DSC00693

DSC00693



glukozo-ó-/1 glukozo-1-Z’+ ATP ADP-glukoza f+ akceptor


*-1' glukozo-1-/’,

fosfoglukomulazn

|-► ADP-glukoza + PPi,

pirofosforylaza ADP-glukoza

15-E—..    ■ glukozylo-akceptor + ADP.

syntaza 1.4-glukanu

Funkcje akceptora pełni łańcuch zbudowany z mniejszej liczby reszt glukozylowych.

Synteza skrobi odbywa się tylko w świetle, gdyż powstający w tych warunkach fosfoglicery-nian stymuluje aktywność pirofosforylazy ADP-glukoza. Natomiast w ciemności proces ten jest zahamowany, ponieważ z jednej strony obniża sie poziom aktywatora (fosfoglicerynian). a z dmgiej strony gromadzi się więcej nieorganicznego fosforanu, który pełni funkcję inhibitora wspomnianej fosforylazy. W ciemności ziarna skrobi ulegają degradacji do związków drobno-cząsleczkowych, które są odprowadzane do innych przedziałów komórki lub nawet do innych tkanek. Enzymatyczny rozpad skrobi przebiega na drodze hydrolizy i tworzy się wówczas maltoza oraz glukoza; względnie na drodze fosforolizy, w wyniku czego powstaje glukozo-1 -P. Wewnętrzna błona osłonki chloroplastu jest jednak słabo przepuszczalna dla tych cukrów. Wyniki dotychczasowych badań wskazują, że w ciemności funkcjonuje w chloroplastach szlak giikoli-tyczny i oksydacyjny cykl pentozofosforanowy, dzięki czemu fosfoheksozy ulegają przemianie do fosfotrioz i fosfoglicerynianu; związki te łatwo są transportowane przez osłonkę chloroplastu.

Metabolizm związków drobnocząsteczkowych w chloroplastach

W chloroplastach ptzebiegają liczne procesy anaboliczne i kataboliczne w różnym stopniu powiązane z fotosyntezą; często są one niespecyficzne dla tych organelli. Jednakże w widu przypadkach enzymy chloroplastowe swoimi właściwościami bardziej przypominają analogiczne enzymy występujące w komórkach Prokaryola niż na terenie cytoplazmy podstawowej, np. struktura syntazy kwasów tłuszczowych z chloroplastów przypomina strukturę analogicznego enzymu występującego w komórce bakterii. Czasem szlaki metaboliczne zlokalizowane w chloroplastach różnią się w końcowych odcinkach od analogicznych szlaków przebiegających w innych przedziałach komórki, np. w chloroplastach z mewalonianu powstają takie poliprenole jak karotenoidy. fitol. poliprenolowa część plastochinonu. podczas gdy poza chloroplastami z tego samego prekursora są syntetyzowane liczne sterole i poliprenolowa część ubichinonu. Z 8-ami-nolewulinianu w chloroplastach powstaje nie tylko układ hemowy. np. cytochromów. ale również barwniki chlorofilowe. Natomiast synteza wielu aminokwasów przebiega prawdopodobnie w sposób analogiczny jak w innych przedziałach komórki roślinnej.

Kwasy nukleinowe i biosynteza białek w chloroplastach

W chloroplastach, podobnie jak w innych typach plastydów, znajdują się również DNA różne formy RN A, rybosomy oraz enzymy uczestniczące w chloroplastowej transkrypcji i translacji. Obecność DNA w tych organellach udowodniono najpierw za pomocą metod cytochemicznych (ap. uzyskano pozytywną reakcję Feulgena), a następnie mikroskopii elektronowej. W każdym chloroplaście roślin wyższych znajduje się 20-60 identyczny ch cząsteczek kolistego DN A o masie


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
(glukoza )ęo 2 ATP 2 ADP -2 ATP (glukozo-116 dlfosforan) Cfl rozcięcie
DSC00399 ATP ADP ATP ADP Glukoza(•ATP) Głukozo-6-, fosforan
400px Glikoliza GLIKOLIZA glukoza licksokinazn ATP*ADP^ glukozo-6-fosforan izomer.aa slukozoforfoi
cykl krebsa G L I K 0 L 1 Z A CYTOPLAZMA glukoza ^ ATP J^ADP fruktozo 1,6 dwu(p) aldehyd
78075 P1080838 ATP-aza miozynowa ATP c=== S=»- ADP + PI + Q (energfaj PROGI RESYfrr V ATP W MIĘŚNIAC
0000077 2 //O <p—o~CE> H-C-OH H2C-0-® +E-SH HC-OH —* HjC-O-® ATP ADp //O C-S-E H-Ć-OH
r CO2 Ryc. 9.2. Schemat uzyskiwania i zużytkowania energii przez komórkę przy udziale cyklu ATP-ADP
DSC00631 (2) 1 •ZLHSZ3- łv~Z.Vi. Z—Z—2-I-ZI "" C..... * 1 j j ,
DSC00675 330    —    Aleksander „ s dząc o celu i służbie. A dar

więcej podobnych podstron