DSC05832 (3)

DSC05832 (3)



Część n Zarządzanie w XXI wieku

przeznaczony na ich dokonywanie zmniejszył się z 2 tys. rbg (icboczo-godzin) miesięcznie w połowie lat osiemdziesiątych do 400 rbg w 1988 r.

WSKAZANIE 7: ZAPEWNIJ PRZYWÓDZTWO

Deming mówi, że tradycyjna działalność pracowników nadzoru jest niewystarczająca. Twierdzi,, że ograniczają się oni jedynie do mówienia robotnikom, co mają robić, i do upewniania się, czy to robią. Rozdzielają kary i nagrody, a w razie potrzeby narzucają dyscyplinę. Nie traktują swojej pracy jako sprawowania przywództwa. Natomiast prawdziwi przywódcy zaczynają od przyjęcia założenia, że pracownicy zamierzają możliwie dobrze pracować, i starają się pomagać robotnikom w pełnym wykorzystywaniu ich potencjału. W wypadku kierowników niższych szczebli oznacza to konieczność szkolenia robotników i jego organizowania. Naczelne kierownictwo musi zaś współdziałać w opracowaniu i wdrożeniu wizji strategicznej, obejmującej kulturę kompleksowego zarządzania jakością, oraz dbać o to, by jego własne zachowania demonstrowały wartości wspierające taką kulturę.

WSKAZANIE 8: WYELIMINUJ LĘK

Deming uważa za ważne, aby lęk nie powstrzymywał pracowników od zadawania pytań, zgłaszania problemów i wyrażania swoich myśli. Aby pracownicy mogli skutecznie dążyć do osiągania wysokiej jakości na stanowisku pracy, muszą się czuć bezpieczni. Zasadniczą sprawą jest kultura otwartości, w której ludzie nie boją się mówić prawdy.

Eliminaqa lęku przed wypowiadaniem się może zawierać element etyczny. Wielu teoretyków uważa, że zwłaszcza w dzisiejszych czasach nasilonej konkurencji potrzebne jest jawne przekazywanie norm etycznych i zdecydowane działania wymuszające ich przestrzeganie. W ten sposób firma demonstruje swoje zaangażowanie w zagadnienia etyczne, wiążące się z otwartością. Jak powiada Kenneth Andrews: „Praktyka zarządzania wymaga dłuższego okresu do wyrobienia sobie własnego zdania. Menedżerowie muszą we własnej woli, doświadczeniu i rozsądku znajdować zasady, które zastosują w rozstrzyganiu sprzecznych postulatów. Mądrzy ludzie przedstawiają swoje poglądy innym, ponieważ swobodna dyskusja nad problemami ukazuje nieoczekiwane aspekty etyczne i ujawnia różne punkty widzenia, które należy brać pod uwagę”16.

WSKAZANIE 9: PRZEŁAMUJ BARIERY MIĘDZY RÓŻNYMI SŁUŻBAMI

Deming uważa, ze -lstmeme-barier-między działami funkq'onalnymi obniża efektywność. Pracownicy mogą zwiększyć swoją efektywność,

K.R. Andrews, Ethics ia Practice, „Harvard Business Review", wrzesień-paidaernik 1989, s. 104.

wzajemnie się od siebie ucząc i koordynując swoje wysiłki niezależnie od funkcjonalnej specjalności. W tradycyjnych strukturach organizacyjnych występuje skłonność do rywalizacji między działami. Według Deminga pracownicy wiedzą, że niezależnie od swojej specjalności mają wspólne cele nadrzędne. Rywalizować należy z innymi organizacjami, a nie w obrębie własnej organizacji.

WSKAZANIE 1Q: ZREZYGNUJ Z HASEŁ I SLOGANÓW ADRESOWANYCH DO PRACOWNIKÓW

Deming twierdzi, że ustawiczne doskonalenie jako cel ogólny powinno zastąpić rzekomo motywujące czy zachęcające napisy, slogany i hasła. Krytykuje firmy, usiłujące motywować pracowników przez głośniki lub za pośrednictwem wydawnictw propagandowych, gdyż pracownicy odczuwają jedynie frustrację, gdy zachęca się ich do robienia tego, co uniemożliwia im istniejący system zarządzania.

