DSC06

DSC06



K.A/IMII U/. MI RIDYK

studentom pierwszego roku ekonomii przyda się zapewne pr/y słowiowy ogńfjffl szlif.

Tom drugi (Makroekonomio) omawia lo. co jak się wydaje, stanowi zasadniczą część zainteresowań makroekonomii teorię funkcjonowania i teorię wzrostu gospodarczego. Ale jego specyfika, wyrastająca / uwarunkowań regiM nnlnych i zainteresowań badawczych autorów polega na wyeksponowaniu prffif blemów zacofania gospodarczego, czynników wzrostu i mechanizmów przemian strukturalnych. W Polsce północno-wschodniej są to wszakże problemy pierwszoplanowe.

Podzielono go na cztery części. Pierwsza dotyczy gospodarki narodowej jako podmiotu i jej głównych instytucji (rozdziały 1-4). Druga prezentuje prawidłowości funkcjonowania gospodarki (rozdz. 5-9). Trzecia teorię wzrostu (rozdz. 10-12), natomiast czwarta (rozdz. 13-14) problemy gospodarki światowej.


stawową kt czy przede wszysi nym czynnikiem meritów,

Rozdział 6 p klasycznym, a wiJ chanizmu cen. W stronie popytu (d struktury), natom podaży (wielko^ dukcji). Cena; waru — wiel towaru. Istrf ewolucji wj jak się w| sekwen


Tom I. Mikroekonomia

Rozdział I jest typowym rozdziałem wprowadzającym czytelnika w gąszcz problemów dotyczących nauki o gospodarce i gospodarowaniu. Konieczne wydaje się więc określenie przedmiotu zainteresowań ekonomii na tle innych dyscyplin społecznych, a także na tle innych dziedzin nauki. Przyjmuje się. że istotą działalności gospodarczej jest tworzenie bogactwa, czyli wartości komercyj nych. na które zapotrzebowanie trwale przewyższa możliwości ich kreacji.

Rozdział 2 prezentuje, w odniesieniu do różnych szczebli działalności, zestaw typowych celów gospodarowania (kryteriów wyboru ekonomicznego). Po-1 za wspólną wszystkim kryteriom składową, jaką jest zamiar pow iększania bogactwa, różnią się one między sobą formą kwantyfikacji w zależności od poziomu, skali i dziedziny działalności gospodarczej oraz formy własności kapitału. Ponieważ działalność gospodarcza wiąże się z niepewnością skutków, istotną częścią tego rozdziału jest problem ryzyka.

Rozdział 3 dotyczy, najogólniej biorąc, metody działalności, czy li form organizacyjnych przedsięwzięć gospodarczych. Ponieważ organizacja stanowi wyraz relacji między elementami kapitału ludzkiego, a ten ostatni jest najbardziej labilną formą kapitału, myślą przewodnią rozdziału jest zmienność i ewo-lucyjność form organizacyjnych.

Rozdział 4 omawia środki działalności gospodarczej, a więc kapitał, jego podstawowe formy (kapitał ludzki i kapitał picniężno-rzcc/owy) oraz relacje kapitałowe i prawidłowości ich zmian. Przyjmuje się. żc wiodącą formą zasobów gospodarczych (kapitału) jest we współczesnej gospodarce kapitał ludzki.

Rozdział 5 (Teorio popytu) jest pierwszym rozdziałem analizującym pod* stawowe kategorie mikroekonomiczne Dość powszechnie sądzi się. /e tę pod|


cj ona lny funkcji


Rl


p rod ul darkil

Stąd Zn Rop rozdziału niesieniu tensywności Rozdział I szych kategorii W arunkiem ora i produktowe. P< gospodarczy m.

Rozdział I w stęp do rozdzM pojęcie oraz ty*


doi




Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Wydarzenia Reprezentanci Studentów pierwszego roku podczas ślubowania narodziny i rozwój"
Biofizyka lekarska jest przedmiotem obowiązkowym dla studentów pierwszego roku Wydziału Lekarskiego
Na jakie przedmioty będzie uczęszczał student pierwszego roku? Student na I roku studiów realizuje 5
studenci8 STUDENCI PIERWSZEGO ROKU Spieszmy się ich poznawać. Tak szybko odchodzą... w demc
Niniejsze opracowanie, które chciałbym udostępnić Wam - studentom pierwszego roku Wydziału Prawa i

WSTĘP Niniejszy skrypt jest adresowany do studentów pierwszego roku studiów w Wyższej Szkole Adminis
Immatrykulacja studentów pierwszego roku Informacje o przebiegu rekrutacji kandydat uzyskuje przez
Informator dla studentów pierwszego roku Wydziałowa Rada Samorządu Wydziału Elektroniki i Technik
Informator dla studentów pierwszego roku Wydziałowa Rada Samorządu Wydziału Elektroniki i Technik
Informator dla studentów pierwszego roku Wydziałowa Rada Samorządu Wydziału Elektroniki i Technik
Informator dla studentów pierwszego roku Wydziałowa Rada Samorządu Wydziału Elektroniki i Technik

więcej podobnych podstron