DSCF0038

DSCF0038



PcifpsśsK nmachu z ambon


5C

mmi przekonany, że ów sam sobie urządził to porwanie, aby uciec do to teraz ambasador wpadł w drugą ostateczność i widział w wyobraźni coś. jakby antycypację kilińszczyzny w Warszawie. Sprowadził z łowicza 800 żołnierz) rosyjskich posiłków, od Augusta Czartoryskiego i innych szefów gwardii żądał bezwzględnego zaręczenia za wierność żołnierzy1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 °. Później powstaną na tym tle długie targi11 o wspólną polsko-rosyjską straż wojskową nad stołka. Zresztą te ostrożności okażą się zbyteczne. Jeżeli zrazu pół Warszaw oburzało saę na porwanie króla, drugie pół rozpaczało nad jego głskiem1'. to po dwóch miesiącach nastrój uległ zmianie13: z jednej strony Gamlnosc. jak zobaczymy, wyprze się czynu Strawińskiego, z drugiej różni biskupi jak Młodaejowski. Okęcki i najwymowniej Ostrowski, potępią w „procesach". tj. fetach pasterskich, .czarną poczwarę"’„ohydę królobójstwa”14, a panowie regahśa sprowadzą. zwłaszcza z Litwy, wiemopoddańcze delegacje15. „Proces’ Ostrowskiego dusznie kazał myśleć, co stałoby się z Polską, gdyby król me orefał- jo upadkiem głowy narodu waliłoby się na cały kraj to wszystko, cokohnek mysi wyobrazić może najokropniejszego’. Ta sama troska trapiła głowę królewską: „derpłiwośa i odwagi!”, pokrzepiał siebie nieborak i dodawał z meukczałnym optymizmem: „teraz wszystko pójdzie lepiej dla ojczyzny i dla tome’2*.

Zaraz 4 grudnia wystosował list do imperatorowej: „Pani Siostro. Jeżeli Opatrzność sprawiła, żem jakby cudem uniknął śmierci zgotowanej mi przez morderców, to widocznie chce ona. bym pracow'ał dalej dla dobra mej ojczyzny. Zgodnie z tan postępując, proszę Waszą Cesarską Mość najusilniej, byś

l

I

I


zechciała, me bacząc na zbrodnię nielicznych jednostek, wstrzymać się od srogiego traktowania narodu polskiego i owszem trwać przy łagodniejszych zleceniach danych Twemu ambasadorowi, a nawet doprowadzić już do wykonania swe życzliwe zamiary, znane mi odnośnie do najważniejszych wiadomych kwestyj. Mówię do Waszej Cesarskiej Mości jako serdeczny, wierny i szczery przyjaciel WCM, a mówię w chwili, gdy prawda staje mi wprost przed oczyma, i gdy mnie ożywia najmocniejsze przeświadczenie. Spełnij mą prośbę, a jestem pewny, że cios, który miał mi odebrać życie, otworzy erę szczęśliwszych czasów”16. Z górą miesiąc wypadło czekać17, nim nadeszła zimna odpowiedź Katarzyny streszczająca się w czterech hasłach: czujność, policja, sprawiedliwość, surowość.

Miał rację król, że na przebudzenie tkliwych uczuć w duszy okrutnej pani nie liczył i że niemal równocześnie (6 grudnia) rozpisał odezwy do innych dworów europejskich. Odpisywali jedni skwapliwiej, inni mniej pilnie. Fryderyk n mógłby co prawda nie odpisywać wcale, skoro jego poseł niedawno odmówił przesłania do Poczdamu już nie jakiejś noty kancelaryjnej, ale osobistego listu Stanisława Augusta, pełnego skarg na pruskie łupiestwo w Wielkopołsce18. Ludwik XV w ugrzecznionym liście prześlizgiwał się nad poruszoną przez króla sprawą francuskich instruktorów przy konfederacji19. Król duński odpisywał bardzo serdecznie20, za to jego minister Os ten skorzystał z warszawskiego wypadku, aby się popisać przed Petersburgiem takim pomstowaniem na Polskę, jakiego nikt na pewno nie przewyższy21.

Atoli wyjątkowe całkiem znaczenie przypisywano w Warszawie temu, co odpisze Wiedeń. Tu chodziło nie o głaszczące słówka, tu nareszcie spodziewano się zebrać plon długotrwałych zasiewów, rozsnutych ręką ks. Andrzeja, Stormon-ta i Canala Przyszedł czas, kiedy może sfinksowa maska z twarzy cesarsko--królewskiego dworu opadnie i odsłoni dostojne, chrześcijańskie oblicze anioła

1

icsaz 16 i 2DX1    Saint Sapbonn o zbrojnych jeźdźcach myszkujących po

WłaawŁ wdających aa we: msygatora koronnego (AKop.)

