DSC00641

DSC00641



///, Psychologia analityczna C.G. Junga 83

„Stworzenie kobiety z żebra wyjętego Adamowi może być interpretowane jako wskazówka androgynii pierwszego człowieka. Podobne koncepcje są zaświadczone w innych tradycjach (...). Mit androgyna stanowi ilustrację dość rozpowszechnionego wierzenia, a mianowicie, że doskonałość ludzka, utożsamiana przez mitycznego Przodka, zawiera w sobie jedność, będącą zarazem syntezą" (Eliade, 1988, s. 117),

^Boflka androgynia jest jedną z wielu formuł Całkowitość -jędnośd’, która oznacza związek przeciwieństw: żeński - męski, widzialny — niewidzialny, niebo - ziemia, światło - cień, a także dobro - zło, stworzenie — zniszczenie, itd-Religijna medytacja nad owymi przeciwieństwami doprowadziła tło śmiałych wniosków dotyczących paradoksalnej kondycji boskośd, jak i przewartościowania ludzkiej kondycji" (op. cit., s. 117).

Dla Junga ani ma to pierwiastek żeński w psychice mężczyzny, a ani-mus to pierwiastek męski w psychice kobiety. Oba te archetypy w niewielkim tylko stopniu poddają się uświadomieniu: albo poprzez analizę marzeń sennych, albo poprzez specjalne zabiegi analityczne. Pierwiastki te są odpowiedzialne za dwojakiego rodzaju projekcje. Pierwiastek męski u kobiety decyduje o obrazie mężczyzny, jaki się u niej tworzy. Kobieta tworzy obraz mężczyzny, czerpiąc wzory z otoczenia społecznego, przy czym najważniejsze są tu doświadczenia z własnym ojcem. Obraz taki jest następnie rzutowany na mężczyznę realnie istniejącego - np. na przyszłego męża. Podobnie jest z mężczyzną, u którego podstawową, rolę w.tworzeniu obrazu kobiety odgrywa matka. Konsekwencją projekcji jest nieadekwatne, nieprawdziwe spostrzeganie przedstawicieli płci przeciwnej: zgodnie z posiadanym obrazem, a niezgodnie z rzeczywistością. Ten typ projekcji jest w znacznym stopniu odpowiedzialny za rozczarowania w związkach małżeńskich. Doświadczenia dnia codziennego zmuszają małżonków do konfrontacji rzeczywistości drugiej osoby z obrazem, jaki się posiada, a wtedy okazuje się często, że współmałżonek jest zupełnie inną osobą niż ta, którą się poślubiło.

Drugą konsekwencją istnienia animy i animusa jest specyficzna komponenta postaw i zachowań: męska u kobiety, żeńska u mężczyzny. U mężczyzny wyrażać się to może wzmożoną emocjonalnośdą i submisją, u kobiety tzw. „męskim" sposobem myślenia i tendencją do dominacji. Te dwa wymienione aspekty przejawiania się animy i animusa nakładają się na siebie, kształtując odpowiednio zachowania mężczyzn i kobiet we wzajemnych relacjach. Zdrowe relacje mogą zaistnieć tylko wtedy, gdy wycofane zostaną projekcje, gdy człowiek uświadomi sobie i spróbuje zapanować nad zachowaniami wynikającymi z właściwego mu pierwiastka żeńskiego i męskiego.

Jung tak istotne znaczenie dla rozwoju i psychicznego życia człowieka przypisuje animie i animusowi, że nazywąję „obrazem duszy”.. Animę wiąże Jung z erosem (miłością, przede wszystkim macierzyńską), a animusa z logosem (logos - rozum). Omawiając tę kwestię, Jung pisze:


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
DSC00615 (2) PSYCHOLOGIA ANALITYCZNAC.G. JUNGA W jednej ze swych prac C.G. Jung zawarł stwierdzenie,
DSC00621 (2) 63 III. Psychologia analityczna C.G. Junga drugą faząfprocesu indywiduaęjiJ W okresie t
DSC00629 71 III. Psychologia analityczna C.G. Junga ny może lepiej, pełniej niż jednostka przystosow
DSC00631 III. Psychologia analityczna C.G. Junga 73 poziomie, otwarta na coraz to nowe doświadczenia
DSC00633 III. Psychologia analityczna C.G. Junga 75 wać sobie radę ze swym Cieniem, to zrobił dla św
DSC00635 77 ///. Psychologia analityczna C.G. Junga trygująca różnych badaczy zajmujących się człowi
DSC00637 III. Psychologia analityczna C.G. Junga 79 Innymi słowy powiedzieć można, że ta część nasze
DSC00639 Ul Psychologia analityczna C.G. Junga 81 w biblijnej opowieści o Ablu i Kainie, o Jakubie i
DSC00617 (2) 89 Ul. Psychologia analityczna C.G. Junga wyraźnie w tak ważnej dla psychologii kwestii
DSC00619 (2) III. Psychologia analityczna C.G. Junga 61□ 1. SZKIC BIOGRAFICZNY C.G. Jung urodził się
DSC00621 (2) 63 III. Psychologia analityczna C.G. Junga drugą faząfprocesu indywiduaęjiJ W okresie t
DSC00623 (2) 65 111. Psychologia analityczna C.G. Junga Jo zespól wyobrażeń, który stanowi centrum p
DSC00627 (2) 69 IU. Psychologia analityczna C.O. Junga runków, w jakich przyszło jej żyć, tak aby je
psychologia religii 5 230 chowania. Okazjonalna religijność przy. schizofrenii paranoidalnej może by

więcej podobnych podstron