DSCN1245

DSCN1245



ARCHEOLOGIA XVI 1965


ODDZIAŁYWANIA RZYMSKIE NA PÓŁNOC OD DUNAJU

Na ziemiach polskich zapinki tych typów występują przeważnie na szlaku bursztynowym, zwłaszcza w Wielkopolsce i wzdłuż Wisły. Widocznie żywe kontakty handlowe sprzyjały przenoszeniu modnych wyrobów nawet do dalszych okolic, jeżeli leżały one na bardziej uczęszczanych szlakach.

Inaczej grupują się znaleziska zapinek nadreńskich. Wprawdzie i tu przeważają w sumie egzemplarze znalezione w Czechosłowacji, ale przewaga ta nie jest już tak duża jak przy wyrobach norycko-pannońskich i dotyczy tylko form tarczowatych oraz emaliowanych na terenie Czech. Wczesne zapinki nadreńskie 47 występują głównie w Polsce północnej, gdzie grupują się wyraźnie na linii Wisły48. Odmiennie przedstawia się kwestia kierunku napływu zapinek emaliowanych. Plemiona zamieszkujące Czechy i obszary naddunaj-skie sprowadzały je niewątpliwie z Noricum i Panno-nii, gdzie ozdobne zapinki nadreńskie były bardzo rozpowszechnione w drugiej połowie II i początkach III stulecia49. W Polsce znaleziska tych importów skupiają się głównie na wschodnim Pomorzu, ale także środkowa część kraju jest znacznie lepiej reprezentowana niż poprzednio. Bliskie analojgie do naszych zapinek emaliowanych zarówno w Nadrenii, jak Pannonii lub obszarach z nią sąsiadujących pozwalają przypuszczać, że mogły one przybywać zarówno z południa, jak z północy.

Zupełnie inne prawidłowości wykazuje rozmieszczenie znalezisk rzymskich naczyń brązowych, srebrnych i szklanych. Nie obserwujemy tu już uprzywilejowania obszarów pogranicznych, gdyż największe skupienia omawianych importów znajdują się przeważnie w odległości kilkuset kilometrów od Dunaju 50. Można przy tym zauważyć, że pewne typy naczyń występują tylko na niektórych obszarach. Tak na przykład brązowe rondelki o uchwytach zdobionych główkami łabędzi z pierwszej połowy I w. znachodzi się niemal wyłącznie w dorzeczu Łaby i Odry5I, wiaderka typu Hemmoor — głównie na terenie Niemiec, Danii, południowej Skandynawii i zachodniej Polski przy zupełnym braku w Czechach oraz na Morawach52, owalne tace brązowe tylko w Saksonii i Turyngii 53 itd.

Jest rzeczą szczególnie interesującą, że najbardziej

47    W. Łęga, jw., *. 71.

48    Zdaniem W. Łęgi, jw., przemawia to za tym, że dostały się nic przez morze, lecz z południa.

49    I. Sellye, Les bronzes ćmaillós de la Pannonie romaine, Dissertationes Pannnnicae, II 8, Budapest 1939.

50    Por. H. J. Eggers, jw., mapy 48, 60 i 61.

51    H. J. Eggers, jw., mapa 39.

52    H. J. Eggers, jw., mapa 23.    , -

53    H. J. Eggers, jw., mapa 36.

kruchy, a więc szczególnie trudny do transportu rodzaj importów, mianowicie naczynia szklane, występuje najliczniej na dalekich krańcach zbytu towarów rzymskich, jak wyspy duńskie i szwedzkie, południowa Skandynawia, północne i środkowe Niemcy, Pomorze, Polska środkowa oraz dorzecze górnego Dniestru 54. Natomiast na niektórych bliskich imperium, a przy tym stosunkowo dobrze zbadanych obszarach, jak Czechy, nie znaleziono dotąd ani jednego całego naczynia szklanego z I—IV w.

Fakty te można tłumaczyć następująco. Naczynia metalowe i szklane były lżejsze od ceramicznych i dlatego lepiej nadawały się do transportu na dalsze odległości. W przeciwieństwie do ceramiki, która mogła być również wyrabiana lub naśladowana w krajach północnych tą samą techniką, co istotnie miało miejsce na większą skalę w późnym okresie rzymskim, naczynia metalowe i szklane, ze względu na trudną jeszcze do przyswojenia technikę produkcji, były zapewne bardziej cenione przez ludność miejscową. Daje się przy tym zauważyć szczególne upodobanie mieszkańców niektórych obszarów dla pewnych typów wyrobów.

