DSCN2485

DSCN2485



132 Andrzej Przemyski. Mariusz Róg

z powodu użycia wody, lecz poprzez oddziaływanie energii kinetycznej nadanej strumieniowi wody jako nośnikowi tej energii.

Uwzględniono możliwość miotania pocisków niepenetracyjnych (gumowych, z tworzyw sztucznych, ogłuszających, olśniewających, proszkowych) nie tylko z broni palnej, ale również z wyrzutni o specjalnej konstrukcji.

W zakresie zasad użycia broni palnej w założeniach ustawy wyeksponowano obronę istoty ludzkiej, bez wyszczególniania, że chodzi także o policjanta, bo dotychczasowe tego rodzaju wyszczególnienie było tylko niefortunnym powodem do dywagacji semantycznych: policjant albo człowiek. Dopuszczono użycie broni palnej w sytuacji, gdy wiadomo, że znajdujący się w kryjówce przestępca dysponuje bronią palną. Obecne przepisy wymagają, aby z okoliczności towarzyszących wynikało, iż broń przestępcy może być użyta. Kwestią oczywistą jest to, iż. ten, kto dysponuje bronią palną, może jej użyć. Zmieniono obecne określenie sytuacji decyzyjnej, w jakiej znajduje się policjant, na rzeczowy opis (broń palna powinna być użyta w sposób wyrządzający jak najmniejszą szkodę człowiekowi, na ile tylko jest to możliwe w istniejących okolicznościach), dodając nowy przepis ustalający, że policjantowi wolno jednak przewidywać możliwość śmiertelnego skutku użycia broni palnej, jeżeli jest to jedyny skuteczny sposób odparcia zamachu stanowiącego bezpośrednie zagrożenie dla życia ludzkiego. Przepis ten rozstrzyga dylemat, jakiego wyboru powinien dokonać policjant postawiony przez okoliczności zdarzenia w sytuacji przed alternatywą: życie napastnika czy życie ofiary. Obecnie obowiązujące przepisy nie dają w tym względzie jasnej odpowiedzi, a prawo nie może „przerzucać" takich rozstrzygnięć na policjantów, bo ceną braku pewności co do sposobu działania może być śmierć ofiary przestępstwa lub interweniującego policjanta. Zamach ekstremalnie zagrażający życiu ludzkiemu może być skutecznie odparty tylko działaniem równoważnym.

Użycie przez policjanta broni palnej w warunkach obrony koniecznej i w sposób dopuszczający możliwość śmiertelnego skutku dla sprawcy zamachu, ze względu na brak alternatywnej możliwości powstrzymania zamachu - nie koliduje z międzynarodowymi standardami ochronnymi. W art. 2 ust. 2 lit a ratyfikowanej przez Polskę Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności stwierdza się, że pozbawienie człowieka życia jest dopuszczalne, „jeżeli nastąpi w wyniku bezwzględnie koniecznego użycia siły w obronie jakiejkolwiek osoby przed bezprawną przemocą lub w celu wykonania zgodnego z prawem zatrzymania lub uniemożliwienia ucieczki osobie pozbawionej wolności zgodnie z prawem”.

Novum jest uprawnienie policjanta do użycia broni w stosunku do kierującego pojazdem, który nie zatrzymał się do kontroli, a w czasie pościgu stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego.

Dodatkowo - co jest rozwiązaniem odmiennym od dotychczas obowiązującego - do założeń ustawy dodano przepis upoważniający ministra właściwego do spraw wewnętrznych do użycia w każdym czasie i w każdej sytuacji funkcjonariuszy Straży Granicznej do wsparcia działań policyjnych. Policyjny charakter obu formacji i fakt nadzorowania ich przez jednego ministra daje


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
DSCN2475 (2) 122 Andrzej Przemyski, Mariusz Róg współdzielenia zasobów przez wszystkie jednostki res
DSCN2479 (2) 126 Andrzej Przemyski, Mariusz Róg dzie Głównej Policji, w konsultacji z jednostkami te
DSCN2487 (2) 134 Andrzej Przemyski, Mariusz Róg Uregulowania wymaga problematyka kontyngentów policy
DSCN2472 (2) Andrzej PRZEMYSKI Mariusz RÓG USTAWA O USTANOWIENIU „PROGRAMU MODERNIZACJI POLICJI, STR
DSCN2473 (2) 120 Andrzej Przemyski, Mariusz Rót wane ówcześnie projekty trafiły do archiwum. Warto p
DSCN2483 (2) 130 Andrzej Przemyski. Mariusz Reg postępowania karnego, wstępna lustracja lub penetrac
DSCN2478 (2) Andrzej PRZEMYSKI Mariusz RÓGPRZYSZŁOŚĆ USTAWY O POLICJI. ROZWAŻANIA O MOŻLIWYCH KIERUN
132 ANDRZEJ PRZEGROCKI, JULITA JABŁECKA Charakterystyka zmiennych
132 Jerzy Brzeziński, Mariusz Urbański problemu intymności w związkach i statusu singli we współczes
REDAKCJA NAUKOWA Jarosław Gryz • Andrzej Podraża • Mariusz
132 Andrzej Tomczewskizakresu od 0 do 0,9, z krokiem 0,1. Na rysunku 2 zamieszczono wyniki badań w p
64646 M2 132 Andrzej Zero Mathcad 7.0 x3 2 ydidy Rys 4.97. Obliczanie całki z funkcji kilku zmienny
1. Wstęp Każda działalność przemysłowa, a szczególnie w przemysłach wydobywczo-surowcowych, powoduje
DSCN2407 (2) 58 Andrzej Misiak organizacji i funkcjonowania Policji jako organu administracji państw
DSCN2411 62 Andrzej Minut cji rządowej i samorządowej10. Poszczególne ustawy samorządowe11 na nowo o
DSCN2415 66 Andrzej (obecnie jest ich trzech). Powołuje ich minister Spraw Wewnętrznych i Administra
DSCN2422 70 Andrzej Minut W latach 1989-1999 nie odnotowano znaczących wahań wskaźnika zagrożenia
DSCN2425 72 Andrzej Mtsiuk Mykres 5. Poczucie bezpieczeństwa Polaków w latach 1987-2006 ?8  &nb

więcej podobnych podstron