DSC07029 (2)

DSC07029 (2)



1.10 Józefa Brągiet, Stanisław Kawula

- Postawy mężczyzn w wieku do 25 lat charakteryzuje w porównaniu z mężczyznami starszymi wyższa Surowość, gniewliwość, unikanie rozmów, obawa uszkodzenia. Można przypuszczać, że pewna surowość młodych mężczyzn wobec dziecka oraz dystans są następstwem dążenia do bezwzględnej realizacji posiadanych wyobrażeń charakteryzujących ludzi w okresie młodości. Jednocześnie ojcowie ci. z uwagi na młody wiek. są niepewni swoich umiejętności opiekuńczych i stąd obawa uszkodzenia dziecka.

- Ojcowie starsi w wyższym stopniu dopuszczają swobodę porozumiewania się z dzieckiem, dzielenie zainteresowań, poszanowanie praw, aprobatę działań, przyspieszają rozwój dziecka, tłumiąjego zainteresowania seksualne oraz impulsy, utrzymują w zależności. Postawy tych ojców są bardziej łagodne, co odpowiada pewnej ogólnej tendencji przekształcania się postaw — od końcowego ich ujęcia do bardziej zracjonalizowanego - wraz z upływem wieku. Aby dziecko mogło rozwijać się prawidłowo, potrzebna jest identyfikacja z ojcem, bowiem tylko tą drogą może ono osiągnąć kolejny, wyższy etap rozwoju społecznego i moralnego (za: A. Pluta, 1980. s. 155).

W ogromnej większości rodzin (ok. 65%) zanika stopniowo tradycyjny podział obowiązków, mężczyźni, choć z oporami, uczestniczą w cięższych pracach domowych. Przy tym modernizuje się stale wyposażenie gospodarstwa domowego, zaopatruje w zmechanizowany sprzęt ułatwiający pracę. Rodziny te jakby oscylują między tradycyjnym a partnerskim modelem małżeństwa. Obserwuje się w nich stały proces stopniowych przeobrażeń, odchodzenie od tradycyjnego modelu i zbliżenie się do partnerskiego. Prawie połowa tych rodzin jest ciągle jeszcze bliższa modelowd tradycyjnemu, ale u znacznej części przemiany są dość zaawansowane i występuje tam wiele elementów partnerskich.

Można zatem stwierdzić, że rola męska w rodzinie ulega zmianom. Nie jest to już rola zwierzchnika, ostatecznej instancji, od której zależą decyzje dotyczące dzieci i żony. Ojciec wobec dzieci zatracił autorytet, wynikający z jego pozycji w rodzinie i coraz częściej buduje ten autorytet na bardziej osobistych walorach i emocjonalnym stosunku do dzieci i żony. Równocześnie ojciec współczesny włącza się w zajęcia domowe i w opiekę nad dzieckiem. Staje się partnerem żony w codziennym życiu, i to w tym większym stopniu, im bardziej żona jest zaabsorbowana pracą zawodową. Żona jednak jest więcej obciążona zajęciami domowymi i opieką nad dzieckiem niż mąż. Taki w zarysie obraz roli męża i ojca w rodzinie wyłania się na podstawie rozważań nad rolą męską w perspektywie międzynarodowych badań porównawczych (M. Ziemska, 1986, s. 5).

Z badań międzynarodowych, prowadzonych w latach 80. wynika, że dominacja ojca w rodzinie występuje jeszcze nawet w krajach wysoko uprzemysłowionych. Z porównań dotyczących autorytetu rodzinnego w pięciu krajach okazało się,

że we Włoszech 1 w Meksyku tendencje patriarchalne zaznaczają się najsilniej, gdyż w dwóch rodzinach na pięć dominuje ojciec, podczas gdy w Niemczech w jednej rodzinie na cztery, a w Anglii i USA mniej niż w jednej rodzinie na pięć. Ciekawe, jak to układa się obecnie?

Mimo wielu podobieństw, w Polsce najwyraźniej zaznacza się udział ojca w opiece nad dzieckiem i pracach domowych. Wyraża się to w jego zajęciach przez długi czas uważanych za kobiece, jakkolwiek najczęściej nie wykonują ich stale, tylko zamiennie z żoną. Zapewne taki układ zakresu ról męskich i kobiecych w rodzinie spowodowany jest znacznie liczniejszym zatrudnieniem kobiet w Polsce na pełnych etatach. Co drugi ojciec z grupy rodzin warszawskich i co piąty z grupy rodzin londyńskich nie odczuwał konfliktu spowodowanego godzeniem pracy z zajęciami domowymi, podczas gdy co drugi ojciec londyński i co piąty warszawski, oceniał tę sytuację jako często powodującą konflikt. Polscy badani ojcowie byli więc mniej napięci w wykonywaniu swych zadań rodzinnych. Natomiast zdecydowana większość ojców z obu grup, bo dwóch na trzech ojców londyńskich i trzech na czterech ojców warszawskich nie uważała, aby pełnienie roli rodzinnej było przeszkodą w osiąganiu awansu zawodowego (różnica statystycznie nieistotna).

