DSCF7209

DSCF7209



INSTRUMENTY SFERY REGULACJI ŁAŃCUCHA LOGISTYCZNEGO ...

autor dzieła powstałego w V wieku p.n.e. po tytułem „Sztuka Wojny* . Formułuje on w nim wiele refleksji i wskazówek dotyczących prowadzenia wojen, które z powodzeniem można przenieść na grunt przygotowania do nich w warunkach względnego pokoju. Dzielący nas okres około 2500 lat od wydarzeń któiych dotyczyły, to okres któiy był widownią powstawania i upadku imperiów; osiągania przez narody szczytów swego rozwoju a także ich upadku. Każde z nich, chociaż w innym zakresie wiązało się z wsparciem logistycznym instytucji państwa i społeczeństwa, w tym wsparciem sił zbrojnych do realizacji ich funkcji w różnych sytuacjach funkcjonowania mocarstw (państw).

Sun Tzu, jak na to wskazuje większość informacji żył w północno-wschodnich Chinach1 2 mniej więcej w tym samym czasie co słynny chiński filozof Konfucjusz, bo VI i V wieku p.n.e. Jego myśli zrazu miały przede wszystkim charakter przekazu ustnego, a w fragmentarycznej części tylko przemyśleń w formie pisemnej. Dopiero w 100 lat po jego śmierci wielki chiński wódz Cao Cao je starannie zredagował i skomentował. Przez wieki wielu zwycięskich wodzów przyznawało, że sukcesy zawdzięczają zasadom Sun Tzu. Mądrość zawarta w nich jest przydatna nie tylko w odniesieniu do szeroko rozumianej wojskowości, ale także w wielu innych dziedzinach życia społeczno-politycznego, a zwłaszcza zaś gospodarczego. Pojawiło się w ślad za tym wiele prac naukowych i publicystycznych interpretujących poglądy Sun Tzu na gruncie wielu ważkich problemów gospodarczych3.

Dzieło Sun Tzu „Sztuka wojny” składa się z trzynastu rozdziałów4, każdy z nich opisuje inną dziedzinę: pierwszy — wstępną ocenę; drugi - prowadzenie

wojny; trzeci - planowanie ofensywy; czwarty - rozmieszczenie wojsk; piąty -strategiczna siła wojskowa; szósty - próżnia i materia; siódmy - walka wojskowa; ósmy - dziewięć zmiennych; dziewiąty - manewrowanie armią; dziesiąty -ukształtowanie terenu; jedenasty - dziewięć terenów; dwunasty - ataki ogniowe; trzynasty - zatrudnianie szpiegów5. W niektórych wydaniach dodany jest czternasty rozdział - zatytułowany „Dziewięć ukształtować i dwa pytania”, będący fragmentem innego dzieła6.

2. Sun Tzu o logistyce

Punktem wyjścia do refleksji o logistyce wydaje się być pierwsza teza Sun Tzu zawarta w części zatytułowanej „Wstępna ocena”7 („Wyliczenia wstępne”; „Rozpoznanie”)8. Na marginesie rozważań o istocie, roli i znaczenia wojny w funkcjonowaniu państwa formułuje kilka maksym: „1. Wojna to sprawa o żywotnym znaczeniu dla państwa, obszar tycia lub śmierci, droga do przetrwania lub zagłady. [...] 2. Dlatego wynik wojny określa pięć podstawowych czynników [...]. 3. Pierwszym z tych czynników jest droga. Drugim niebo. Trzecim ziemia. Czwartym dowództwo. Piątym zasady. [...] 8. W zasadach mieszczą się porządek wojskowy i utrzymanie dyscypliny, ustalanie dowództwa, drogi zaopatrzenia w rzeczy potrzebne wojsku. [...]. 15. Dowódca, który przestrzega moich wyliczeń, na pewno zwycięży. Niechaj dowodzi Dowódca, który ich nie przestrzega, na pewno przegra.,,9.

Z przemyśleń tych dowiadujemy się o konieczności starannego przygotowania, uważnego rozpatrywania różnych wersji rozwoju wypadków i podejmowania tylko takich kroków, które mają realną szansę powodzenia. Określenie takich kroków wymaga wnikliwych analiz.

Istotnymi dla rozważań w kwestii logistyki są także rozważania podjęte w drugiej części „Sztuki wojny” zatytułowanej „Prowadzenie wojny”. „Celowym wydaje się zwłaszcza przywołanie i interpretacja tezy Jeżeli sprzęt przywieźliście z własnego kraju i zagarniacie zapasy przeciwnika, żywności dla armii nie zabraknie. Armia zubaża kraj, gdy transportuje prowiant daleko. Od przewożenia prowiantu na duże odległości biednieje lud.....gdy maleje siła ludu i kurczy

45

1

Spotkać można się także z tłumaczeniem tego tytułu jako „Sztuka wojenna”. Zob. Sun Zi, Sztuka wojenna. Chiński traktat o skutecznej taktyce i strategii w walce zbrojnej oraz w tyciu i w interesach.. Wydawnictwo vis-a-vis Etiuda, Kraków 2003; „Sztuka wojny” mimo swojej uniwersalności, będąc współcześnie bardzo docenienia, została stosunkowo późno odkryta przed współczesnych. Część „Sztuki wojny” została przetłumaczona w 1905 r. w Tokio Przez Capt E.F. Cathrop, jednakże na świecie uznaje się, że pierwsze tłumaczenie w całości zrobił Lional Giles w 1910 roku.

