DSC07433 (2)

DSC07433 (2)



192

ozenie terminów „lud”, „ludowość” i „kultura ludowa” zmieniało się jednak nie tylko w odbiorze społecznym ale także w nauce. Dyskusje poszerzające i precyzujące zakres znaczeniowy pojęcia „kultura ludowa” mogą umożliwić jego stosowanie również w badaniach społeczności współczesnych.

W etnologii polskiej rozumienie terminów „kultura ludowa” i „ludowość” sytuuje się dzisiaj wzdłuż dwóch krzyżujących się osi. Pierwsza z nich, nazwijmy ją osią „epistemologiczną”, wskazuje na sposób badania rzeczywistości. Na jednym z jej biegunów znajduje się przedstawienie kultury ludowej i ludowości jako zjawiska rzeczywistości, przez badacza jedynie rejestrowanego i interpretowanego, na drugim nato-. miast ich wyobrażenie jako abstrakcji, niekiedy w postaci modelu. Drpga oś, „ontologiczna”, informuje z kolei o przyjętym obrazie świata kultury i wyznaczonym w nim miejscu dla kultury ludowej i ludowości. Tutaj na jednym biegunie mamy koncepcję kultury ludowej i ludowości jako kategorii socjologicznej, związanej z nieelitarnymi warstwami społecznymi, głównie chłopstwem, oraz kategorii historycznej jako formacji ukształtowanej w okresie feudalizmu, rozkwitłej w XIX wieku po zniesieniu pańszczyzny i zanikającej na początku XX wieku w związku z impak-tem kultury społeczeństwa industrialnego. Na drugim biegunie tejże osi znalazło się wyobrażenie kultury ludowej, a raczej ludowości, jako zjawiska interspołecznego, właściwego różnym klasom i warstwom, i ahi-storycznego, nie związanego z czasem. Tak rozumiana ludowość nie jest kulturą lub subkulturą pewnej grupy ludzi, nie jest subkulturą, ani też kulturą określonego czasu a aspektem kultury, zawsze w niej obecnym.

Pragnę podkreślić znaczenie rozróżnienia między „kulturą ludową” a „ludowością w kulturze” ujawniającego się w porządku ontologicznym ale ingerującego również w sferę poznania. „Kultura ludowa” to pewien system związany z określonymi warunkami społecznymi i historycznymi, pewna całość. Myśląc w ten sposób nie musimy być nieświadomi segmen-tarności, cząstkowości, otwartości, „miękkości” kultury ludowej, rozur mianej najczęściej jako kultura chłopska, występującej w ramach wielowarstwowego społeczeństwa, obok i razem z innymi kulturami i subkulturami. Skłonni jednakże jesteśmy przyjąć, że odrębność warunków bytowania (tu nasz ekonomizm), nieprzenikalność barier społecznych (so-cjologizm), charakter „ludu” (tu psychologizm), tworzą system kulturor wy zintegrowany, „twardy”, mający siłę nie tylko utrzymywania swej odrębności ale i przekształcania elementów wdzierających się z zewnątrz, a także przekazywania treści na zewnątrz. W systemie kultury ludowej wszystko staje się ludowe, bez względu na to czy to będzie strój żołnie-? rza, kształt monstrancji czy subtelna idea. Uzasadnienia dla takiego wyobrażenia kultury ludowej jako systemu najchętniej poszukujemy .w jpf| wieku, po zniesieniu pańszczyzny. Wówczas to nadanie podmioto-[wości chłopom (ekonomicznej, prawnej, politycznej) i rozwój stosunków I kapitalistycznych umożliwiły im wyrażanie uznanych przez nich war-' tości. Czyżby zatem tak budowany model „kultury ludowej*’ miał odpowiadać krótkiemu tylko okresowi, na granicy ustrojów? Co z okresem poprzednim, ustrojem folwarczno-pańszczyżnianym, który powodował, że chłop nie decydował nie tylko o sprawach gospodarczych lub przynależności religijnej ale również o założeniu przez siebie rodziny? Czy ustrój ten umożliwiał utrzymanie kultury ludowej jako systemu. A może tak rozumiana kultura, jeśli chcemy ją widzieć jako kulturę długiego czasu, przetrwała na terenach, do których nie dotarł, nie umocnił się ustrój folwarczno-pańszczyźniany, takich jak choćby Kurpie i Podhale bronione warunkami środowiska geograficznego i społecznego i rozproszone po Polsce wsie czynszowe, stanowiące enklawy innych stosunków społeczno-ekonomicznych? W modelu kultury ludowej jako systemu musimy uwzględnić jej zmienność, przekształcanie się w zależności od zmieniających się warunków. Model ten, ważny dla etnologii, wymaga nowego przemyślenia i zintegrowania wiedzy o chłopach, tej historycznej, ekonomicznej, socjologicznej i antropologicznej.

W myśleniu o „ludowości w kulturze’* przyjmujemy inną perspektywę. Umieszczamy bowiem elementy, treści, przejawy i aspekty „ludowe” i „ludowości” poza systemem kultury ludowej. Ten sposób myślenia kieruje uwagę nie na to, co jest całością, w której wszystko lub prawie wszystko jest lub staje się „ludowe”, a na to co jest „ludowością”, co jest częścią, cechą w systemie, który nie jest ludowy. W modelu „ludowości w kulturze”, który musi uwzględniać kontekst „ludowości”, jesteśmy jednocześnie zobowiązani wyróżnić dwa jej rodzaje. Z jednej strony są to elementy i przejawy genetycznie powiązane z kulturą ludową jako systemem, które z niego wyszły i oddzieliły się w przestrzeni społecznej lub w czasie, z drugiej takie, które takich genetycznych związków nie mają. W pierwszym przypadku mówimy o elementach ludowych, śledzimy ich genezę i sposób docierania do środowisk nieludowych, analizujemy ich przekształcenia i miejsce również we współczesnym społeczeństwie. W drugim stwierdzamy występowanie treści „ludowopodob-nych” lub „typu ludowego” i mniej interesuje nas ich rodowód i perypetie historyczne a bardziej to, w jaki sposób wyróżniają się i różnicują kulturę.

Wyżej napisałem o dwóch osiach, zgodnie z którymi uporządkować można poglądy na kulturę ludową i ludowość w kulturze. Napisałem tak dlatego, że w każdej w zasadzie wypowiedzi na temat tych pojęć odkryć można informacje zarówno o sposobie ich badania jak i przyjętym dla nich miejscu w obrazie kultury. Są to osie krzyżujące się a nie równo- |

U Lud t. LXX1V


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
IMG465 (5) 36 (De)Konstrukcje kobiecości woju. „Ludzkość jest ciągłym stawaniem się, kobieta nie jes
wprowadzając termin transakcja, tym samym podkreślając, po pierwsze, że nie tylko otoczenie wpływa n
18 SYLWIA SKUZA5. Zioła na zdrowie, zioła na czary w przysłowiach Medycyna ludowa w całej Europie to
DSC07436 198 1 rzeczy kategoria „ludowości” nie ma już wiele wspólnego z jej tradycyjnym pojmowaniem
64649 pdl3 i wyobrażenia demonologiczne" („Kultura ludowa Wielkopolski", Poznań 1967). Ws
~LWF0019 (3) 40 które zmienili w ludzi, i to nie oni ukształtowali je z grubsza na kształt „ludzi z

więcej podobnych podstron