FunkcjonowanieRynku R018 029

FunkcjonowanieRynku R018 029



wać zarówno w krótkich, jak i w długich okresach. Zależy to przede wszystkim od dwóch grup czynników:

—    związanych z procesami regulowania cen,

—    związanych z procesami materialno-rzeczowymi, wpływającymi na kształtowanie się oraz zmiany podaży i popytu.

Ograniczony mechanizm rynkowy pojawia się wtedy, kiedy proces regulowania cen polega na ich usztywnianiu lub kształtowaniu w sposób odbiegający od klasycznych zależności między zmianami cen a zmianami podaży i popytu. Taka regulacja cen może być podejmowana przez państwo lub inne podmioty rynku.

Jeżeli ceny pewnych produktów lub usług są usztywnione przez państwo i nie ulegają zmianom w krótkich okresach, to wpływają na kształtowanie się podaży i popytu. Ale zmiany popytu i podaży nie wpływają na zmiany poziomu cen, które stają się zmiennymi niezależnymi od pozostałych elementów rynku. Występują wówczas dostosowania ilościowe podaży i popytu przy danych cenach.

Usztywnienie cen może być całkowite lub może polegać na ustalaniu przez państwo cen minimalnych i maksymalnych. Między poszczególnymi elementami rynku funkcjonują wówczas klasyczne współzależności, ale tylko w pewnych granicach. Ceny wpływają na podaż, ale wzrost podaży może wpływać na spadek ceny tylko do poziomu ceny minimalnej. Ceny wpływają na popyt, lecz wzrost popytu może wpływać na wzrost ceny tylko do poziomu ceny maksymalnej.

Klasyczny mechanizm rynkowy ulega deformacjom, gdy w procesie regulowania cen uczestniczą podmioty rynku działające w sytuacjach monopolistycznych lub monopsonicznych. Proces kształtowania cen przez te podmioty odbiega zazwyczaj od klasycznych zależności między zmianami cen a zmianami podaży i popytu. Zwiększaniu wielkości podaży przez podmiot rynku działający w sytuacji monopolistycznej nie musi towarzyszyć spadek cen, ale ich wzrost. Z kolei zwiększaniu wielkości popytu przez podmiot rynku działający w sytuacji monopsonicznej nie musi towarzyszyć wzrost cen, ale ich spadek1.

Funkcjonowanie mechanizmu rynkowego jest uwarunkowane również procesami materialno-rzeczowymi, które decydują o możliwościach zmian podaży i popytu pod wpływem zmian cen, zwłaszcza w krótkich okresach. Realna sfera gospodarowania nie wywiera aktywnego wpływu na funkcjonowanie mechanizmu rynkowego, gdy wzrost poziomu cen prowadzi do spadku wielkości popytu, a spadek poziomu cen prowadzi do spadku wielkości podaży. Na ogół spadek wielkości podaży i popytu nie napotyka bowiem ograniczeń material-no-rzeczowych.

Sytuacja jest odmienna, gdy spadek poziomu cen skłania podmioty rynku do wzrostu wielkości popytu, a wzrost poziomu cen — do wzrostu wielkości podaży. Wzrost wielkości podaży i popytu może, oprócz ograniczeń pieniężnych, napotykać ograniczenia mate-rialno-rzeczowe2. Mogą one dotyczyć funkcjonowania mechanizmu rynkowego, obejmującego wszystkie przedmioty wymiany poza pieniądzem.

Ograniczenia materialno-rzeczowe mogą być związane przede wszystkim z istnieniem ograniczonych zdolności wytwórczych, ograniczoną dostępnością czynników wytwórczych oraz niskim stopniem ich mobilności (przenośności), a także z określonym rytmem procesów wytWarzania (np. rytm sezonowy). W warunkach istnienia ograniczonych zdolności wytwórczych lub ograniczonej dostępności czynników wytwórczych wzrost popytu na produkty finalne oraz wzrost cen nie mogą wywołać wzrostu wielkości ich podaży. Czynnikiem decydującym o wzroście wielkości podaży nie jest bowiem w tym przypadku większy popyt i wyższa cena, lecz realna sfera gospodarowania, stwarzająca ograniczenia, które w krótkim okresie nie mogą być przezwyciężone. Podaż staje się w tym okresie zmienną niezależną od pozostałych elementów rynku. Traci ona tę funkcję w warunkach istnienia rezerw zdolności wytwórczych, które przyczyniają się do usprawnienia funkcjonowania mechanizmu rynkowego.

W warunkach istnienia ograniczeń materialno-rzeczowych spadek poziomu cen na czynniki wytwórcze nie musi prowadzić bezpo-

29

1

Związki cen z sytuacją monopolistyczną i monopsoniczną są omawiane obszerniej w rozdziale VII.

2

Pomijamy tu problematykę ewentualnego racjonowania podaży' i popytu na pewne produkty' lub usługi oraz problematykę handlu zagranicznego.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
ZF Bień6 26 Wprowadzenie zarówno w okresie dobrej jak i zlej koniunktury. Dotyczy to przede wszystk
Konkurencja doskonała Przedsiębiorstwo w modelu konkurencji doskonałej zarówno w krótkim, jak i w dł
FunkcjonowanieRynku R018 019 1 zawsze określone stosunki zachodzące w obrębie działalności podmiotó
FunkcjonowanieRynku R018 039 1 wych. Mieszczą się one w przedziale zawartym między rynkiem monopoli
73 (171) erotyczny analfabetyzm zarówno mężczyzn, jak i, niestety, kobiet! Ty się po prostu od
Zycie na zamku Jak już wiesz zamki pełniły przede wszystkim funkcję obronną i musiały być
SEEDiA Urban Bike Ławka Urban Bike to przede wszystkim funkcjonalność. Z połączenia nowoczesnych fun
1332545106 by kurkawodna00 Jeśli dziewczyna wybacza Ci po tym, jak ją zraniłeś i nadal pokazuje, jak
tpn w alpach i za alpami1501 11 takież same, a jak wybije ostatnia godiina, to tóż wszystko mi jed
FunkcjonowanieRynku R07 2 223 1 Skuteczność tego kierunku postępowania zależy przede wszystkim od us
zachowanie funkcji komunikatywnej. Zasadniczą. Jest to podstawowa funkcja wypowiedzi zarówno mówiony
Jedną z funkcji oceny szkolnej - odnoszącej się zarówno do nauczyciela, jak i do ucznia - jest funkc
CCF20080704018 (2) ZSTĘPOWANIE JĄDER (Descensus testium) Zarówno jądra, jak i jajniki tylko przez p
Funkcję promocji Promocja pełniąc swe funkcje, zarówno informacją jak i nakłaniającą, ma na celu
zachowanie funkcji komunikatywnej. Zasadniczą. Jest to podstawowa funkcja wypowiedzi zarówno mówiony
schodowa, dach Zarówno elementy jak i ustroje budowlane inogą spełniać funkcję wyłącznie konstrukcyj

więcej podobnych podstron