DSC36

DSC36



11. ityaki ctyaakćr* ^aŁic-.

HREpEjsij .pO'kfofej sprzedaje się obligację oMiginrigzcm L Jeśli nie wyróżniono ceny

cenie Maatiocj. Kuponem nazywa się okres odsetkowy J jego stopę proceafeową Okres zapadalność: to okres od emisji do wykupi obligacji.

Na r> sueku 11.2 dużym drukiem, kolejno od góry podano najważniejsze warunki eca»i. obsługi i spiny obligacji: stopa nominalna 7% (w narożnikach panieruj. ccaa ooorimlna 500 zł (cena emisyjna jest taka sama, ponieważ nie zastrzeżono tracze: k emiieg - Rzeczpospolita Polska, rodzaj papieru - obłiga-ęja, typ - o» ofcazjocla, seria - 7% pożyczki kolejowej z 1930 roku, numer papieru w serii - 0013497. Drobnym drukiem dopisano: data emisji — 1 września j- 1939 roJfls, okresy odsetko^ t półroczne spłacane 1 marca i 1 września, półroczny kapoa wynos 3*554, wykap nastąpi w ciągu 26 lat w ratach półrocznych, każda obbgaqi danej serii, wyznaczanych drogą losowa-do wykupu. Z punktu widzenia emitenta obligacja ms konstrukcję kredytu r.in!aege c racie ma:;:jącRóżnica polega na tym, że kredytu udziela bank, a obhgację może nabyć każdy podmiot gospodarczy.

Ze względu oa warunki obligacji wyróżnia się:

- nic mają one okresów odsetkowych, odsetki są nominalnej nad ceną emisyjną, mają okrosy odsetkowe, w których nalicza się odset-ki i wypłaca je albo kapitalizuje.

g~'^^ejero;;śtałxg:ś![opie procentowej ustalonej w warunkach emisji,

-    obligacje o znuenaq stopie procentowej zależnej od innych stóp rynku fi-osnsawego (m stopy infe-nej: albo stopy refinansowej banku centralnego),

-    obligacje ratalne - wykupuje się je w ratach.

-    obligacje zamienne - dająobkgazariuszowi prawo do zamiany obligacji na akcje ich emitenta.

Akcja daje właścicielowi (akcjonariuszowi) prawa korporacyjne i majątkowe wobec emitenta. czyS spółki akcyjnej:

-    priv,u uczestnictwa w spółce, akcjonariusza nie można przymusowo wyłączyć ze spółki.

-    prawo głosu oa zgromadzeniu akcjonariuszy, najważniejsze decyzje to: powoływanie i odwoływanie członków organów spółki, uchwalanie statutu i zasad reprezentacji,

-    prawa akcjonariuszy mniejszościowych,

-    prawo udziału w zysku rocznym (dywidenda),

-    prawo do części majątku w przypadku likwidacji spółki,

-    prawo poboru akcji nowej emisji.

Akcje imienne mają właściciela z imienia, a właścicielem akcji na okaziciela ; jest ich posiadacz Coraz częściej emituje się akcje i obligacje na okaziciela i w formie zapisu na rachunku papierów wartościowych. Takimi papierami war-fctóowymi kuwiej się handluje. Stosuje się jednak wydruki i poświadczenia

stanu rachunku papierów wartościowych w cela zabezpieczona prawa włsssaśri i realizacji niektórych praw majątkowych (np. udzfała w zgnnad2tńidqHt riuszy).

11.5. Polski rynek papierów wartościowych

Obrót papierami wartościowymi i innymi instrumentami finansów?) tai na terenie Polski regulują przepisy prawne. Im bardziej masowy, publiczny jest obrót, tym większa jest potrzeba: zapewnienia koncentracji popytu i podaży, notowań rzetelnej ceny. bezpieczeństwa rozliczeń i rzetelności informacji, ta podstawie których podejmuje się decyzje inwestycyjne, i tym bardziej rygorystyczne i szczegółowe powinny być przepisy. Na podstawie stopnia regulacji obrotu wyróżnia się kilka rodzajów rynku, których strukturę pokazano na tysunka 113.

