Elementy psychoterapii3

Elementy psychoterapii3



dów, postaw, wartości, do resocjalizacji, do poprawy funkcjonowania osób, u których nie stwierdza się jeszcze ewidentnych zaburzeń. Wynika z tego, że psychoterapia nie ogranicza się do oddziaływania jedynie na osoby hospitalizowane. Szeroko rozwinięta jest (szczególnie na Zachodzie) forma tzw. po-radnictwa psychologicznego, w którym pomaga_sie-w rozwiaz v wan iu~trucP~ ności z otoczeniem i z samym sobą ludziom, których w zasadzie nie można zaliczyć do kategorii ludzi chorych. K1 ientjyni — jak powiedziałby Rogers — są tu np. rodzice, którzy nie bardzo mogą porozumieć się z dziećmi, studenci pierwszego roku studiów, którzy nie mogą znaleźć się w wielkim mieście i mają trudności z adaptacją do nowych metod uczenia się, osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej itp. Podobną rolę pełnili dawniej — i chyba z powodzeniem — kapłani, nie zawsze chodzi tu bowiem o fachową pomoc, a zawsze o życzliwe wysłuchanie i „współuczestniczenie pod wspólnym dachem11 — jak powiada Rogers — w kłopotach zgłaszającego się człowieka.

W zależności do orientacji teoretycznej można wyróżnić cztery główne kierunki psychoterapeutyczne (por. Grzesiuk, Reykowski, 1974):

—    Kierunek psychoanalityczny, który z racji na przypisywanie naczelnego znaczenia procesom nieświadomym i podświadomym zajmuje się przede wszystkim wewnętrznymi odczuciami człowieka. W terapii tego typu analizuje się doświadczenia wczesnego dzieciństwa, gdyż w myśl założeń psychoanalizy konflikty popędowe oraz przeżywane sytuacje traumatyczne, lęki i frustracje z tego okresu wpływają na wytworzenie się mechanizmów obronnych, które w późniejszym okresie mogą prowadzić do zaburzeń. Analizą objęte są także przeżycia nieuświadamiane, a przejawiające się w symbolicznej formie w snach (analiza snów to via regia do poznania psychiki człowieka — twierdził Freud), twórczości artystycznej, czynnościach pomyłkowych itp. Celem terapii psychoanalitycznej byłoby zatem uświadomienie nieświadomych motywów zachowania się, zdobycie świadomego wglądu we własne funkcjonowanie i wyrobienie racjonalnych mechanizmów kontroli owego funkcjonowania.

—    Kierunek egzystencjalny stawia pytania dotyczące istoty ludzkiego istnienia, sensu życia, wartości, zagadnień wolności i odpowiedzialności. Chodzi tu przede wszystkim o zrozumienie ludzkiej egzystencji. U podstaw tych koncepcji leży założenie, że zachowanie ludzkie określane jest z jednej strony przez posiadany przez jednostkę obraz świata, z drugiej zaś przez obraz samej siebie. Każde doświadczenie zdobywane przez człowieka wpływa na kształtowanie się świadomegCLXibrazxLsiebie oraz na kształtowanie się bardziej lub mniej zaGłszowanego__ obrazu świata. Konkretna jednostka stara się, aby jej reakcje i zachowania były zgodne z jej odczuwaniem świata.

Z chwilą gdy dana osoba przestanie zwracać uwagę na swoje wewnętrzne odczucia, wartości i możliwości, a zacznie kierować się wartościami narzuco-

197


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
16(1) 4 Ćwiczenia do skopiowania 1) Pokoloruj przedmioty, których nie używa się w kuchni. 2) Ci kuch
Psychologia poznawcza II. Obszary do opanowania (część II) 1. Modele umysłu - czym się różnią (model
img073 (30) Elementa oprowadzenie do techniki sieci neuronowych 67 Nie przejmuj się, że program
scandjvutmp1fa01 190 dów, ani do Ujbanczyka, gdyż brody wśród roztopów nie potworzyły się jeszcze,
P1010367 312 German Ritz Od postawy teoretycznej do opisu historycznego Feministyczne literaturoznaw
skanuj009 2 Biżuterię ogranicz do minimum (obrączka, spinki, zegarek). Nie spóźniaj się - jest to ba
nowych, przyczyniałoby się do szybkiego czernienia szkła, gdyby nie starano się temu specjalnie zapo
IMGA67 obwarowania co do zakresu stosowania KPP: PO PIERWSZE - stwierdza się, że: „Postanowienia Kar
188 Anna Jaśkiewicz pozytywny stosunek do przyjeżdżających turystów (57%) i nigdy nie spotkała się z
skanuj009 2 Biżuterię ogranicz do minimum (obrączka, spinki, zegarek). Nie spóźniaj się - jest to ba
str046 (3) Odnotowania wymaga, że w przeciwieństwie do nawigacyjnych systemów fazowych, w których po
IMG29 (3) 11.11.    W czerniaku: a)    nie stwierdza się swoistych w

więcej podobnych podstron