WSKAZANIE 11: ZREZYGNUJ Z ILOŚCIOWYCH ZADAŃ PLANOWYCH

Deming jest zwolennikiem odrzucenia zadań ilościowych, gdyż często skłaniają one pracowników do pogoni za ilością- kosztem jakości. Zamiast ślepo dążyć do wykonania zadań ilościowych, firmy powinny skupiać uwagę na zagadnieniach jakości.

WSKAZANIE 12: USUŃ PRZESZKODY NA DRODZE DO DUMY Z JAKOŚCI PRACY

Deming twierdzi; że należy zrezygnować z dorocznych ocen pracowników. Jeżeli, jak zakłada Deming, ludzie z natury chcą dobrze pracować, to nie potrzeba im takich systemów motywacyjnych. Potrzebują natomiast pomocy w przezwyciężaniu przeszkód wynikających z niedostatków materiałów, sprzętu i szkolenia. Systemy, usiłujące wymusić efektywność przez to, że pracownicy czują się stale osądzani, oceniani i porównywani z innymi, należy zastąpić systemami zmierzającymi do usuwania takich przeszkód^

WSKAZANIE 13: WPROWADŹ INTENSYWNY PROGRAM OŚWIATY I SZKOLENIA H

Deming kładzie nacisk na szkolenie. To obejmuje gruntowne zapoznanie z narzędziami i metodami kontroli jakości, a ponadto nauczanie pracy w zespole i filozofii TQM.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
DSC05831 (3) Część O Zarządzanie w XXI wieku długookresowy. Podstawowym dążeniem organizacji powinna
DSC05829 (3) 216 Część Q Zarządzanie w XXI wieku STATYSTYCZNA KONTROLA PROCESU. Przypuśćmy, że
ZT017 (2) 32 CZĘŚĆ 1. ZARZĄDZANIE SYSTEMEM TURYSTYKI czesnej turystyce. Ich rozwinięciem zajmiemy si
ZT121 (2) 240 CZĘŚĆ 3. ZARZĄDZANIE TURYSTYKA A ŚRODOWISKO nawiać, na jakim etapie życia znajduje się
DSC05828 (4) 214 Crfść O Zarządzanie w XXI wieku 214 Crfść O Zarządzanie w XXI wieku Jakoś
DSC05830 (3) 218 Część O Zarządzanie w XXI wiekuJOSEPH JURAN Mniej więcej w tym samym czasie do
22573 ZT060 (2) 118 CZĘŚĆ 2. ZARZĄDZANIE PRZEDSIĘBIORSTWEM TURYSTYCZNYM miejsce na wycieczce do park
Żywność i Żywienie XXI wieku i żywienia na sześć kluczowych, wzajemnie ze sobą oddziaływujących
?rodowisko 4 136 Agnieszka Kozłowska w zbliżającym się, multimedialnym i w dużej mierze wirtualnym,
31151 ZT120 (2) 238 CZĘŚĆ 3. ZARZĄDZANIE TURYSTYKĄ A ŚRODOWISKO wszystkim kontrolę. Czy rząd nastawi
116 Sposoby zawierania małżeństw część tej sumy należało przeznaczyć na opłacenie kosztów wesela, co
Żywność i Żywienie XXI wieku i żywienia na sześć kluczowych, wzajemnie ze sobą oddziaływujących
Żywność i Żywienie XXI wieku i żywienia na sześć kluczowych, wzajemnie ze sobą oddziaływujących
PA143511 Peter F. Drucker, "Zarządzanie w XXI wieku", Wydawnictwo MUZA, Warszawa
DSC02022 "Robić właściwe rzeczy właściwie - praktyka medyczna XXI wieku skupiona na lekaizu sk

więcej podobnych podstron