tego jaki daje płyta metalowa ułożona na powierzchni gruntu a może być rozwiązaniem znacznie tańszym. W rozpatrywanym przypadku można bowiem równocześnie zmniejszyć: Re, zużycie metalu, zagrożenie mechanicznego uszkodzenia metalu oraz wpływ sezonowych zmian rezystywno-ści gruntu na RE.

Gdy uziom kratowy pogrążony na głębokość 0,5 do 1,0 m nie pozwala na niezbędne ograniczenia USt i USs, pożądany efekt można uzyskać przez zagęszczenie całej lub części kraty i/lub umieszczenie jej w całości lub w części, na innej głębokości. W takich przypadkach rezystancja układu uziomowego zmniejsza się niewiele ale w sposób istotny zmienia się rozkład potencjałów na powierzchni gruntu. Jest to zmiana współczynnika dotykowego ccSt- Efekt zastosowania dodatkowych elementów uziomowych można prześledzić na rysunku 9.3b.

Na tym rysunku przedstawiono efekty uzyskane przez dodanie elementu 4 na głębokości t i dodanie elementów 5, 6, 7, 8 i 9 na głębokości mniejszej lub większej od t. Na podstawie wykresów rozkładu potencjałów na powierzchni gruntu łatwo zauważyć, że dodanie elementu 4 oraz elementów pogrążonych na głębokość mniejszą niż t powoduje zmniejszenie napięć dotykowych w pobliżu tych nowych

73



Zeszyt 12


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0019 (255) _EL a b P aib.Rys. 7.1. Rozkład obciążenia na płycie pomostowej a) *v mostach drogo
Rys. 7.1. Rozkład obciążenia na płycie pomostowej .i) w mostach drogowych; /;■ - warstwa nawierzchni
CCF20110310051 Rozkład potencjałów na powierzchni gruntu wywołany prądem pomiarowym Jem Rys. 1
CCF20110310010 ■ Rys. 4.1. Obraz graficzny pola elektrycznego w gruncie jednorodnym w pobliżu uziom
58_„Ćwiczenia laboratory jne 7 mechaniki phnOw" Rys. 5. Rozkład ciśnienia na ściance naczynia p
Rys. 1.3: Rozkład podziałów na profile, wg kierunków profile AiR [□Systemy automatyki ■Systemy
Rys. 1.2: Rozkład podziałów na : Automatyka i robotyka
C 0 html&379606 rys. 2 Rozkład twardości na przekroju zahartowanej próbki
Scan10064 i odpowiednio na wale biernym 7), = 9550 -fnb Nm (4.3) Rys. 4.2. Rozkład sil na wieńcu kol
Termowizja w ocenie procesów ... 337 Rys. 2. Rozkład temperatury na czole rury nagrzanej do zgrzewan
Termowizja w ocenie procesów ... 339 Rys. 5. Rozkład temperatury na powierzchni rury nagrzanej do zg
strona (324) tężeniu równym podwójnej reobazie. Punkt powinien znajdować się na krzywej lub w j
skanowanie0015 2 bmp NIGDY NIE BAW SIĘ NA JEZDNI ANI W JEJ POBLIŻU.
CCF20110310011 Rys. 4.5. Obraz graficzny linii prądowych w gruncie jednorodnym w pobliżu dwóch uzio
ZASADY ZAC11 OWAKI 1A SIE, NA DRODZE Bawić się na drodze :un w jej pobliżu.O czym należy pamiętać? W
Zasady zachowania sie na drodze ZASADY ZACH O WANIA SIĘ NA DRODZE Bawić się na drodze ani w jej pobl

więcej podobnych podstron