Cywilny obrót papierami wartościowymi podlega ogólnym regulacjom prawa cywilnego. Zwykle obejmuje oferty sprzedaży akcji spółek skiadme jedynie nielicznym firmom z branży lub ich wierzycielom, np. bankom. Jeśli oferta jest skierowana do więcej niż 100 podmiotów lub do nieoznaczonego adresata, nazywa się publiczną i podlega dodatkowo przepisom Ustawy o ofercie publicznej i spółce publicznej. Ustawa ta reguluje wprowadzenie papierów wartościowych i innych instrumentów finansowych do obrotu na rynku zorganizowa-nym.

Rynek zorganizowany jest oparty na przepisach Ustawy o obrocie instru mentami finansowymi. Emisja instrumentów finansowych z dopuszczeniem obrotu zorganizowanego jest emisją publiczną i podlega Ustawie o ofercie blicznej i spółce publicznej. Rynek zorganizowany składa się z dwóch rynków, rynku regulowanego i alternatywnego systemu obrotu.

Rynek regulowany jest prowadzony w formie giełdy papierów wartościowych i innych instrumentów finansowych, które mają postać zapisów na rachunkach papierów wartościowych. Giełda papierów wartościowych centralizuje popyt i podaż papierów i instrumentów finansowych, ustala rzetelny kurs i gwarantuje rozliczenie transakcji. Giełda dopuszcza do obrotu jedynie papiery wartościowe emitentów w dobrej kondycji finansowej, którzy spełniają wymogi rzetelnego, publicznego informowania o zmianach kondycji firmy.

Alternatywny system obrotu to wielostronny system obrotu (tzw. platforma transakcyjna) papierami wartościowymi i instrumentami rynku pieniężnego. Zapewnia koncentrację popytu i podaży w sposób umożliwiający obrót Przeznaczony jest dla mniejszych i ryzykowniejszych firm niż spółki giełdowe. Stawia skromniejsze od giełdy wymogi co do polityki informacyjnej emitentów.

Uczestnicy rynku kapitałowego należą do jednej z trzech grup:

-    instytucji nadzorujących i prowadzących obrót,

-    emitentów,


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
DSC76 (11) fVUJaloU> SfcMyĆ    /feo/UŁ , ^PO^dL-O- Z    (S^^jUuC^
DSC59 (11) Zasady tarapli aapsy szpitalnej •    po pobraniu materiału do bulart mikr
DSC36 (11) I— Ml ■ — _ k-a^n- ■■■■ b U. feror ćwiczenia: Nr w dzienniku: Nr
DSC36 (11) Główne wymiary pionowe Niweleta •Wysokość mostu na terenem ht - największa odległość mię
11 (242) Każdy z pięciu zawodników po pięć razy się pomylii, lecz zadanie, chociaż trudne, 
21 11 09 (136) U biegaczy krotkodystansowych po treningu wykonuje się dość silny masaż kończyn 
DSC75 (11) Lech Dorobczyński Obliczenie wartości współczynnika wzmocnienia k przeprowadza się ident
DSC22 (11) ■    Wrodzone defekty biosyntezy hormonów tarczycy klinicznie charak
DSC62 (11) Pasteryzacja • Pasteryzacja win polega na ogrzaniu rozlanego do butelek i zakorkowa
DSC36 (3) typy wzrostu guza: typ endofityczny - komórki guza dzielą się w obrębie wewnętrznych
21 11 09 (140) MASAŻ POWYSIŁKOWY Po wysiłku wykonu
IMG! lajeiimicze zwierzę 3ociągnij kredką po śladzie, a dowiesz się, jakie zwierzątko - choć nie ma
Ćw artykulacyjne Tajemnicze zwierzę Tajemnicze zwierzę Pociągnij kredką po śladzie, a dowiesz się, j

więcej podobnych podstron