DSCN6349 (Kopiowanie)

DSCN6349 (Kopiowanie)



40 Biologia - nepetytorium dla kandydatów na akademie medyczne

ciało pokryte białym nalotem grzybni i po jakimś czasie giną. Bardzo groźnymi pasożytami roślin uprawnych są: dizcwnik winorośli (Plasmopara viiico/a) i fitoftora (Phytophtora infestans), wywołująca tzw. zarazę ziemniaczaną (choroba ta była przyczyną klęski nieurodzaju i głodu w Irlandii w latach czterdziestych XIX wieku, co spowodowało masową emigrację ludności do USA).

7.4.2.2 J. Klasa: sprzężniaki (Zygomycetes)

Zaliczamy tu około 300 gatunków grzybów lądowych, posiadających dobrze rozwiniętą, wicloją-drową grzybnię (por. ryc. 7-17). Jej ściany zbudowane są z chityny. Sprzężniaki bezpłciowo rozmnażają się. wytwarzając dwa typy nieruchomych zarodników: zarodniki sporangialne i konidia. Proces rozmnażania płciowego polega u nich na połączeniu się (zlaniu) dwóch plech różnoimicnnych, pochodzących od dwóch różnych osobników (osobniki te, oznaczone “+” i na ryc. 7-17, nie różnią się

morfologicznie, lecz ma tu miejsce swego to-

ł


dzaju fizjologiczne zróżnicowanie płci). Po po-


grzybnia z za rodnią


J


zarodnik

<n)


*-k- łączeniu się dwóch gametangiów następuje / powstanie zygoty (ryc. 7-17); proces ten okroją    śla się HHHHHHM-iyiko zygota (zwa


na zygosporą) jest diploidalna; zaczyna kiełkować, przechodząc mejozę i wytwarza ha-ploidalnc strzępki następnego pokolenia (mamy tu zatem do czynienia z cyklem rozwojowym typu I, przedstawionym na ryc. 7-13). Typowymi przedstawicielami sprzężniaków są

Ryc. 7-17. Cykl rozwojowy pleśniaka (Mucor) z klasy pleśniaki (rodzaj Mucorj, bardzo pospolite


grzyby powodujące pleśnienie szeregu artykułów spożywczych, np. chicha (ryc. 7-17). Niektóre gatunki pleśniaków wywołują u ludzi grzybice różnych narządów, określane ogólnym mianem mukormvknzv.


sprzężniaków. Opis w tekście; n - haploidalna liczba chromosomów, 2n - diploidalna liczba chromosomów, zJk. - zarodniki konidialne (JD).

7.4.2.2.4.    Klasa: drożdżowce (Endomycetes)

Grupuje ona otganizmy zaliczane często do workowców, choć są one od workowców bardziej prymitywne i tylko wyjątkowo wytwarzają worki. Są to organizmy jednokomórkowe, zawierające po jednym jądrze, tworzą czasem nitkowate lub nieregularne skupienia zwane grzybnią rzekomą (pseudomycelium). Rozmnażają się głównie przez pączkowanie (ryc. 6-1). Do drożdżowców zaliczamy dwa rodzaje: Saccharomyces (drożdże) i Taphrina.

7.4.2.2.5.    Klasa: workowce (Ascomycetes)

Klasa ta obejmuje ponad 25 000 różnych gatunków grzybów. Mają one bogatą, zwykle wielokomórkową grzybnię. Każda komórka zawiera po jednym jądrze (ryc. 7-18). Komórki poprzedzielane są chitynowymi ścianami, w których znajdują się otworki, zapewniające wzajemny kontakt cytoplazmom sąsiednich komórek.

Workowce rozmnażają się bezpłciowo (wegetatywnie) przez wytwarzanie zarodników zwanych konidiami. Powstają one przez odcinanie się komórek na końcach strzępek (ryc. 7-18, 7-19, 7-20. 7-21). Płciowy sposób rozmnażania związany jest z wytwarzaniem tzw. worka (ascus), w którym w drodze podziału mejotycznego wytwarza się zwykle 8 haploidalnych zarodników, tzw. askospur Proces ten przebiega w dwóch etapach (ryc. 7-18).

W etapie pierwszym następuje plazmogamla - zespolenie się cytoplnzmy dwóch gametangiów męskiego i żeńskiego. Gamctangium męskie czyli plemnia (anterydium) przekazuje wraz | częscu


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
DSCN6349 (Kopiowanie) 40 Biologia - repetytorium dla kandydatów na akademie medyczną ciało pokryte b
DSCN6304 (Kopiowanie) 40(1 Biologia - repetytorium dla kandydatów na akademie medyczne A zatem w wię
DSCN6302 (Kopiowanie) 284 Biologia - repetytorium dla kandydatów na akademie medyczne 284 Biologia -
DSCN6304 (Kopiowanie) *on Biologia - repetytorium dla kandydatów na akademie medyczne A żalem w więk
DSCN6308 (Kopiowanie) 290 Biologia - repetytorium dla kandydatów na akademie medyczne Wkład w wiedzę
DSCN6308 (Kopiowanie) 290 Biologia - repetytorium dla kandydatów na akademie medyczne Wkład w wiedzę
DSCN6371 (Kopiowanie) 66 Biologia - repetytorium dla kandydatów na akademie medyczne Do klasy złotow
DSCN6373 (Kopiowanie) 68 Biologia - repetytorium dla kandydatów na akademie medyczne Ryc. 7-47. Wybr
DSCN6300 (Kopiowanie) 282 Biologia ■ repetytorium dla kandydatów na akademie medyt nr 282 Biologia ■
DSCN6319 (Kopiowanie) 10 Biologia - repetytorium dla kandydatów na akademie mr<l„ nr zakażonej ko
DSCN6321 (Kopiowanie) 12 Biologia ■ repetytorium dla kandydatów na akademie mofycoie 7.1.1.1. DNA-wi
DSCN6321 (Kopiowanie) 12 Biologia - repetytorium dla kandydatów na akademie medynm 7.1.1.1. DNA-wiri
DSCN6323 (Kopiowanie) 14 Biologia - repetytorium dla kandydatów na akademie Rodzina Togaviridae obej

więcej podobnych podstron