choroszy8

choroszy8



58

Pęknięcie powstaje w wyniku przekroczenia wytrzymałości materiału na zmęczenie lub wytrzymałości doraźnej na skutek miejscowego skupienia naprężeń podpo-wierzchniowych. Przekrój poprzeczny pęknięcia wskazuje na małe rozwarcie jego boków i duży stosunek głębokości do szerokości. Jest to wada szczególnie groźna, gdyż istotnie zmniejsza wytrzymałość materiału i ułatwia korozję.

Skaza stanowi następstwo wadliwej współpracy dwu powierzchni, uszkodzenia mechanicznego, chemicznego lub erozyjnego. Może być ona również ukrytą wadą materiału, powstałą w procesie hutniczym i ujawnioną w procesie obróbki. Cechą skazy jest mała głębokość dla znacznej szerokości i długości.

Rozpatrując właściwości fizyczne warstwy wierzchniej należy uwzględnić - zgodnie z tabelą 3.1 - takie jej cechy, jak: grubość, strukturę, twardość, naprężenia własne i wady. Dla danego materiału obrabianego grubość warstwy wierzchniej i stopień jej umocnienia zależy przede wszystkim od warunków skrawania. Zwiększeniu jej wartości sprzyja zwiększenie głębokości skrawania, posuwu, promienia zaokrąglenia kr awędzi skrawającej i zużycie ostrza lub zmniejszenie prędkości skrawania, kątów natarcia oraz przyłożenia, a także intensywność chłodzenia strefy skrawania. Dobrą ilustracją tego jest rys. 3.14 [76]. Przedstawione na rysunku przebiegi zmian stopnia umocnienia i głębokości jego zalegania w funkcji różnych wielkości uzyskano za pomocą pomiarów mikrotwardości metodą Knoopa.

Gdy w warstwach materiału przylegającego bezpośrednio do ostrza temperatura dochodzi do 1000 °C (1273 K) i powyżej, wówczas mogą w materiale zachodzić zmiany zarówno struktury, jak i naprężeń. Przemiany strukturalne w warstwie wierzchniej występują rzadko i to na bardzo niewielkich głębokościach wyrażonych w mikrometrach lub setnych częściach milimetra. Zjawiska cieplne łączące się ze skrawaniem istotnie wpływają na powstawanie naprężeń w warstwie wierzchniej. W warstwie tej powstają jednocześnie naprężenia spowodowane oddziaływaniem ostrza na materiał obrabiany. Następstwem tego są naprężenia skrawaniowe, które po zsumowaniu z naprężeniami wstępnymi dają naprężenia wynikowe zwane również ostatecznymi. W przypadku obróbki wiórowej i ściernej są to zwykle naprężenia rozciągające o znacznych wartościach. W przeciwieństwie do naprężeń ściskających są one niepożądane, gdyż powodują odmocnienie warstwy wierzchniej, a co za tym idzie, zmniejszenie wytrzymałości na zmęczenie.

Naprężenia wynikowe w warstwie wierzchniej wyznacza się najczęściej metodą Da-widenkowa, Stableina-Letnera lub za pomocą promieni Róntgena [55]. Pierwsze dwie metody polegają na usuwaniu z badanej próbki cienkich warstw materiału, np. za pomocą trawienia chemicznego w kwasach, i pomiarze odkształceń tej próbki powstałych w wyniku działania naprężeń. Naprężenia te z kolei umożliwiają obliczenie naprężeń własnych z zależności między tymi naprężeniami a odkształceniami próbki zmierzonymi po usunięciu kolejnych warstw. Zastosowanie promieni rentgenowskich natomiast powoduje zmianę odległości między płaszczyznami atomowymi w kryształach pod wpływem odkształceń sprężystych. Porównanie otrzymanych na rentgenogramach wartości


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
mechmatpom006a Próbka gruntu w wyniku przekroczenia wytrzymałości na ścianie ulega ścięciu pod kątem
0000004 (26) objawów klinicznych, które mogą powstawać w wyniku działania czynników teratogennych na
DSC02388 SKAŁY OSADOWE Skały które powstają w wyniku gromadzenia się akumulacji cząstek mineralnych
DSC06598 Definicje Środki spożywcze - powstałe w wyniku procesu produkcyjnego to produkty spożywcze
Powstawanie zorzy ■ Powstaje w wyniku oddziaływania wiatru słonecznego na
Slajd15 1 Przebarwienia powstałe w wyniku reakcii fitotoksycznei przebarwienia na twarzy przypominaj
58 (278) WYDARZENIA I NOWOŚCI Coraz częściej w mieszkaniach, na balkonach lub na tarasach zakładane
Wstęp Prezentowany materiał powstał w wyniku prac ekspertów Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza
P1000840 (2) powstałe w wyniku częściowego zawalenia się budowli. Powyżej po lewej: Przekrój piramid
2011 06 27 16 58 2011 Zestaw nr 1 EGZAMIN Z WYTRZYMAŁOŚCI MATERIAŁÓW II
Osuwiska Powstają w wyniku działania siły ciężkości, gdy zostaje przekroczona równowaga pomiędzy
7^ d) wrzód goleni 29) Tętniak powstający w wyniku pęknięcia tętnicy i otorbienia wynaczynionej krwi
1)    wyodrębnione zostały w wyniku podziału nieruchomości, a materiały powstałe

więcej podobnych podstron