DSCN7880

DSCN7880




Wpływ bobrów na środowisko

jest różnicowanie środowiska w trzech płaszczyznach: poziomej a brzegiem, pionowej - między osadami na dnie a warstwami wody, oraz


Podsumowując można stwierdzić, że efektem działalności inżynieiw^ i---i -»    i tm |

między stawem (stawami) a swobodnie płynącym ciekiem poniżej i poww^ (stawów). Wynika z tego, że poprzez budowę tam bobry tworzą trzy rodzaje ek N choć najbardziej znany jest pierwszy z wymienionych. W tabeli i zebrano ■ zachodzące w typowym strumieniu po wybudowaniu na nim tamy przez boby ■

8.4. Znaczenie edukacyjne, estetyczne i rekreacyjne siedlisk bobrowych

W dzisiejszym coraz bardziej cywilizowanym świecie, wartość emoq'0naj siedlisk bobrowych jest niemożliwa do oszacowania. Pojawienie się stawu bobrou ^ często z żeremiem, zmienia mało dotychczas ciekawy krajobraz smętnego bajora | rowu w prawdziwą oazę. Jest ona szczególnie interesująca zwłaszcza dla ludzi z te! miast. Otoczenie stawu i sam staw mogą służyć dzieciom jako wspaniała leb poglądowa biologii, miejsce podpatrywania i fotografowania przyrody. Zakładani np. ścieżek dydaktycznych jest łatwe, gdyż na stosunkowo niewielkie powierzchni można pokazać wiele ciekawych rzeczy. Często siedliska bobrowe są również atrakcyjne dla wędkarzy.

8.5. Wpływ bobrów na gospodarkę człowieka

Przedstawiony w poprzednich rozdziałach wpływ bobrów na środowisko oczywiście ma odniesienie również do gospodarki człowieka. Jednak czasem trudno jest stwierdzić czy dana działalność bobrów jest szkodą czy też korzyścią dla człowieku Zależy to od aktualnego sposobu użytkowania gruntu, wielkości zmian wprowadzanych przez bobry, stopnia tolerowania ich aktywności przez danego właściciela gruntu i wielu, wielu innych czynników. Na przykład podwyższanie poziomu wody gruntowej w następstwie budowy tam może dodatnio wpływać na produkcję lasu w dalszej odległości od stawu, ale uszkodzić drzewostan w najbliższym sąsiedztwie stawu. Podtopienie łąki może uniemożliwić zbiór siana w jednym roku, ale w przypadku suszy w innym roku plony są wyższe. Nagle powstałe bajoro bobrowe może być dla leśnika katastrofą ale dla biologa będzie wspaniałym laboratorium. Dlatego w przypadku oceny szkód bobrowych trzeba brać pod uwagę tak wiele czynników i opinii różnych grap interesów, na ile jest to możliwe.

Z powodu ułomności systemu odszkodowań, łatwości wydawania publicznych pieniędzy i powszechnej korupcji, sumy odszkodowań są często pokaźne, a szkody często wyolbrzymiane. W obecnej sytuacji, gdy pokaźny procent gruntów niej®w ogóle użytkowany, lub jest użytkowany ekstensywnie, odszkodowania mogą s® się znaczącym źródłem dochodów. Sprawa jest często podsycana przez media, ^

Wpływ bobrów na gospodarkę człowieka których bobry były zawsze atrakcyjnym tematem. Szkoda tylko, że początkowy entuzjazm wyrażający się w nagłówkach gazet “dobrze panie bobrze”, sympatyczny zwierzak” został zastąpiony paniką i fobią (“bobrza plaga”, “chroniony znienawidzony”) a nawet makabiycznie brzmiącymi pomysłami na rozwiązame problemów z bobrami (“befsztyk z bobra?”).

Poniższe przykłady przedstawiają oddziaływania bobrów na gospodarkę człowieka, uważane za negatywne i powodujące konkretne, policzalne straty gospodarcze:

W zakresie gospodarki rolnej:

•    Podtapianie gruntów w wyniku budowy tam, blokowanie przepustów, niszczenie grobli.

•    Niszczenie drzew owocowych, ozdobnych.

•    Wybieranie plonów. Dotyczy głównie buraków, kapusty, kukurydzy, marchwi na gruntach położonych w pobliżu cieków lub zbiorników wodnych.

•    Kopanie kanałów w celu ułatwienia transportu pożywienia.

•    Tąpnięcia gruntu w przypadkach kopania nor pod powierzchnią ziemi. Mogą być przyczyną uszkodzeń sprzętu i zagrożeniem dla zwierząt gospodarskich.

W zakresie gospodarki leśnej:

•    Podtapianie gruntów leśnych w wyniku budowy tam, blokowania przepustów, niszczenia grobli, kopania kanałów, etc. W konsekwencji obumieranie drzewostanów i zagrożenie atakiem szkodliwych owadów.

•    Ścinanie drzew.

•    Podtapianie dróg i kompleksów leśnych, które może utrudniać lub uniemożliwiać dojazd do kompleksów leśnych i wykonanie koniecznych zabiegów.

W zakresie gospodarki wodnej:

•    Rozkopywanie grobli stawów, wałów przeciwpowodziowych.

•    Blokowanie rowów melioracyjnych, przepustów i innych budowli.

W zakresie szlaków komunikacyjnych:

•    Ścinanie drzew na szlaki komunikacyjne.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
DSCN7877 Wpływ bobrów na środowisko Fot. 16. Tamy kolejno ustawione na cieku. meandry, od nurtu, się
DSCN7881 Wphw bobrów na środowisko    ------------ •    Blokowanie prz
WPŁYW RTĘCI NA ŚRODOWISKO 89 WSTĘP Rtęć uważana jest słusznie za osobliwy pierwiastek chemiczny,
WPŁYW RTĘCI NA ŚRODOWISKO 93 ATMOSFERA Występowanie rtęci w powietrzu jest związane ze stopniem
DSCN7873 7. Biotop zajmowany przez bobiyi oddziaływanie bobrów na środowisko 7.1. Środowisko bo
DSCN7878 fi Wphw bobrów na środowisko8.3. Różnorodność biologiczna Podwyższony poziom wody w pobliżu
IMAGE3 (2) 10, Wpływ inwestycji na środowisko Inwestycja spowoduje powstanie leja depresji Wpływ od
wplyw przemyslu na srodowisko Tematy wykładów z przedmiotu Wpływ Przemysłu na Środowisko 1 .Historyc
47.    Wpływ nawożenia na środowisko 48.    Wskaźniki do analizy
WPŁYW RTĘCI NA ŚRODOWISKO 91 Dawniej stosowano rtęć w medycynie: kalomel jako środek odrobaczając

WPŁYW RTĘCI NA ŚRODOWISKO 95 i ptaków żywiących się ziarnem, a następnie do mięsożernych ptaków i
WPŁYW RTĘCI NA ŚRODOWISKO 97 niki chorobotwórcze. Obecnie podejrzewa się, że niskie poziomy rtęci w
Wpływ motoryzacji na środowisko z uwzględnieniem skażenia gleb metalami ciężkimi. The impact of
Wpływ człowieka na środowisko Nr SumiifU OrzckiwanA odpr/wifH; Kr/ccrum
WPŁYW PRZEMYSŁU NA ŚRODOWISKO ► MT*!*

więcej podobnych podstron