DSC18

DSC18



Szczegółowe informacje dotyczące warunków. ja kie muszą spełniać stomatologiczne aparaty rentge nowskie, można odnaleźć w tekście Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej z dnia 18 lutego 2011 r W tym miejscu warto /auw-a/yć, /e chociaż do sprzedaży w Polsce dopuszczone są przenośne bez przewodowe aparaty rentgenowskie wewnątrzustne. to w praktyce nie spełniają zasad ochrony radiologicznej Brakuje możliwości zapewnienia ochrony przed pro nneniowaniem rozproszonym; tubus jest zbyt krótki, wyzwalanie ekspozycji następuje tuz przy pacjencie, tj. w odległości mniejszej niz bezpieczny dystans 1 m od koóca tubusu - wykonywanie zdjęć rtg ,/ ręki" aparatem niestabilnie zamocowanym jest przyczyną powstawania artełaktów ruchowych Teoretycznie aparaty takie nie są ciężkie (w granicach 2,5-4 kg), ale kobieta (a w Polsce stomatolodzy to w przeważającej części płeć piękna) może mieć problem z utrzymaniem takiego aparatu nieruchomo w odpowiedniej pozycji pod czas ekspozycji. l ampy rtg tych urządzeń mają bardzo małą moc, a więc czasy ekspozycji są dłuzsze i w/ra sta ryzyko wystąpienia artefaktów ruchowych. Z ko lei jeśli aparat taki ma być zawieszony na statywie, to stąd juz niewielki krok do tradycyjnego aparatu we-wnątrzustnego mocowanego na trwałe na ścianie lub na statywie.

Zgodnie z cytowanym powyżej aktem praw-nym przy analogowej rejestracji obrazow stosuje się wyłącznie automatyczną obrobkę fotochemiczną podlegającą procesowi optymalizacji, z wyłączeniem stomatologicznych badan wewnątrzustnych. W dokumentacji medycznej pacjenta zapisuje się fizyczne parametry ekspozycji w sposob umożliwiający odtworzenie warunków' badania i dawki, jaką otrzymał pacjent, z wyłączeniem stomatologicznych zdjęć wewnątrzustnych wymagających zapisanie informacji o wykonaniu badania. Rozporządzenie to określa także szczegółowe warunki opisywania badan rentgenowskich, ze szczególnym uwzględnieniem stanowisk opisowych dla radiografii cyfrowej, natomiast nie uwzględnia juz oceny na negatoskopach.

W gabinecie rentgenowskim musi być wdrożony system zapewnienia jakości. W ramach tego systemu muszą być prowadzone wewnętrzne testy kontroli fizycznych parametrów podstawowych i specjalistycznych, zgodnie z załącznikiem do cytowanego wcze-śniej rozporządzenia MZ. W ramach tego systemu w gabinecie rentgenowskim stomatologicznym należy m.in. prowadzić księgę jakości oraz co najmniej raz w roku przeprowadzić kliniczny audyt wewnętrzny, który może się odbyć także doraźnie w razie potrzeby na pisemne polecenie kierownika jednostki ochrony zdrowia.