“ P*aba podane przez Sakknu polskiej generahep w listopadzie, odp. w grudniu (AM). 8®°* 4 XI iAĄe Essen 30 Xt nastrój jak w Anglii na początku XVII w_ brak naturalnej E£akqi aa zasaadL mc chcą śpwwać Te Dam (AD)

3 Zjuuw w Dokk Twardowski do Mnpszcha] 7 XI: „znam sposób myślenia J WPDja

2

ma Jego defikalnwąie tym praerakniocy ubolewać będziesz, ufam niezawodnie... Tego ekscesu

3

Khpa i ładzkoać aprobować wc most", Mnjiszech] odp. 30 XI (BCz. 3867)

4

Proces OkęrfcegD bpa chełm 13X1 (Os. 570) Ostrowskiego 15X1 (BOK). Młodziejow-

5

daego 9X1 idrek) Ołedhowdoego administratora djec. krakowskiej 23 XI; objaśniać wiernym, że

6

eraz będae kpicj (Os S72i -Monitor z 27X1 nr XCV orzekł, że zamachowcami „nie ludzie, ale

7

waek&L ad Btfaebdha wysiani szatani byli” Wśród potępiających głosów wyróżniają się Konarski:

8

Uwwpi ióurjczML Nansena: Oda do Ojczyzny (por. Geret 23 XI, s. 342) zgrabne wiersze poety

9

dworskiego Antoniego koaakowskiego. Za granicą prym dzierży oczywiście Wolter. „Gazette du

10

Canmer da Bat IMa*, agitowana z Bertina, w nr 99 z 11XII na dowód ciemnego fanatyzmu

11

kmkheyców przytacza, mc wiadomo skąd wzięty, tekst ich przysięgi (Kopia w BOK)

12

u En 1901772; AM Sapieha i Sosnowski — z 7 powiatów (AD) Mowa delegatów

13

wBumaAkk w BAU 1145. Wiadoro. z Wilna na d. 9II (BCz. 836)

14

' * Tak napita! 9 XI do .mamy* Geoffnn: ona odp. 29; „tout Para” cieszy się z ocalenia „Et vos

15

beatu ehetau, as tocz rant post obfigć de les faire couper?”. Mony, s. 414,420—421.

16

   Por. Ostrożyński, s. 21.

17

   Saldem, list do Panina 14 XII: brak odpowiedzi z Portugalii — i Rosji (AM). Jeszcze 23 XII jej nie ma, chociaż w Sborniku, s. 467 nosi datę 19/30 XI; Solms 26 XI o zimnym przyjęciu wiadomości o zamachu w Petersburgu (AB).

18

   Kopia listu tego w AM przy reL Sałdema. Benoit 22 X o wymówkach Salderna i Bibikowa; Fryderyk, rozkaz gabinetowy do Benoita 26 X: zamiast wdzięczności wymówki, a przecież Prasy wraz z Rosją wciąż utrzymują St_ Aug^usta] na tronie! (AB). Benoit złożył Poniatowskiemu „un compliment des plus affectueux” wraz z radą, by się nie ruszał z zamku bez asysty rosyjskich stu dragonów.

19

   Król przedtem jeszcze 12 X pisał był do Ludwika XV o niestosowności wspierania detronizatorów (BCz. 2098). Meicy do Kaunitza 20X11 (AW). Jakubowski 281: Stanfisław) niespokojny, że nie ma odp. na 12 X jeżeli Frfancjaj nie zmusi konfederatów do odwołania aktu bezkrólewia, to on rad nie rad musiałby „se ber avec la Russie pour tenir a quelqu'un et n ćtre pas reduit a rien” (AE). Saint Saphonn 221 (AKop.)

20

   Polska a Szwecja, s. 2021

21

   0[sten] do S. SCaphonna] 23X1; 3X11, do Scheda 23X1 (AKop.)


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
13912 Obraz4 (93) pływająca z przekonania, że człowiek sam sobie układa przebieg życia, a środkiem
19 (77) pływająca z przekonania, że człowiek eam sobie układa przebieg rycia, a środkiem do jego spe
2010-10-29Kompromis Kompromis to przekonanie, że częściowe zyski i częściowe straty to rzecz normaln
CCF20090214120 ze sobą, zamkniętych w sobie całości. Mówienie 0    ,.grach językowyc
3. DLATEGO ZACZYKA OD WERSJI DARMOWEJ BO SŁYSZAŁ OPINIE ZE NAWET SAM SOBIE PORADZI 4 POBIERA WE
granica I Granice: a)    między przekonaniem, że jest się fenomenem, bytem jedynym&nb
Zdj?cie047 cachexia nawet przy skrajnym wyniszczeniu BMI<15, masa ciała<35kg pacjentki są 
img037 (33) 60 Platon doniesie Dionowi w przekonywających słowach, sam osobiście i polecając to zrob
img249 (8) 44 Druidzi Druidzi przede wszystkim pragną wpoić przekonanie, że dusza nie ginie, lecz pr

więcej podobnych podstron