CCF20110330028

CCF20110330028



stanowisk oceny. Zapobiega to interakcjom pomiędzy oceniającymi poprzez wymianę uwag lub mimikę, co może zniekształcać indywidualne wyniki ocen.

Stanowisko takie (fot. 4.2), to umieszczony na wygodnej wysokości, w stosunku do krzesła, blat roboczy o neutralnej w kolorze (białej, kremowej,_ jasnoszarej), łatwo zmywalnej powierzchni, oddzielony od sąsiednich stanowisk poprzecznymi przegrodami dłuższymi o 20 - 30 cm od szerokości stołu, tak aby oceniający w czasie pracy byli od siebie skutecznie izolowani (fot. 4.1b). Stanowisko powinno być wyposażone w odpowiednie oświetlenie, a także w światło kryjące (kolorowe). Wymiary stanowiska do ocen powinny zapewniać miejsce na tacę z zestawem próbek, kartę ocen, pojemnik do usuwania pozostałości próbek i inny sprzęt potrzebny do oceny. W przypadku oceny próbek w temperaturze innej niż pokojowa, gdy istotne jest utrzymanie ich w stałej temperaturze w ciągu całej oceny, na stanowisku roboczym powinno być zapewnione miejsce do ustawienia łaźni wodnej lub innego urządzenia grzejnego z termoregulacją. Przyjmuje się, że szerokość stanowiska powinna wynosić około 120 cm, zaś głębokość 90 -100 cm.

Fot. 4.2.


Indywidualne stanowisko oceny w laboratorium sensorycznym. Widoczny jest monitor komputera, na którym zapisywane są wyniki ocen Zdjęcie: wykonanie własne


|a Obecnie coraz częściej stanowiska do ocen sensorycznych są skomputerowane; wymaga to dodatkowego miejsca na monitor (niekiedy umiesz-ry na półce nad blatem stanowiska) oraz klawiaturę lub miejsce na operowanie „myszą",

Każde stanowisko do ocen powinno być połączone z pomieszczeniem jo przygotowania próbek przez zasuwane szczelnie okienko, służące do Ipodawania próbek bezpośrednio każdemu oceniającemu, bez konieczności lljego kontaktu z personelem przygotowującym ocenę (patrz norma PN-ISO 18589:1998).

g|-;

f-4.2. Fizyczne warunki ocen

Ważne są również fizyczne warunki, w jakich odbywają się laboratoryjne : oceny sensoryczne.

§§N-

|Temperatura

Ogólnie przyjmuje się, że temperatura 20 - 22 °C stanowi optimum wa-fjunków oceny. Wybór tej temperatury jako standardowej dla ocen sensorycznych jest także podyktowany faktem, że jest to normalna temperatura po-| kojowa, sprzyjająca uczuciu wygody i dobrego samopoczucia oceniających; ' z drugiej strony jest ona stosunkowo łatwa do utrzymania (z wyjątkiem upalanych letnich dni, kiedy to niezbędne jest jej obniżenie).

m

W*.


Wilgotność względna

Wilgotność względna powietrza podczas ocen sensorycznych powinna być utrzymana na poziomie nie mniejszym niż 60 % (a więc wyższym niż panuje w pomieszczeniach ogrzewanych centralnym ogrzewaniem)*. Dlatego w pomieszczeniach do ocen sensorycznych z reguły stosuje się dodatkowe kontrolowane nawilżanie powietrza (o ile pomieszczenia nie są w pełni automatycznie klimatyzowane).

Wymiana powietrza

Pożądana częstotliwość i intensywność wymiany powietrza nie da się śwyrazić ściśle konkretną wartością liczbową. Zależy ona od takich czynni-gków, jak kubatura pomieszczenia do ocen, liczba stanowisk roboczych, liczba § przeprowadzanych dziennie ocen, charakter i intensywność zapachu ocenia-gftych próbek itp. Powinna być indywidualnie regulowana zależnie od sytu-pcji tak, aby został spełniony jeden z podstawowych warunków poprawnej □ceny - przeprowadzenie jej w pomieszczeniu wolnym od postronnych za-a pachów w stopniu, jaki dyktuje wymagana w danym przypadku dokładność ? wyników.

I? Jest to uzasadnione faktem, że większość zapachowych substancji jest lotna z parą wodną i natężenie zapachu wyraźnie zmniejsza się przy niskiej wilgotności względnej.

93


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
IMAG0535 m Mykory/a to symbioza pomiędzy rośliną i grzybem, zlokalizowana w korzeniach lub stru
Stanowisko organizacyjne- jest to odpowiednio wyposażone miejsce pracy, w którym jeden lub kilku pra
Interakcja to wzajemne modyfikowanie zachowania poprzez wymianę bodźców. Interakcja jest zewnętrznie
CCF20101207003 48 zurę stanowi 1957 r., kiedy to przeprowadzono — przy udziale „Cranfield Institute
CCF20130221003 II Wskaźnik plastyczności I p jest to różnica pomiędzy ginnn i
CCF20130428025 29.    Interakcje pomiędzy APC i limfocytami. o Kompleksy MHC klasy l
celem identyfikacji interakcji pomiędzy nimi. Analiza interakcji to część analizy funkcjonalnej, sto
img050 stanowiące jednak jedynie odzwierciedlenie opinii dorosłych, oceniającwśk dziecko. Można też
img103 (19) stanowiące jednak jedynie odzwierciedlenie opinii dorosłych, oceniających dziecko. Można
skanuj0073 (14) 814.5. Podaż i czynniki ją kształtujące Podaż w ujęciu teoretycznym jest to relacj
SNB13953 — zapobiega to zapomnieniu lub zniekształceniu treści planu , •m są one bogatsze, bardziej
Propozycje metod sprawdzania i oceny osiągnięć edukacyjnych ucznia Sprawdzanie i ocenianie osiągnięć
trans6 368 Paul Ricoeur nie stanowiio spekulatywnego monstrum. To, że parmenidejski Byt miaiby być
2. Podstawę obliczenia średniej ocen za semestr (rok) studiów stanowią oceny ze wszystkich zali
scan0004 (64) tvnnpol) -- stanowiły wyraźnie przedmioty i.poru w konfliktach pomiędzy państ wami cu

więcej podobnych podstron