Podsumowując wyniki przeprowadzonych badań porównawczych, należy zauważyć:

-    ojcowie polscy w porównaniu z grupą ojców brytyjskich więcej uczestniczyli, zarówno w rutynowych czynnościach związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego, jak i w zadaniach związanych z opieką nad dzieckiem;

H ojcowie polscy częściej wyrażali pogląd, że wychowanie dziecka jest zadaniem zarówno matki, jak i ojca;

-    ojcowie polscy pytani o ich percepcję roli ojca częściej podkreślali rolę żywiciela, zatem stawiali na pierwszym miejscu aktywność ekonomiczną (a nie wychowawczą); natomiast ojcowie brytyjscy na pierwszym miejscu sytuowali związki emocjonalne, jako istotne dla roli ojcowskiej. Równocześnie ojcowie polscy wyrażali pogląd, że odpowiedzialność za rodziny (bycie głową rodziny) jest najważniejszym aspektem w roli ojca;

-    chociaż polscy ojcowie wyrażali pogląd, że ich rola ojcowska wiąże się z zabezpieczeniem bytu materialnego, uważali, że ich ojcowie byli bardziej zaabsorbowani pracą niż oni są obecnie.

We współczesnych rodzinach przesuwają się więc zarówno zakresy roli żony, jak i roli męża. Przy czym, mimo wielu podobieństw, role ojców w badaniach polskich okazały się mniej tradycjonalne niż role ojców w badanych rodzinach angielskich.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
DSC07027 (2) 126 Józefa Brągiel. Stanisław Kawula personalnego i w efekcie doświadczać nie tylko ucz
DSC07023 (2) 3 )$ Józefa Brągieł, Stanisław Kawula rodzinna jest wypadkową wewnętrznych i zewnętrzny
DSC07024 (2) 120 Józefa Brggiel. Stanisław Kawula 0 Rodzina jako grupa przyjacielska występuje w dwu
DSC07026 (2) 124 Józefo Brągieł, Stanisław Kawula cenią rodzicielskiego. i w analogicznej grupie osi
DSC07028 (2) lii Józefo Brggiel, Stanisław Kawula tego mężczyzn} w kontaktach osobistych, by później
DSC07030 (2) 132 Józefa Brggiet. Stanisław Kawula We wszystkich społeczeństwach zachodnich rozpowsze
2014-03-31 W przybliżeniu VC (pojemność życiowa płuc) dla mężczyzn w wieku 20-25 lat odpowiada ilocz
DSC07022 (2) Józefa Brtlgiel< Stanisław KawulaRozdział IVWięzi społeczne w rodzinie 1. Pojęcie i
DSC07031 IM jfaqfa llriigicl, Stanisław Kawula Wiązi społecz 4)    Stosunki między oj
CCF20110216018 3.    Zalecane dzienne spożycie wapnia dla kobiet i mężczyzn w wieku
Tabela 7. Normy na tłuszcz (g/d) dla mężczyzn w wieku powyżej 18 lat % energii z
Nr 16. Na przystanku autobusowym leży na brzuchu mężczyzna w wieku ok. 55 lat: A.    
DSC07006 (2) Stanisław Kawula, Józefa Brągiel, Andrzej W. JankęPEDAGOGIKA RODZINYObszary i panorama
DSC07008 4$ Stanisław Kawula wpływ na kształtowanie się postaw, aspiracji i planów życiowych, system
Obraz (27) Andrzej W. Jankę, Stanisław Kawula Schemat 10. Podstawowa struktura humanistycznej współp
DSC07013 (2) 56 Stanisław Kawula Szczególnie dla małych dzieci rodzina jest miejscem intensywnego od
DSC07014 (2) 58 Stanisław Kawula 3) mechanizm inspirujący i pobudzający odpowiednio ukierunkowaną ak
DSC07015 (2) 60 Stanisław Kawula rozwoju i wychowania dzieci. Rozwoju emocjonalnego właściwie nie ud

więcej podobnych podstron