DSC00806 (2)

DSC00806 (2)



Kołki walcowe, wykonane ze stali miękkiej St2S, są przeznaczone do .pasowania suwliwego w otworach części łączonych (pasowanie H9/h8 lub Hll/hll), następnie z ewentualnym roznitowaniem.

Kołki stożkowe (o zbieżności 1: 50) działają środkująco, nadają się do połączeń wielokrotnie rozłączalnych i są łatwiejsze od walcowanych do wbijania i wybijania. Droga luzowania jest krótka, zużycie kołka małe. W przypadku trudności wybicia, np. z otworów ślepych, kołek stożkowy zaopatruje się w gwint i nakrętkę do wyciągania (rys. 5.5c).

Kołki karbowe mają zwykle trzy karby wzdłużne, które tworzą sprężynujące zgrubienie i zapewniają potrzebny zacisk kołka w otworze. Stosuje się je w celu uniknięcia kosztownych otworów rozwiercanych pod kołki gładkie, gdy nie jest wymagane dokładne ustawienie jednej części względem drugiej. Różnorodność kołków karbowych (rys. 5.5e-f-j) umożliwia szerokie stosowanie ich w różnych konstrukcjach.

Kołki rozcięte (sprężynujące rurowe, rys. 5.5d), zwinięte z taśmy ze stali sprężynowej, dobrze przenoszą obciążenia udarowe. Nie wymagają rozwierconego otworu.

Połączenia kołkowe. Omówimy zastosowanie kołków złącznych; wzdłużnych oraz poprzecznych (promieniowych i stycznych) w połączeniach spoczynkowych piasty z czopem (rys. 5.6).

Połączenie wzdłużne (rys. 5.6a) stosuje się tylko przy niewielkim obciążeniu, np. do osadzania piasty na końcu wału. Bywa również stosowąnę jako zabezpieczenie połączeń wciskowych. Średnicę d kołka dobiera się w zależności od średnicy dw czopa wału według wzoru d « 0,15 dw, długość kołka jo = (l-ś-1,5) dw.

Następnie sprawdza się nacisk powierzchniowy w połączeniu (dla materiału bardziej miękkiego) na podstawie warunku

i i 4M

V- d l0-d'dw ^ 1||    "    - (1)

Dopuszczalny nacisk powierzchniowy w połączeniach kołkowych przy obciążeniu zmiennym w cyklu tętniącym przyjmuje się dla żeliwa 45 MPa, dla staliwa — 55 MPa, a dla stali St6 — 110 MPa, dla innych gatunków stali o znaku St — proporcjonalnie do wytrzymałości. Przy obciążeniu zmiennym w cyklu wahadłowym podane wartości należy pomnożyć przez 0,7. Przy obciążeniu statycznym — pomnożyć przez 1,5. Dla kołków karbowych — pomnożyć przez 0,7.

Poprzeczne połączenie promieniowe (rys. 5.6b) również nadaje się tylko do podrzędnych celów, gdyż otwór na kołek znacznie osłabia czop zmęczeniowo, a moment przenoszony przez połączenie jest o wiele mniejszy od tego, który mógłby przenieść czop nie przewiercony. W celu zwiększenia wytrzymałości zmęczeniowej stosuje się karby odciążające lub płaskie wgniecenia surowego czopa w miejscu wierconego później otworu kołko-


Rys. 5.6. Połączenia kołkowe: a) spoczynkowe połączenia wzdłużne piasty z wałem [6], b) poprzeczne połączenie promieniowe [6], c) poprzeczne połączenie styczne [12], d) połączenie wahliwe z kołkiem promieniowym [12], e) połączenie obrotowe z kołkiem stycznym [12], f) ustalający kołek stożkowy

wego. Średnicę d kołka oblicza się wg wzoru: d «(0,2-7-0,25) dw. Średnica piasty stalowej dp « 2 dw, a żeliwnej dp 2,5 d^.

Następnie sprawdza się wartość nacisku powierzchniowego, przyjmując trójkątny rozkład nacisku między kołkiem i czopem oraz prostokątny — między kołkiem i piastą (rys. 5.6b). Ramię momentu jest

równe


a zatem dla czopa mamy

F =


M

1K


F

d„

2


(2)

(3)


Przez porównanie zależności 2 i 3 otrzymamy dla czopa warunek

6 M

@


P— d-d*

tD.

Podobnie dla p i a s ty

M

(dw+p)

133


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
2tom229 5. MASZYNY ELEKTRYCZNE 460 Łożyska toczne wykonane ze stali łożyskowej mogą być stosowane do
skanuj0053 (60) PRZYKŁAD 2.1. Zaprojektować połączenia nitowe pasów blachy grubości g — 9 mm, wykona
Nakiełki wykonuje się za pomocą nawiertaków. Są to narzędzia monolityczne, dwuostrzowe, wykonane ze
stopowej oraz części chwytowej wykonanej ze stali niestopowej. Kanały wzdłuż wiertła doprowadzające
skanuj0053 (60) PRZYKŁAD 2.1. Zaprojektować połączenia nitowe pasów blachy grubości g — 9 mm, wykona
skanuj0156 (9) Tablica 7.2 Wartości F/fx do obliczania sprężyn śrubowych, wykonanych ze stali, dla k
skanuj0289 (3) Koła przekładni są wykonane ze stali, zatem z tabl. 11.9 odczytujemy C = = 478,2 (MPa
Wszystkie akcesoria powinny być wykonane ze stali ocynkowanej wg wymagań jak dla kształtowników stal
•    obudowa wykonana ze stali, •    celuloza (izolacja oddzielająca
14 5tinbvim- 5,4 Na wałku widowypustowym’l()x82x92d-s PN-Ft/M-ldSOI5, wykonanym ze stali 45 wsianie
18 3 Tablica 35 Obliczanie sprężyn śrubowych, wykonanych ze stali, dla które] . ks = 400 MPa i G ~
IMG480 (4) Wieże podporowe kolei linowej mogą być wykonane ze stali rudnych, napędy lin napędowych,
Zadania roz??czne 1 1. Na wałku o średnicy dw = 30 mm osadzono koło zębate wykonane ze stali St
71 (148) Skropiony gaz ziemny jest kierowany do wężownicy wykonanej ze stali nierdzewnej, zanurzonyc

więcej podobnych podstron