DSCN6210 (Kopiowanie)

DSCN6210 (Kopiowanie)



Metabolizm 193

Metabolizm 193


i


li


Aldehyd 3-fosfoglicerynowy łączy się następnie z enzymem dehydrogenaza aldehydu t.losloglicerynoweeo (EC 1.2.1.12), konkretnie z grupą -SH jednego z aminokwasów tego enzymu. I związku z czym powstaje konfiguracja H-C-OH, która umożliwia odwodorowanic w obecności NAD jako akceptora wodoru. Powstaje 3-fosfoglicervnian. reagujący od razu z fosforanem nieorganicznym, w wyniku czego tworzy się cząsteczka kwasu l.3-difosfogliccrvnowegn. W obecności kinazy fosfogliccrynowei (EC 2.7.2.3.) wysokoenergetyczne wiązanie przy I węglu przeniesione zostaje na cząsteczkę ADP, w wyniku czego powstaje ATP (reakcja jest więc przykładem fosforylacji substratowej) i3-fosfoglicerynian. Kolejne etapy jego przemian polegają na przesunięciu wiązania fosforanowego (powstaje 2-fosfogliccrvnian). odłączeniu cząsteczki wody (produkt: fcfoenolopirogronian. PEP) i wreszcie odłączeniu drugiej reszty fosforanowej, powstaje w ten sposób pirogronian oraz następna cząsteczka ATP.

Y Z każdej cząsteczki glukozy powstają 2 cząsteczki aldehydu glicerynowego, zatem w cyklu przemian glukozy do pirogronianu powstają 4 cząsteczki ATP. Dwie z nich zostają jednak zużyte we wstępnych etapach glikolizy: jedna - na przekształcenie glukozy w glukozo-6-fosforan. druga zaś - na konwersję fhiktozo-6-fosforanu we fruktozo-1,5-bisfosforan.

Zysk energetyczny przekształcenia glukozy w dwie cząsteczki kwasu pirogronowego (proces ten nie wymaga obecności tlenu) stanowią zatem 2 cząsteczki ATP. Dodatkowym zyskiem jest zredukowanie 2 molekuł NAD+ do NADH+H'. Jak pamiętamy z każdej cząsteczki NADH+H w procesie fosforylacji oksydatywnej powstać mogą trzy cząsteczki ATP. NADH+H' może zostać również utleniony w procesach glikolizy beztlenowej.

I 5.3.4.2. Glikoliza beztlenowa


Jak pamiętamy z rozdziału 5.3.1, przy niedostatecznej ilości tlenu pirogronian nie może wniknąć do mitochondrium. Gromadzi się on wówczas w cytoplazmic i sam staje się akceptorem wodoru. W obecności dehydrogenazy mleczanowei (EC 1.1.1.27) (por. ryc. 5-12B i ryc. 5-25) pirogronian przyjmuje elektrony i protony od zredukowanych nukleotydów pirymidynowych, np. NADH+H ' (ryc. 5-5, 5-25). Utleniony nukleotyd pirymidynowy może ponownie pobrać wodór od aldehydu 3-fosfoglicerynowego, dając formę zredukowaną (np. NADH+H'). W ten sposób zachodzi cykl reakcji, w którym glukoza zużywana jest w warunkach beztlenowych, a gromadzi się kwas mlekowy. W reakcji redukcji kwasu pirogronowego do mlekowego nie powstają już nowe cząsteczki ATI’ Jak pamiętamy, z rozpadu glukozy do pirogronianu komórka uzyskuje dwie cząsteczki ATP. a zatem glikoliza beztlenowa z wytworzeniem kwasu mlekowego, daje zysk energetyczny jedynie w postaci 2 cząsteczek ATP. Jednakże przy dostatecznym dostępie tlenu kwas mlekowy może zostać znowu utleniony do kwasu pirogronowego, a następnie w mitochondriach przekształcony w acctylo-CoA i rozłożony w cyklu Krebsa.

U ssaków glikoliza beztlenowa zachodzi najczęściej w nazbyt przepracowanych j niedotlenionych mięśniach (tzn. wykonujących wysiłek, nadmierny w stosunku do stopnia ich tkwienia). Gromadzący się kwas mlekowy zakwasza cytoplazmę i powoduje ból tych mięśni, pośród innych produktów glikolizy beztlenowej jest on jednak związkiem najmniej toksycznym i najłatwiej ulegającym dalszym etapom przemian w obecności tlenu.

W komórkach drożdży natomiast kwas pirogronowy podlega odmiennym reakcjom Proces jfc zwany fermentacja zachodzi w warunkach beztlenowych. Pod wpływem karboksyfazy jMWofcsforanu darniny (witamina B,) pirogronian ulega dckarboksylacji do aldehydu octowego.

ez* NADII •H(ryt. 5-32).


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
DSCN6210 (Kopiowanie) < —BMWtom 193 I Aldehyd 3-fosfoglicerynowy łączy się następnie z enzymem de
DSCN6220 (Kopiowanie) 5 Metabolizm 203 Poprzez dekarboksylacja histydyny powstaje histamina (ryc. 5-
DSCN6222 (Kopiowanie) 1 Metabolizm 205 1 Metabolizm 205 Wyn, "*«n mclabali SI radłaalim : - bet
Zespół metaboliczny Jest to zespół chorobowy charakteryzujący się następującymi zaburzeniami: 1.
Zespół metaboliczny Jest to zespół chorobowy charakteryzujący się następującymi zaburzeniami: 1.
DSCN6232 (Kopiowanie) 215 i Metabolizm Tabela 5-lV. Klasyfikacja lipoprotein osocza
DSCN6240 (Kopiowanie) Wreszcie jednym z najistotniejszych czynników decydujących o regulacji metabol
DSCN6240 (Kopiowanie) Wreszcie jednym z najistotniejszych czynników decydujących o regulacji metabol
DSCN6299 (Kopiowanie) ecioinpidąeśjio adrenalina, noradrenalina / Ryc. 6-41. Bloki metaboliczne w p
15719 SSL24905 Lotne metabolity ł -2 di acetyl aldehyd octowy kwas octowy alkohol etylowy Lac
DSCN6146 (Kopiowanie) metaboliczne. Enzymami są również prawdopodohnicglikoprotciny błonowe (ryc. 4*
DSCN6186 (Kopiowanie) ■- Metabolizm a tomiasi melduj ; się inaczej licznej. Dla
DSCN6199 (Kopiowanie) y Metabolizm 183 (por. również rozdział 3.1.6 i ryc. 3-20). Układ sprzężonych
DSCN6206 (Kopiowanie) Whtab<>li:"i .3.1. Przemiany pirogronianu I Pirogronian powstaje z
DSCN3 (Kopiowanie) 5 METABOLIZM ....................... ■5.1. Enzymy........................... 5.1.
DSCN3 (Kopiowanie) 5 METABOLIZM ....................... ■5.1. Enzymy ........................... 5.1
img254 Integracja metabolizmu kolokwium 7 STR 2 J I ii)    +3 st. iifl. Żelazo łączy
skanuj0005 (193) wiejską, robotniczą i inteligencką, wychowującą się w rodzinie i poza nią, czy też

więcej podobnych podstron