DSC02393 (10)

DSC02393 (10)



li wnj&TOłKISo I Si jtl yiitu^itiwY

Bwwffiasuec i iybtrak oraz juzcta Pierwszą łokcia wilókteftfafja ididęgtt{(ż Qtnał*ffi>,«<i, jrcpfzrz przybliżenie młoJcj dziewczynie wiyi Bnga mihuWętttę»i, in. iutqK: Gfcziszfcówćj,. Igora każe zapoznawać *MC z niej dż.ifcto wspólmu cavMnv»i, ^eśatsm t Tnmm (zwtaizoa Trenowi \\‘ili\ jar>o Kiutiamm ikn-cu trofea uznać sziCK^iuiić trafna Edukacja religijna, a nawei (ąulngiczna, lą\ręy «j^ w n^-|i 2332r*snutrn; polskich dziel literackich. Okazuje si^i źć w pukidddttiu Puldków tu*f jwiftawma ikarbciica wiedzy ha tcOiat fnilu&icfdzia Ui>£cgt> i ie miHiene pultnlenin ż^y«'.iy praćkńfianić o Bożym miłosierdziu, w którym znajdowały upuri-tp i wimj, ■lGSKfint.. Ta wiedza rodziła sic wraz z początkami polskiego języka lltoraidhtiuo u jjest <?w#ociśiTi objawienia Bożego (Biblia) i trudnych doświadczeń eg^ysrainjalnych czSowiekiŁ Bog Ojdćc jest Bogiem dialogu i miłosierdzia, nie Bogiem lęku i <o*^ dno *

przykład feeradd i autorytet mądrości Cyriaka tworzy klimat, w którym m#-ytrójpć się iTiijZe wyobraźnia miłosierdzia' Epifanię tmloyięidzia oko wtagUwę ii wprawne w odczytywaniu komunikatów miłośięiuęgo Boga mo4>: dcMjfrswi w ipezeróznych znakach natury. Tak jest vv oiwietajacel Anastazję scenie spufkanitt os cmentarzu, „Wielkie miłosierdzie, pod posiada ciszy niezmącone! ( uktv«ivcli ssfj słonecznego światła, słało się po niedużym cmentarzu, o lesisty pagórek opornym" (PZ XXX1U, 25)*', Szerzej wypowie się pisanka na temat wruihwtiści nu pczejjawy „miłosierdzia świata" zakrytego przed oczyma o* oh żyjących „jwcufin ogjrartxczo*sym do świata matem" (PZ LII, 248), a jawnego dla tych, którzy wykaarai-c_ w sobie zmysł percepcji ponadzmysłowej rzeczywistości, w poetyckim szkicu Przffomnij (1910)**. jednak Cyriak zatrzymuje się na pewnej granicy, kieruje siig zasadami ewangelicznymi, stanowią one kryterium rozsfrzygaiace wielu jego, decyzji. Starzec powołuje się na przykład Jezusa i na prawa Jezusa, które powinny obowiązywać w życiu społecznym. Przede wszystkim upomina się o spruwiedli-■eośćt pOnujejej egzekwowania. Gdyby nie ta funkcja strażnika sprawiedliwości. Anastazja zostałaby jako sierota doszczętnie zgnębiona przez swych stryjów Miłosierdzie zdaniem Cyriaka jedynie w nikłej części realizuje się w tiemskie) n«ci»'-wóstośd. Im bardziej staje się nieuchwytne na ziemskim padole, z tym większym inńa5itśęg®)ir jafekw tekście Groszkowej sygnały zakonnej fonny życia pozostaw jedynie poszlukaini. SwBją drogą (marto spojrzeć na duchową aktywność Józefy w kontekście różnych fefi® żyda dtiulluwe ®®«praktykowanych w kręgu chrześcijaństwa wschodniego, z którym z gfeWftO&ii? józelk (Żumi - jiili aaoźm* domraemywać - Rosjanina) styczność mieć musiała.

w W tym miejscu należy przypomnieć kazania o miłosierdziu autorstwa o- Piotra Skaijti. poamene regularnie w XłX wieku, polecane zwłaszcza osobom zaangażowanym w działania bractw •abgodzk.

® O franciszkańskich konotacjach tego obrazu zob. A. Bednarek, Potiewciele iwiutu. s. u Orzeszkowa pisała w nim o możliwym do dostrzeżenia „miłosierdziu, zlitowaniu zyeia. krónr często okrutnym i bezlitosnym się nam wydaje" (PZ Ul, 250). J. Tomkowski powiązał ten utwór t mutr tycznymi pierwiastkami w twórczości Orzeszkowej, dostrzegając w nim refleksy odczucia przut mu jczwanego wymiaru". Zob. tenże, Odkrycie wielowymiarowego uiiiwenum, |w:| tegoż. Mu im>M>Itóuy/toits, s. 265.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
20538 skanowanie0037 (10) li Si r-fWf I i 1 I J‘ i j ! ] • j
56565 IMG50 (10) ł II a I! l i, i i P i
IMG50 (10) ł II a I! l i, i i P i
IMG10 Li j fjL 0 11 :C kQ. i-i£* : V" i. m SI
IMG50 (10) ł II a I! l i, i i P i
302 KAZIMIERZ I (ż. EUFROZYNĄ); EUDOKSYA. VI. 10. li.- znajdował się już podówczas w podeszlejszym
302 KAZIMIERZ I (ż. EUFROZYNĄ); EUDOKSYA. VI. 10. li.- znajdował się już podówczas w podeszlejszym
14896 Zdjęcie004 (10) f ? ^ li iŁSfisiwiirtfr.s ~ * Biga £ s £•■==:£ £- a - f -r ^ s £ 3 3 E: 11 •;
I ił i? I1 Ji! liii! TT % O — £_ :: i ni lii li lii 1 !!; 11ii!" “i po’ lliliimil
10 (254) tizp:    ; i-i- j ] j - 9 5JOO jr JTł. V jć// **    kartya U/
J ł I li J : łh

więcej podobnych podstron