Denzin i Lincoln0005

Denzin i Lincoln0005



Wprowadzenie. Dziedzina i praktyka badań jakościowych 23

uiiKTDretatywnej teorii, a projekt badań jakościowych zostaje rozszerzony. Badacz mmi się brikolerem, który uczy się, jak łączyć wiele różnych dyscyplin.

rśjy rozmytych gatunków tworzy następny etap, kryzys reprezentacji. Badacze ;;:hi ■ :ają się w niej z problemem umieszczenia siebie i swoich tematów w refleksyjnie::- rekstach. Występuje coś w rodzaju metodologicznej diaspory, exodus w obie ■gony. Humaniści migrowali do nauk społecznych w poszukiwaniu nowych teorii Ipjlecznych, nowych sposobów badania kultury popularnej i jej lokalnych, etnogra-kcniych kontekstów. Przedstawiciele nauk społecznych zwracali się ku humanis-z nadzieją, że nauczą się złożonego strukturalistycznego i poststrukturalistycz-odczytywania społecznych tekstów. Od humanistyki badacze społeczni dowie-,itau£v: się także, jak tworzyć teksty, które nie dają się odczytywać w prosty, line-pny. niebudzący wątpliwości sposób. Linia między tekstem a kontekstem uległa BmniMT-yciu. W okresie postmodernistycznym, eksperymentalnym badacze kontynu-rnmrL. odwrót od fundacjonalistycznych i postfundacjonalistycznych kryteriów (zob. ■taRń. Hodkinson, rozdział 36; Richardson, St. Pierre, rozdział 38 w tomie drugim), fciziikiwano alternatywnych kryteriów ewaluacyjnych, kryteriów, które sprzyjają Spodom emocjonalnym, moralnym, krytycznym i zakorzenionym w lokalnych ro-■piieniacłi.

Ig Każda definicja badań jakościowych musi uwzględniać ich złożoną historię. mie jakościowe oznacza w każdym z tych okresów coś innego. Mimo to może-, zaproponować wstępną, ogólną definicję: badanie jakościowe jest usytuowaną lością, która umieszcza obserwatora w świecie. Składa się z zespołów inter-itywnych, materialnych praktyk, które czynią świat widzialnym. Praktyki te dałcają świat. Przeobrażają go w serie reprezentacji, takich jak notatki te-*e, wywiady, rozmowy, fotografie, nagrania i własne uwagi. Na tym poziomie :ia jakościowe to interpretatywne, naturalistyczne podejście do świata. Ozna-: to. że badacze jakościowi badają rzeczy w ich naturalnym środowisku, próbu-zdać sens lub interpretować zjawiska przy użyciu terminów, którymi posługują idani ludzie7.


Kłania jakościowe obejmują studia nad wykorzystaniem i gromadzeniem róż-wch materiałów empirycznych - studiów przypadku, osobistego doświadcze-, Etrospekcji, biografii, wywiadów, wytworów kulturowych, kulturowych tekstów łuktów, materiałów pochodzących z obserwacji, materiałów historycznych, ma-jw wywodzących się z interakcji, tekstów wizualnych, materiałów, które opisują mność i trudne momenty w życiu jednostek. Zgodnie z tym badacze jakościowi wiele wzajemnie powiązanych praktyk, w nadziei, że uda im się dzięki temu

Oczywiście, każde otoczenie jest naturalne, to znaczy umieszczone tam, gdzie mają miejsce codzien-tas*1adczenia. Badacze jakościowi badają ludzi działających razem w miejscach, w których żyją (Becker ■Billi. Nie ma terenu czy naturalnego miejsca, do którego udawano by się, aby wykonać taką pracę (zob. |pBr Gupta, Ferguson 1997, s. 8). Miejsce takie jest tworzone przez interpretatywne praktyki badacza.

lie, analitycy odróżniają badania eksperymentalne (laboratoryjne) od terenowych (w naturalnym dlatego też uznaje się badanie jakościowe za naturalistyczne. Teoria działania eliminuje ten Beduć (Keller, Keller 1996, s. 20; Wygotski 1978).


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Denzin i Lincoln0003 1. Wprowadzenie. Dziedzina i praktyka badań jakościowych 21 Mg
Denzin i Lincoln0007 1. Wprowadzenie. Dziedzina i praktyka badań jakościowych 25 1. Wprowadzenie. Dz
Denzin i Lincoln0009 1. Wprowadzenie. Dziedzina i praktyka badań jakościowych 27 1. Wprowadzenie. Dz
Denzin i Lincoln0011 1. Wprowadzenie. Dziedzina i praktyka badań jakościowych 29 - krewnym, cną,
Denzin i Lincoln0013 1. Wprowadzenie. Dziedzina i praktyka badań jakościowych 31 iiiiiiiiriicr^nej n
Denzin i Lincoln0015 1. Wprowadzenie. Dziedzina i praktyka badań jakościowych 33 Mi słyszalni (Howe
Denzin i Lincoln0019 1. Wprowadzenie. Dziedzina i praktyka badań jakościowych 37Napięcia w badaniach
Denzin i Lincoln0021 1. Wprowadzenie. Dziedzina i praktyka badań jakościowych 39 nmenia. Pierwsi etn
Denzin i Lincoln0023 1. Wprowadzenie. Dziedzina i praktyka badań jakościowych 49 1. Wprowadzenie. Dz
Denzin i Lincoln0025 Wprowadzenie. Dziedzina i praktyka badań jakościowych 51 apiroc&ioną biogra
Denzin i Lincoln0027 1. Wprowadzenie. Dziedzina i praktyka badań jakościowych 53 1. Wprowadzenie. Dz
Denzin i Lincoln0029 1. Wprowadzenie. Dziedzina i praktyka badań jakościowych 554. Metody zbierania
Denzin i Lincoln0017 35 1. Wprowadzenie. Dziedzina i praktyka badań jakościowych iprz: metodami i pr
Denzin i Lincoln0001 ROZDZIAŁ 1WprowadzenieDziedzina i praktyka badań jakościowych Norman K. Denzin,
Denzin i Lincoln0031 EPILOGÓsma i dziewiąta faza Badania jakościowe (w) przełomowej przyszłości
Denzin i Lincoln0030 56 Norman K. Denzin, Yvonna S. Lincoln teoria, metoda, praktyka, działanie i po
Denzin i Lincoln0006 24 Norman K. Denzin, Ywnna S. Lincoln lepiej zrozumieć ich przedmiot badania. O
Denzin i Lincoln0012 30 Norman K. Denzin, Yvonna S. Lincoln Badanie jakościowe obejmuje dwa napięcia
Denzin i Lincoln0016 34 Norman K. Denzin, Yvonna S. LincolnBadanie jakościowe a badanie ilościowe Sł

więcej podobnych podstron