Powyższe wnioski można uzupełnić dalszymi, które narzuca obserwacja okoliczności znajdywania naczyń metalowych i szklanych. Zwrócono już uwagę na to, że występują one przeważnie w grobach, zwłaszcza bogaciej wyposażonych, a znacznie rzadziej w osadach, skarbach i bagnach55. Widzimy tu analogię do naczyń ceramicznych na obszarach dalej położonych od Dunaju. Wszystkie rodzaje naczyń importowanych w głębi środkowej i północnej Europy służyły bowiem głównie do uczt 56 i być może obrzędów 57 warstw wyższych, z tym jednak, że naczynia metalowe i szklane pełniły tę funkcję także u plemion sąsiadujących z imperium, jak na to wskazują bogato wyposażone pochówki np. ze Słowacji 58.

Analiza map rozmieszczenia znalezisk importów rzymskich wykazała, że większość eh przybywała z prowincji naddunajskich lub poprzez nie, przy czym w I w. kierunek ten dominował na całym obszarze, a w następnych stuleciach na terenach Czechosłowacji, Polski południowej i środkowej, chociaż także rejon ujścia Wisły był w dużym stopniu zasilany

54    H. J. Eggers, jw., mapa 61.

55    H. J. Eggers, jw., s. 28, por. mapy 6, 7, 8, 60 i 61.

54 R. Nierhaus, Kaiserzeitlicher Siidweinexport nach dem

freien Ger manieni. Acta Archaeologica XXV 1954, s. 252—260.

57 A. K ietlińska, Problem tzw. grobów książęcych we wczesnym okresie rzymskim, Wiad. Arch. XXVI, z. 3 4,

S. 98    115.

_58 v. Ondrouch, Bohati hroby..., s. 189 191.

17


Archeologia — 4


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
DSCN1247 ARCHEOLOGIA XVI 1965 ODDZIAŁYWANIA RZYMSKIE NA PÓŁNOC OD DUNAJU archeologicznym i numizmaty
DSCN1249 ARCHEOLOGIA XVI 1965 ODDZIAŁYWANIA RZYMSKIE NA PÓŁNOC OD DUNAJ U nek pisanych ograniczały s
DSCN1251 ARCHEOLOGIA XVI 1965 ODDZIAŁYWANIA RZYMSKIE NA PÓŁNOC OD DUNAJU gionach, wprowadzam podział
DSCN1243 VI 1965 ARCHEOLOGIA XVI 1965 ODDZIAŁYWANIA RZYMSKIE NA PÓŁNOC OD
DSCN1239 ARl HM>LOtiJA XVI IV65 ODDZIAŁYWANIA RZYMSKIE NA Pół NOC OD DUNAJl dalekiego na pozostał
skanowanie0045 ). Pienitjdz rzymski na ziemiach polskich /. Opracowania ogólne Oodłowski K., Wymiana
DSCN1241 1#65 ARCHEOLOGIA XVI l%5 ODDZIAŁYWANIA RZYMSKIE NA PÓŁNOC OD
DSCN1246 JERZY WIELOW1EJSKI ARCHEOLOGIA XVI 196J szlakiem bursztynowym }®. Na drugim miejscu trzeba
DSCN1253 l%5 iast to »ry (fa leń iw ;i- i- [C a ARCHEOLOGIA XVI 1965
Łódź7 16 WPROWADZENIE DO LEKTURY na ziemiach polskich na przełomie XVI i XVII w.., znacznie wcześnie
tpn 1 22488401 K. L. NIEZABITOWSKA ŚWIAT ZWIERZĘCY NA ZIEMIACH POLSKI 363 dobne do tychże Bałtyku
tpn 1 22489801 e. l. niezabitowski: świat zwierzęcy na ziemiach polski 377 nie środkowo - europej
PRZEGLĄD PIŚMIENNICTWA    337 osiedlenia się na ziemiach polskich. Prof. Buzek rozróż
PRZEGLĄD PIŚMIENNICTWA    337 osiedlenia się na ziemiach polskich. Prof. Buzek rozróż
PRZEGLĄD PIŚMIENNICTWA    337 osiedlenia się na ziemiach polskich. Prof. Buzek rozróż
Rozdział 2Chirurgia kliniczna w Polsce NA POCZĄTKU XX WIEKU Na ziemiach polskich na początku XX wiek

więcej podobnych podstron