2

Był to okres (722-481 r. p.tLe.) powstawania siedmiu wielkich państw, charakteryzujący się wielkimi osobowościami, licznymi intrygami, morderstwami, ciągle rozprzestrzeniająca się wojna, powstawaniem i upadkiem wielu państw, czy tez dramatami rodów arystokratycznych, w nazewnictwie dynastycznym okres ten nazywany jest Okresem Wiosen i Jesieni.

3

W pierwszym rzędzie wskazać trzeba takie prace ja: Dean Lundell, Sztuka wojny dla graczy giełdowych i inwestorów, IFC PRESS, Kraków 1999; dalej: Seweryn Spałek, Sztuka wojny w zarządzaniu projektami. Wydawnictwo Helion, Gliwice 2005; Sun Tzu, Gary Gagliardi. Sztuka wojny. Sztuka planowania kariery, Wydawnictwo Helion 2005; Sun Tzu, Gary Gagliardi. Sztuka wojny. Sztuka marketingu. Wydawnictwo Helion 2005; Sun Tzu, Gary Gagliardi. Sztuka wojny. Sztuka sprzedaży. Wydawnictwo Helion 2005.

4

W większości tłumaczeń tego dzieła mamy do czynienia w odniesieniu do niektórych rozdziałów z różnym ich nazewnictwem i treścią maksym często się nie pokrywających.

5

   Por.. Sun Zi, Sztuka wojenna ...op. cit.

6

   Por. Por. Sun Tzu, Sun Pin, Sztuka wojny, Wydawnictwo Helion, Gliwice 2004, s. 5,139-148.

7

   Nazewnictwo rozdziałów za: Sun Tzu, Sun Pin, Sztuka...op. cit

8

   Nazewnictwo rozdziałów za: Sun Tzu, sztuka wojny, Wydawnictwo Przedświt Warszawa 1994 i Sun Zi, Sztuka wojenna, Chiński traktat o skutecznej taktyce i strategii w walce zbrojnej oraz w tyciu i w interesach.. Wydawnictwo vis-a-vis Etiuda, Kraków 2003.

9

   Por.. Sun Zi, Sztuka wojenna ...op. cit., s. 17-20.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
DSCF7200 INSTRUMENTY SFERY REGULACJI ŁAŃCUCHA LOGISTYCZNEGO... wanie tej samej marki w następstwie t
DSCF7201 INSTRUMENTY SFERY REGULACJI ŁAŃCUCHA LOGISTYCZNEGO... wadzane do CI (wraz z danymi z innych
DSCF7202 INSTRUMENTY SFERY REGULACJI ŁAŃCUCHA LOGISTYCZNEGO™. cech tego sektora." Proces ten za
DSCF7204 INSTRUMENTY SFERY REGULACJI ŁAŃCUCHA LOGISTYCZNEGO....tów, podatki od nieruchomości) można
DSCF7205 INSTRUMENTY SFERY REGULACJI ŁAŃCUCHA LOGISTYCZNEGO.-. KG (Niemcy). HIRSH Porozell GmbH (Aus
DSCF7206 INSTRUMENTY SFERY REGULACJI ŁAŃCUCHA LOGISTYCZNEGO ... 50 km od Warszawy z ofertą magazynow
DSCF7207 INSTRUMENTY SFERY REGUŁACH ŁAŃCUCHA LOGISTYCZNEGO.... je regionu. Główne wady naszego syste
DSCF7210 INSTRUMENTY SFERY REGULACJI ŁAŃCUCHA LOGISTYCZNEGO... się majątek, domy w kraju pustoszeją”
DSCF7211 INSTRUMENTY SFERY REGULACJI ŁAŃCUCHA LOGISTYCZNEGO.... dla realizacji celu nadrzędnego trze
DSCF7212 INSTRUMENTY SFERY REGULACJI ŁAŃCUCHA LOGISTYCZNEGO.... środki zabezpieczające ich działalno
DSCF7213 INSTRUMENTY SFERY REGULACJI ŁAŃCUCHA LOGISTYCZNEGO.... to wyraźne odzwierciedlenie w myśli
DSCF7214 INSTRUMENTY SFERY REGULACJI ŁAŃCUCHA LOGISTYCZNEGO.... osiągać korzyści płynące z efektu sk
DSCF7215 INSTRUMENTY SFERY REGULACJI ŁAŃCUCHA LOGISTYCZNEGO.... Dziewiąte. Zarządzanie działalnością
DSCF7216 INSTRUMENTY SFERY REGULACJI ŁAŃCUCHA LOGISTYCZNEGO— Bibliografia 1.    Abt S
DSCF7217 INSTRUMENTY SFERY REGULACJI ŁAŃCUCHA LOGISTYCZNEGO ... cych wszystkich uczestników organiza
DSCF7218 ■ INSTRUMENTY SFERY REGULACJI ŁAŃCUCHA LOGISTYCZNEGO.... łańcuchem dostaw*, Zarządzanie
DSCF7219 INSTRUMENTY SFERY REGULACJI ŁAŃCUCHA LOGISTYCZNEGO ... sytuacji kryzysowej, że użyte środki
DSCF7220 INSTRUMENTY SFERY REGULACJI ŁAŃCUCHA LOGISTYCZNEGO.... właściwym czasie, we właściwych (nie
DSCF7221 INSTRUMENTY SFERY REGULACJI ŁAŃCUCHA LOGISTYCZNEGO.... realizowane są na zasadach reglament

więcej podobnych podstron