CIMG2760

CIMG2760



itp.)6. Na gruncie założeń swojej filozofii Kartezjuąii za bardziej prawdopodobne uważał to, że „robaka muchy czy gąsienice poruszają się mechaniczni! niż że są posiadaczami nieśmiertelnej duszy”7* Jak zauważa Peter Singer, poglądy Kartezjuszą stwaja*’ ! ły bardzo dogodne perspektywy dla rozwoju rozpal| wśzećfiniających się w tamtych czasach w Europie eksperymentów na zwierzętach, łącznie ,? tzw^wi-wisekcia (otwieraniem ciała żyjącego zwierzęcia^ uwalniając eksperymentatorów od jakichkolwiek! skrupułów. Sam Kartezjusz dostrzegał również, że przyjęcie jego poglądu „jest wygodne dla ludzi, uwalnia ich bowiem od zarzutu zbrodni, gdy jedzą lub zabijają zwierzęta”.

Kartezjańskie poglądy odmawiające zwierzę! 1 tom świadomości napotykały jednak także na stanowczą krytykę. Na przykład Wolter zauważał, że „są barbarzyńcy, którzy chwytają psa w wierności i przyjaźni tak przewyższającego człowieka, przy-bijają do stołu i.wykonują wiwisekcję, aby pokazać móźaikę żyli.Odkrywa się u niego te same narządy czucia, które my mamy. Odpowiedz mi zatem, me-chanicysto, czy natura dała zwierzęciu wszystkie te sprężynki czucia, aby nie mogło odczuwać?”Zdecydowana większość współczesnych badaczy


nie ma wątpliwości, że aktualny stan wiedzy, badań i obserwacji potwierdza istnienie u rozmaitych gatunków najróżniejszych form <iwiadnmf»śri zdolności do działania intenciofląlpęyn pj? niania, wyobrażania sobie niewidoczny^ (foiefotów czy różnych spośóbow komunikacji9. a nawet sa-moświadomości (wskazuje na to na przykła<T"ba-danie zdolności do rozpoznawania siebie w lustrze - tzw-timfTorffifra Wyjaśnienia dla daleko idących podobieństw między człowiekiem a pozostałymi zwierzętami, uzasadniające tezę o istnieniu jedynie ilościowych, a nie jakościowych różnic między człowiekiem i innymi zwierzętami, dostarczyła również teoria ewolucji i rozwijająca się biologia ewolucyjna11, obejmująca również badania nad zachowaniami człowieka12.

Trzeba jednak wspomnieć, że także współcześnie można jeszcze spotkać obrońców zmodyfikowanej i filozoficznie wyrafinowanej postaci kartezjań-skiego poglądu na temat świadomości i zachowań zwierząt. Ich argumentacja zmierza przede wszystkim do wykazania, że dostępne obecnie dane empiryczne nie wystarczają, aby na ich podstawie dowieść, że obserwowanym zachowaniom zwierząt musi towarzyszyć jakakolwiek świadomość11.

21


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Pojęcie wartości na gruncie wybranych dyscyplin: I.    Filozofia - specyficzna postać
De Saussure. Językoznawstwo Należy stanąć na gruncie języka (langue) i przyjąć go za normę dla wszys
oraz iż cena na wyrób produkowany przez tego producenta jest stała i równa p (oznacza to, że monopol
img105 (18) Nadal mają one wpływ na przestrzeganie zasad czy norm postępowania. Istotną jednak zmian
Założenia metodologiczne i koncepcja pracy Metodologia wypracowana na gruncie teorii i filozofii pra
63 (56) J. Ideologia systemu wychowania socjalistycznego Z założeń światopoglądowych i filozoficznyc
Matematyka rozwinęła się na przełomie V i IV w. p.n.e. na gruncie filozofii. Najsłynniejszymi matema
Na gruncie MBL następuje adaptacja na potrzeby literaturoznawstwa pojęć filozoficznych, a także poję
Założenia teoretyczne i metodologiczne nauk o polityce publicznej 13 Ramy metodologiczne Na gruncie
P1190129 Teoria eksploatacji Eksploatacja ogólna (filozoficzna) - opis zjawisk eksploatacyjnych na g
4. Jan z Salisbury Na gruncie filozofii Jan z Salisbury ustawicznie powołuje się na Akademików jako
Wskaż na główne założenia filozofii Kirkegaarda. Wyjaśnij znaczenie pojęcia immanencja. Saren Aaby e
skanuj0024 ^SlO^UWAf^ Na gruncie prawa ustawowego (między innymi prawo polskie) występuje zróżnicowa

więcej podobnych podstron