DSC26 resize

DSC26 resize



Brak ciągłości rozwoju (przejście z jednego okresu do drugiego ma charakter skokowy, odbywa się w sposób nagły i gwałtowny / ciągłość rozwoju (każde następne stadium lub faza są w jakimś sensie nadbudową czy kontynuacją uprzednich osiągnięć rozwojowych.

STOSUNEK PSYCHOLOGU ROZWOJOWEJ DO INNYCH DYSCYPLIN PSYCHOLOGII

I INNYCH NAUK

Psychologia rozwojowa jako jedna z dziedzin psychologii teoretycznej pozostaje w ścisłych związkach z:

•    Psychologią ogólną, która stanowi podstawę wszystkich innych dziedzin psychologii. Bada prawidłowości procesów psychicznych, czynności regulacyjne istot żywych oraz mechanizmy, które je uruchamiają i kierują nimi. Opisuje procesy poznawcze (wrażenia, spostrzeżenia, uwagę, pamięć, myślenie) oraz procesy emocjonalne i motywacyjne. Zajmuje się także strukturą osobowości człowieka i różnicami indywidualnymi między ludźmi. Psychologia rozwojowa czerpie więc z psychologii ogólnej podstawowe pojęcia służące opisywaniu oraz analizie zjawisk psychicznych i zachowań, a także wiedzę z zakresu właściwości różnych form życia psychicznego człowieka.

•    Psychologią społeczną, zajmującą się zagadnieniami, które dotyczą człowieka jako członka grup społecznych.

Rozwój psychiczny człowieka dokonuje się bowiem w kontekście interakcji i stosunków jakie łączą go z -innymi członkami społeczności. Psychologia rozwojowa czerpie przede wszystkim wiedzę z zakresu    1

psychologii społecznej, badając procesy rozwoju psychicznego w kontekście jego społecznych uwarunkowań. I

•    Psychologią różnic indywidualnych, z której czerpie wiedzę badając procesy zmian rozwojowych psychiki i zachowania, uwzględniając różnice indywidualne w zakresie tempa i rytmu zmian rozwojowych jak i właściwości psychiki w poszczególnych okresach życia.

•    Psychologia kliniczna i psychopatologią (zaburzenia w sferze psychiki i zachowania są nierzadko wskaźnikiem rozpadu ich uprzednio ukształtowanych struktur, dostarczają także ważnych informacji o ich przyczynach i procesach kształtowania się w ontogenezie; badaniami nad wspólnym obszarem zagadnień obu tych dyscyplin zajmuje się subdyscyplina psychologii rozwoju człowieka - kliniczna psychologia rozwojowa)

•    Psychologią wychowawczą - która dostarcza wiedzy na temat psychologicznych aspektów procesów nauczania i wychowania, będących jednym z zasadniczych czynników rozwoju człowieka.

•    Psychologią pracy i organizacji; psychologią sportu, profilaktyką psychologiczną itd.

Psychologia rozwoju wszystkim dziedzinom psychologii stosowanej dostarcza wiedzy o psychologicznych prawidłowościach zmian rozwojowych, pozwalając na sformułowanie przesłanek odnoszących się do oddziaływań zmierzających do wywołania zmian w różnych dziedzinach ludzkiej aktywności np. pracy czy sporcie.

Ponadto czerpie ona wiedzę z nauk biologicznych, medycznych, społecznych i humanistycznych (zwłaszcza pedagogiki, socjologii, antropologii, językoznawstwa, historii, kuituroznawstwa i in.) Wszystkie one korzystają także z wiedzy psychologicznej wypracowanej przez psychologię rozwoju.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Majqc plan Wesołego Miasteczka, dzieci szybko zorientowały się, jak przejść z jednego miejsca do dru
DSC27 resize RODZAJE ZMIAN ROZWOJOWYCH ZMIANY ILOŚCIOWE I JAKOŚCIOWE (o charakterze progresywnym ja
i b Bramka (tranzycja) Bramka realizuje przejście od jednego kroku, do drugiego. Związany
DSCN1815 Rodzina 163 ciągłości i rozwoju kulturowego społeczeństwa. wdrażaniu do zasad współżycia
Kuhn3 102 8. Odpowiedź na kryzys Przejście od jednego^ paradygmatu do drugiego, z którego wyłonić
Sieć działań Ścieżka krytyczna Przed przejściem od jednego etapu do drugiego należy
Przejście promienia światła Jeżeli promień światła przechodzi z jednego ośrodka do drugiego
Slajd63 Pierwsza zasada termodynamiki Energia może być przekazywana od jednego układu do drugiego w
page0167 15Robaki jednego końca do drugiego, jako tez i organa płciowe, na głowie di, je się widzieć
<ł • Linia przerywana odnosi .sio do sytuacji, gdy ruch eciwbieżny > odbywa się z jednego pasa
Pojęcie „skoku” jest dla nas najistotniejsze. Przeskoki od jednego tekstu do drugiego, od jednego fr

więcej podobnych podstron