DSC93 (2)

DSC93 (2)



ziri (Tulę) itp.14 (i to właśnie potwierdza jego niepigmejskic pochodzenie) pojawia się również u Buszmenów w brzmieniu Thora,5; tym samym imieniem posługuje się też plemię Tati albo Masarwa (Buszmeni północno-wschodni z Kalahari) dla oznaczenia Istoty Najwyższej, rządzącej deszczem i piorunem, dobrą i złą pogodą, dawcy obfitych plonów albo też głodu I6.

Zbliżona do Thory jest Istota Najwyższa Buszmenów, zwana Kaang17 (iKaggen u Khamów z Kraju Przylądkowego, Cagn u Buszmenów maluckich). Cagn dowiaduje się o ludzkich uczynkach pośrednio, mówią mu o nich niektóre ptakilft. Właściwa wszystkowidząca wszechwiedza jest udziałem jedynie Istoty Najwyższej Buszmenów północno-zachodnich, Khu, Khuva, Huve (która karze przy pomocy zjawisk meteorologicznych), a przede wszystkim obdarzony jest nią Erob, bóstwo plemienia Otjimpo-lo-Khun („wie wszystko”),9.

Thora ma przeciwnika imieniem Khauna. Imię to pojawia się też u Hotentotów, w brzmieniu Gauna-b, i również oznacza przeciwnika Istoty Najwyższej, Tsuni-Goam. Tsuni-Goam, albo Tsu-i-Goab, nazywany początkowo po prostu Khub — wódz, pan (Hahn, s. 127), jest „sędzią, który wszystko widzi” (Hahn, s. 149), a przedmiotem jego wszystkowidzącej wszechwiedzy są ludzkie uczynki: „O, Tsu Goa, ty jeden wiesz, że jestem niewinny”; „Czyńcie, co chcecie, ale poznacie, spotkacie Tsui-Goab” (który przejrzy wasze uczynki i ukarze was) (Hahn, s. 62). Z drugiej strony Tsui-Goab jest bóstwem niebiańskim: przebywa w niebie czerwonym, Gaunab natomiast — w niebie czarnym (Hahn, s. 61, por. s. 124, 126). Mamy tu więc specyficzny przypadek organicznego związania wszechwiedzy boskiej z niebiańską naturą bóstwa.

Hotentoci żyją nie jak Buszmeni z łowów i zbieractwa, ale hodują bydło, przejawiając w tym odległe powiązania z większością ludów pasterskich Afryki północno-wschodniej, od których Brehotentoci zostali oddzieleni, bowiem wcisnęły się między nich d plemiona Bantu. Właśnie u Chamitów i Chamitoidów (oraz Bantu) z północnego wschodu Afryki spotykamy typowy dualizm uraniczny „Nieba Czerwonego” (Białego) i „Nieba Czarnego (p. dalej, rozdz. I, p. 5), podobnie jak u Hotentotów.

37


• ~~ WizechwUdM bogów


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
IMG506 (2) gają żadnym innym niż seksizm formom opresji, gdyż to właśnie w ich wypadku opresja płcio
25 kopia Nie oświetlone, ciemne miejsce na ścianie to właśnie cień twoich bohaterów. Cień staje się
ale trudno powiedzieć, czy to właśnie miał Pawłów na myśli. Ograniczył się on tylko do pokazania pew
IMG36 (14) Zysk nadzwyczajny i straty nadzwyczajne ■ W rachunku wyników uwzględnia się również tzw.
ZJAWISKA NATURY 6 7 LAT (13) Błyskawice to zjawiska świetlne powstające w czasie burzy. Pojawiają si
poetyka023 Mimo to nierzadko ramy utworu bywają że pojawiają się jako utwór w utworze (obraz w obraz
0000022 (14) Krpgoslup jako źródło chorób 27 ■    Dolegliwości pojawiają się zazwycza
DSC00316 (14) ni POEZJA ŻAKOWSKA istot. W strofie drugiej pojawia się wyznanie miłości (confessio &l
ANALIZA FUNKCJONALNA ZALEWU ZEGRZYŃSKIEGO tysięcy osób. To tak, jakby na tym obszarze pojawiło się n
Image42 (3) Przedstawiony w artykule układ to nadajnik do zdalnego sterowania robotów. Nadaje s

więcej podobnych podstron