fizyka011

fizyka011



kierunkach z prędkością v0. Po jakim czasie /, dokładnie połowa odłamków znajdzie się na ziemi? Po jakim czasie tz wszystkie odłamki znajdą się na ziemi?

2-16. Ciało, które rzucono w dół z pewnej wysokości, po upływie czasu /, znalazło się na wysokości /»,. a po upływie czasu t2 na wysokości h2Z jakiej wysokości li rzucono ciało?

2-17R. Dwa ciała rzucono w górę z tego samego miejsca z jednakowymi prędkościami v0 w odstępie czasu /„. Znaleźć czas i miejsce spotkania ciał. Zbadać, jak zależy odległość między ciałami od czasu oraz jaka jest prędkość drugiego ciała względem pierwszego.

2-18. Z brzegu studni wyrzucono do góry kamień z prędkością v0. Po jakim czasie tx kamień spadnie na dno studni, jeżeli ta ma głębokość /i? Obliczyć prędkość vk kamienia w chwili jego uderzenia o dno studni.

2-19. Spadające swobodnie ciało przeszło w ostatnich At sekundach

2

swego ruchu ^ całej swojej drogi. Znajdź drogę s, którą przebyło ciało od początku ruchu.

2-20. W czasie t ciało przebyło drogę /, przy czym prędkość ciała wzrosła n razy. Jakie było przyspieszenie ciała, jeśli ruch odbywał się ze stałym przyspieszeniem?

2-21. Dwa ciała mijają się poruszając się wzdłuż tej samej prostej w tę samą stronę. Pierwsze ciało ma stałą prędkość u,, drugie zaś w chwili mijania porusza się z prędkością v2 i ze stałym przyspieszeniem a, które jest skierowane przeciwnie do v2. Obliczyć czas /, po którym ciała się znów spotkają. Jak zmienia się odległość między ciałami w zależności od czasu?

2-22. Z punktu O wyruszył samochód ze stałą prędkością i>,, z punktu B zaś, odległego o .e0 od O wyruszył drugi samochód z prędkością początkową v2 i z przyspieszeniem a. Samochody jadą wzdłuż tej samej prostej i w tę samą stronę. Wyznaczyć czas t, po którym nastąpi spotkanie samochodów, jeśli i>| > v2. Jaki warunek musi spełniać przyspieszenie a, ażeby w ogóle mogło nastąpić spotkanie?

2-23R. Dwa ciała poruszają się w kierunku pionowym. Jedno z nich wyrzucone zostało z prędkością vQf w górę, drugie zaś w tej samej chwili puszczone zostało swobodnie z wysokości H. Zbadać, jak zależy odległość między ciałami w funkcji czasu. Sporządzić przybliżony wykres y (i) dla każdego ciała oraz podać interpretację wyniku na wykresie. Znaleźć miejsce spotkania ciał oraz czas, po którym się spotkają.

2-24. Dwa ciała spadające z tej samej wysokości zostały puszczone w odstępie czasu /0. Jak zmienia się odległość d między ciałami w zależności od czasu i, liczonego od startu pierwszego ciała?

2-25R. Z dachu co /„ = 0,1 s spadają krople wody. W jakiej odległości, od siebie znajdować się będą dwie kolejne krople wody: druga i trzecia po czasie / = 1 s, licząc od początku ruchu pierwszej kropli?

2-26. Dwa ciała spadają swobodnie z różnych wysokości, lecz docierają do ziemi w tej samej chwili, przy czym pierwsze spadało w czasie r, = 1 s, drugie zaś w czasie t2 = 2 s. W jakiej odległości h2 od ziemi znajdowało się drugie ciało, gdy pierwsze zaczęło spadać?

2-27. Pociski są wystrzeliwane w górę w takich odstępach czasu, że każdy strzał następuje w chwili, gdy poprzedni pocisk znajduje się w najwyższym punkcie toru. Na jaką wysokość h wznoszą się pociski, jeżeli w ciągu czasu r wystrzeliwanych jest n pocisków?

2-28. Ciało wyrzucono w górę z prędkością v0. W tej samej chwili z tego samego punktu zaczyna swobodnie spadać drugie ciało. Zbadaj, jak zależy odległość d między ciałami od czasu.

2-29R. Równia pochyła o kącie nachylenia a może przemieszczać się w kierunku poziomym. Z jakim przyspieszeniem powinna poruszać się równia, aby swobodnie spadające na nią z góry ciało znajdowało się stale w tej samej odległości od nachylonej płaszczyzny równi? Zakładamy, że ruch ciała i równi rozpoczyna się w tej samej chwili.

2-30. Klin o kącie nachylenia ot przemieszcza się w płaszczyźnie pozioma z przyspieszeniem ax (rys. 2-6). Obliczyć, jakie jest przyspieszenie ay pręta, który opiera się o klin i może swobodnie się przemieszczać jedynie w kierunku pionowym.

27


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
o IV. Trójkąty prędkości w kierownicy K Kierunek predkosa bezwzględnej c Po to Co Para przepływa
Rys.2. Konstrukcyjne odmiany frezowania. Pod względem dokładności obróbki frezowanie dzieli się na:
DEKORACJE na?WENT i BOŻE NARODZENIE 01 1.    Wytnij dokładnie wszystkie element
41438 PRZESTRZENNA KARTA na DZIEŃ MATKI 01 1.    Wytnij dokładnie wszystkie elementy
zastanowienia się nad życiem na Marsie. Shergotty znalazł się na Ziemi prawdopodobnie po upadku płan
9 (1384) i skokiem musi minąć linię. Po tej czynności rusza z powrotem w taki sam sposób (cwałem). G
large34477001 V. uwagi na to. ze w czasie pierwszego uruchomienia farba, znajdująca się na wewnętrz
30926 ŻAGLÓWKA 01 1 1.    Wytnij dokładnie wszystkie elementy znajdujące się na plans
obraz7 (20) dokładnie szczegóły ceremonii. Zadowalali się na ogół stwierdzeniem, że chodziło o rytu
TYGODNIOWY PLAN ZAJĘĆ 01(1) * 1.    Wytnij dokładnie wszystkie elementy znajdujące si
61739 img495 (3) 118 Sacrum i profanum Jak dziecko zaraz po rozwiązaniu składa się na ziemi, aby uzn
FizykaII25501 249 ją. Licząc tedy czas od chwili, w którćj strona, wychylając się na prawo, przecho
FizykaII55501 551 z ziemią, albo przez ciało człowieka, stojącego bez izoluj ącćj podkładki na ziem

więcej podobnych podstron