DSC00596 (3)

DSC00596 (3)



Przepływy informacji pełnią funkcję wspomagającą w triadzie przepływów logistycznych. Wspomagają one zarówno przepływy rzeczowe - będąc podstawą do ich planowania i organizowania, jak i przepływy finansowe - stanowiąc często medium realizowania wszelkich przelewów bankowych. Sfera logistycznych przepływów informacyjnych zajmuje więc kluczowe miejsce w organizowaniu efektywnych łańcuchów dostaw, będąc jednocześnie najtrudniejszą dziedziną do projektowania i wdrażania.

Przepływy informacyjne w relacjach zewnętrznych tworzą połączenia między klientem a dostawcą, łącząc w ten sposób wszystkie ogniwa łańcucha logistycznego, natomiast w ujęciu wewnętrznym - zespalają wszystkie sfery działalności przedsiębiorstwa, umożliwiając integrację zaopatrzenia z produkcją i dystrybucją. Przepływy informacyjne tworzą „układ nerwowy” logistyki umożliwiający efektywne zarządzanie zasobami oraz sprawne sterowanie procesami transportu, magazynowania i wytwarzania, opierając się na decyzjach menedżerskich podejmowanych na podstawie przesyłanej informacji. Nie bezpodstawnie zatem, informację uważa się za „katalizator zarządzania” - czynnik, który scala funkcje zarządzania i warunkuje jego skuteczność oraz traktuje się ją jako czynnik produkcji, na równi z siłą roboczą, ziemią, kapitałem i przedsiębiorczością.

Przepływy informacyjne służą do celów decyzyjnych, jak i wykonawczych. Nie wolno jednak pomijać także przepływów informacyjnych realizowanych w celach komunikacji między grupami roboczymi i poszczególnymi pracownikami w przedsiębiorstwie. Nie stanowią one oczywiście trzonu strumieni informacyjnych z punktu widzenia logistyki, ale są podstawą tworzenia w przedsiębiorstwach systemów informacyjnych wspomagających zarządzanie. Dla logistyki jako metody zarządzania mają one także zasadniczą wartość. Wszystkie te informacje są zatem istotne. Ich posiadanie, właściwy obieg i wykorzystanie warunkują sprawny i co ważne, racjonalny przepływ towarów w łańcuchu dostaw oraz umożliwiają jego daleko idącą optymalizację.

Globalizacja rynków, rosnący asortyment produkowanych dóbr oraz terytorialne i technologiczne rozproszenie procesów produkcyjnych przyczyniają się do wzrostu ilości informacji przesyłanych w kanałach dystrybucji, a także do wzrostu

158


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
DSC2 (2) 9 aktualrur wykonywane zadania produkcyjne. O przepływ informacji i ponowi komputerowego ws
page0076 ZAGADNIENIA OGÓLNE Inne informują o istnieniu pewnych urządzeń pełniących funkcje społeczne
pełnią funkcję oporu przeciw wtargnięciu dokonanemu przy użyciu fizycznej przemocy wspomaganej przez
DSC00507 (12) Tabela nr 1 Osoby pełniące funkcje kierownicze na budowie Obowiązki z zakresu bezpie
w zdaniu słowa pełnią różne funkcje, wprowadzają różne informacje. Te funkcje można rozpoznać dzięki
?egna?ek1 Funkcja poiaawru, Informacyjna I workując# A) Funkcja poznawcza - według Fleminga - poleg
img043 (54) rżeń i w całości utworu pełniące funkcję wyłącznie retardacyjmą. Cytaty folklorystyczne
IMG977 Jednoosobowy urząd centralny, pełniący funkcję ombudsmana, RJPO jest konstytucyjnym, niezależ
IMG55 (5) 2. Gen jako źródło informacji o fenotypie (funkcja transkrypcyjna i translacyjna)Transkry
IMG56 (6) Gen jako źródło informacji o fenotypie (funkcja transkrypcyjna i translacyjna)Transkrypcj
IMG&52 W porównaniu ze Starym Miastem już wcześniej nasyconym obiektami pełniącymi funkcję edukacyjn
budowla jest jednokondygnacyjna, bez podpiwniczenia. (...) Inny obiekt, pełniący funkcję gospodarczą
Technologia informacyjna w edukacji ±5 1.    Wspomaganie tradycyjnych treści i form p
Technologie informacyjno-komunikacyjne w funkcjonowaniu uczelni wyższych wyttm kc«Mt«y ►

więcej podobnych podstron