Aktualnie trwają prace nad przygotowaniem procedur wzorcowych w radiologii » radiologii żabiego wej, które są sukcesywnie publikowane Nie później niz do 31 grudnia 2014 r. procedury robocze dla każdej pracowni rentgenowskiej będą musiały być zgod ne z procedurami wzorcowymi, według których będą prowadzone kliniczne audyty zewnętrzne. Celem audytów jest utrzymanie diagnostycznych wartości rete-rtnc\ jn\ch oraz wprowadzanie zaleceń do optymalizacji zastosowania promieniowania rentgenowskiego Oznacza to ocenę zgodności otrzymywanych obrazów z wymaganiami zawartości informacyjnej (jakie struktury mają być widoczne na prawidłowo wykonanym zdjęciu), prawidłowości i adekwatności interpretacji radiogramów, jak tez uzasadnienia wykonania procedury medycznej z zastosowaniem promieniowania rentgenowskiego oraz prawidłowości jej przepro wadzenia. W tym celu sprawdzone mają być następu jące aspekty: zgodność procedur roboczych z wzorcowymi, przeprowadzanie analizy zdjęć odrzuconych, sposób postępowania z dokumentacją medyczną, czę stosc wykonywania bieżących testów eksploatacyjnych (zwanych uprzednio podstawowymi) oraz wielkości dawek otrzymywanych przez pacjentów w stosowanych procedurach radiologicznych i porównanie ich z odpowiadającymi tym procedurom wartościami poziomów referencyjnych. Kliniczny audyt zewnętrzny przeprowadza zespół audytorski powołany przez właściwą komisję do spraw procedur i audytów klinicznych zewnętrznych, planowy co cztery lata, doraźny dla sprawdzenia wykonania zaleceń pokontrolnych W skład zespołu audytorskiego wchodzą co najmniej lekarz radiolog, technik eleklroradiologn, inżynier lub fizyk medyczny. Komisje audytowe mogą złożyć wniosek o czasowe lub stałe cofnięcie zgody na udzielanie świadczeń w zakresie radiologn-diagnostyki obrazowej przez jednostkę ochrony zdrowia, w przypadku gdy nie spełnia ona podstawowych wymagań jakości usług i bezpieczeństwa pacjentów zgodnych z wymaganiami przepisów wydanych na podstawie art. 33 ustawy Prawo atomowe. W przypadku wniosku o czasowe cofnięcie zgody właściwa komisja przedstawia zakres działań, które jednostka ochrony zdrowia jest obowiązana podjąć dla ponownego uzyskania zgody Niewykonanie działań skutkuje wnioskiem o stałe cofnięcie zgody. W 2012 r. mają ruszyć pierwsze kliniczne audyty zew nętrzne w radiologu, które mają objąć cały kraj do końca 2015 r. W założeniu audyty mają być samofinansujące się, co oznacza, ze za ich przeprow adze-nie opłatę uiszcza jednostka audytowama.

Rozporządzenie MZ z dnia 18 lutego 2011 r. reguluje także kwestię skierowania na badanie radiologiczne. Bez skierowania może być wykonane badanie z zastosowaniem promieniowania jonizującego przeprowadzane w ramach badan przesiewowych, stomatologicznych badan wewnątrzustnych wykonywanych


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
XVI Szczegółowe informacje dotyczące egzaminu... III.    Warunki przystąpienia do
XVIII Szczegółowe informacje dotyczące egzaminu... III.    Warunki przystąpienia do
-9- 3. Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać szczegółowe informacje dotyczące podmiot
17.3.2010 Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej L 67/25 Szczegółowe Informacje dotyczące strony
Szczegółowe informacje dotyczące studiów na poszczególnych wydziałach i kierunkach znajdują się na
Szczegółowe informacje dotyczące konfiguracji przeglądarek internetowych znajdują się w instrukcji -
IMAG0342 (11) od pilota informacji dotyczących warunków lokalnych i jego zamierzeń nawigacyjnych. In
065 2 -    szczegółowe informacje dotyczące elektronicznych systemów określania pozyc
Szczegółową informację dotyczącą mojej osoby, łącznie z pracą zawodową i swoją edukacją oraz
Składniki opisu warunków geologiczno-inżynierskich terenu Gromadzenie informacji dotyczących warunkó
293 Blender kompedium 584 Blender. Kompendium Szczegółowe informacje dotyczące zakończonej operacji
Zarządzanie (12) •    brak szczegółowych informacji dotyczących poszczególnych zadań
Szczegółowe informacje dotyczące egzaminu na certyfikat umożliwiający usługowe prowadzenie ksiąg
XVII Szczegółowe informacje dotyczące egzaminu... 9) Każde pytanie testowe oceniane jest w następują
XVIII Szczegółowe informacje dotyczące egzaminu... 9) zysków i strat nadzwyczajnych; 10)
XIX Szczegółowe informacje dotyczące egzaminu... 6. Podatki i opłaty stanowiące dochód jednostek

więcej podobnych podstron