DSCF0360

DSCF0360



F.    Leśnictwo w rozwoju regionalnym.

Również bardzo bogaty zakres odniesień, szerzej omówiony w opracowaniu niżej podpisanego, w dorobku Europejskiego Kongresu IUFRO, a dotyczący, między innymi, roli lasów i leśnictwa, które są narzędziami w rozwiązywaniu problemów krajów przemysłowo rozwiniętych (Nowak D.et. al.2005).

G.    Metodologia pomiarów i inwentaryzacji gazów cieplarnianych

Łączące się zagadnienia z pomiarami i inwentaryzacją węgla atmosferycznego, ale widzianych z pozycji optymalnego użytkowania zasobów leśnych, przede wszystkim, drewna i biomasy leśnej (Friihwald, A. 2005).

H.    Poprawne korzyści funkcjonalnych i ekologicznych różnych typów lasu i leśnych plantacji.

Dotyczy to zagadnień związanych z właściwym rozumieniem i konsekwencjami związanymi z wprowadzaniem plantacji leśnych na szeroką skalę, a także wykorzystaniem energii odnawialnej z biomasy leśnej (Bmijuzeel, L.A. 2005).

Zakres ubocznego użytkowania lasu

Pewnym uzupełnieniem zakresu zainteresowań badawczych ubocznym użytkowaniem lasu, przedstawianym przez innych Autorów, są poniższe uwagi, których głównym celem, jest podkreślenie związku z odległymi, wydawałoby się domenami leśnictwa, a które wymagają intensywnych badań.

I.    Związanych z wielofunkcyjnością leśnictwa i zrównoważonym zarządzaniem leśnictwem

1.1.    Prowadzone badania powinny pokrywać swym zasięgiem nie tylko poszczególne elementy w funkcjach pełnionych przez lasy, jak problemy fitopatologiczne, hodowlane, urządzeniowe, botaniczne, gleby i fauny glebowej czy też produkcyjności ekosystemu, ale także dotyczyć całościowych prób rozwiązania problemów. Można tu przykładowo wymienić zagadnienia dotyczące zarządzania lasami, poszukiwania nowych paradygmatów leśnictwa, nowych metod prowadzenia gospodarki leśnej w górach i na nizinach, przebudowy lasów liściastych i iglastych itd.

1.2.    Wyjątkowo pilnym zadaniem jest prowadzenie badań nad oceną dotychczasowych doświadczeń w zakresie zrównoważonego prowadzenia gospodarstwa leśnego, w celu otrzymywania stałego strumienia korzyści z lasu.

1.3.    Ekosystemy leśne i inne ekosystemy znajdujące się na terenach leśnych: funkcjonowanie, ocena zmian bioróżnorodności oraz dynamiki zmian w ekosystemach wywoływanych zmianami środowiskowymi.

1.4.    Problemy związane z pojęciem „odnawialność zasobów leśnych" - widziana również jako źródło surowców, półproduktów i produktów dla przemysłu.

Badania w tym zakresie łączą łańcuch zdarzeń w leśnictwie, począwszy od hodowli lasu, aż po efektywne ekonomicznie pozyskanie i przerób surowców i półproduktów, obejmujących zarówno surowiec drzewny, jak i surowce, półprodukty i produkty ubocznego użytkowania lasu.

2. Zaspakajanie przez leśnictwo, zasoby drzewne i leśno drzewne przemysły przetwórcze wzrastających potrzeb społeczeństw na dobra pochodzące z lasu.

Upatruje się w tym szansy otwarcia nowych możliwości badawczych w zakresie określania wartości usług ekologicznych, socjalnych i kulturowych świadczonych przez lasy na rzecz społeczeństw. Uznaje się przy tym za konieczne powiązania takich badań z naukami socjologicznymi, umożliwiającymi przewidywania zmian zapotrzebowań społecznych.

Podsumowanie

Konieczność racjonalnego, wielofunkcyjnego użytkowania lasu powoduje, że do zakresu ubocznego użytkowania lasu należałoby zaliczyć wszystkie środowiskowe oraz społeczne korzyści otrzymywane z lasu. Włączenie tych funkcji lasu do działu uboczne użytkowanie lasu, będzie miało, moim zdaniem, istotne znaczenie dla osiągnięcia dwóch istotnych celów:

1.    Da impuls do dalszego rozwoju badań nad teoretycznymi podstawami użytkowania lasu.

2.    Umożliwi dalszy postęp prac nad waloryzacją funkcji środowiskowych i społecznych lasu w wymiarze ekonomicznym.

9


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
PROGRAM: •    Przypomnienie i poszerzenie wiedzy z zakresu: o rozwoju regionalnego i
Strony wyrażają również zadowolenie z rozwoju regionalnych lotnisk i z utworzenia połączeń lotniczyc
i INNOWACYJNA GOSPODARKA UNIA EUROPEJSKA EUROPEJSKI FUNDUSZ ROZWOJU REGIONALNEGO Zakresem szkolenia
UNIA EUROPEJSKA EUROPEJSKI FUNDUSZ ROZWOJU REGIONALNEGO H Zakresem szkolenia nr 2 objęte jest: 1.
* MINISTERSTWO ROZWOJU REGIONALNEGOOpracowanie zakresu badania ewaluacyjnego (SOPZ) Krzysztof G
Iglaki3 WstępWstęp Świat roślin iglastych jest bardzo bogaty, urzeka olbrzymią różnorodnością kszta
Slajd10 (33) “★ ★ 2RIPL ROZWOJ REGIONALNY I LOKALNY W POLSCEZróżnicowania regionalnePKB PER CAPUA, P
Slajd1 (22) “★ ★2RIPL ROZWOJ REGIONALNY I LOKALNY W POLSCEKUMULATYWNA PRZYCZYNOWOŚĆGUNNAR MYRDAL (19

więcej podobnych podstron