hlp miłość1

hlp miłość1



144 Rozdział ósmy

tologizmy. Gdzież jest jednak granica pomiędzy tymi obrazami a obudzonymi do nowego życia nimfami, satyrami i duchami Renesansu? Zostały cne zapożyczone z innej sfery, ale ich wartość dla wyobraźni jest ta sama, wyposażenie zaś figur Roman de la Rosę przypomina niekiedy fantastycznie ozdobione postacie BottioeMego.

Tutaj więc marzenie miłosne przedstawione było w formie kunsztownej, ale przecież wypełnionej namiętnością. Wyczerpująco rozbudowana alegoria zadowalała wszystkie wymogi średniowiecznej wyobraźni. Bez pomocy personifikacji umysł nie potrafiłby wówczas wyrazić uczuć i nie mógłby ich potem odczuwać. Cały barwny koloryt i elegancka linia tej nieporównanej gry marionetek były niezbędne dla stworzenia systemu pojęć miłosnych, który służył wzajemnemu porozumieniu. Posługiwano się figurami Danger, Nouvel-Penser, Male-Bouche jak .obiegowymi pojęciami naukowej psychologii. Temat zasadniczy nasycał poemat tchnieniem namiętności. Bo oto na 'miejsce jałowej służby wobec zamężnej damy serca, którą trubadurzy wynieśli pod obłoki jako nieosiągalny przedmiot tęsknej czci, wystąpił teraz najbardziej naturalny motyw erotyczny: silny powab tajemnicy dziewiczości usymbolizowany w róży, którą można zdobyć jedynie sztuką i uporem.

W teorii miłość Roman de la Rosę była dworna i szlachetna. Ogród radości życia przeznaczony jest dla wybranych, a dostęp do niego otwiera tylko miłość. Kto chce tam wejść, musi być wolny od zawiści, wiarołom-stwa, chciwości, skąpstwa, zazdrości, starości, obłudy, a pełen dwornej kurtuazji. Jednakże cnoty pozytywne, które musi on temu wszystkiemu przeciwstawić, dowodzą, iż ideał nie jest już jak w dworskiej miłości (Mirine) etyczny, lecz czysto arystokratyczny. Należą do niego: beztroska, wrażliwość na przyjemności, pogodne usposobienie, miłość, piękność, bogactwo, łagodność, swoboda myśli (franchise) i dworność (courtoisie). I nie Jest to już uszlachetnienie indywiduum poprzez odblask ukochanej, nie to środki stosowne do jej zdobycia. Dzieło nie jest ożywione (chociażby nawet kłamanym) uwielbieniem dla kobiety, ale — przynajmniej u drugiego twórcy, Jana Clopinel — wyraża nieczułą pogardę wobec jej słabości; źródła tej pogardy spoczywają w zmysłowym charakterze uczucia.

Mimo swej ogromnej władzy nad umysłami Roman de la Rosę nie mógł Jednak całkowicie wyrugować dawniejszego pojmowania miłości. Sławiono lllit, nie Jednocześnie utwierdzało się też wyobrażenie miłości czystej, lyeeioklej, wiernej i pełnej samozaparcia; było ono przecież istotną czę-ńel() nieładowi! rycerskiego ideału życiowego. Pośród owego barwnego krępi bujnego, arystokratycznego życia w otoczeniu króla Francji i jego wojów k:il/|źi|t r.erry i Burgundii wyrosła cała wielka kwestia spor-1111. i m Im iow i eie, któremu pojmowaniu miłości powinien hołdować praw-

I. Jan van Eyck: Narodziny św. Jana


ggggjBWRHBBr.r

Hf ilmm* inam? nut ummwmcdri* IJ nomm^inco.ćtjjormtosnimamt H gfaouijn iwwtuni


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
hlp miłość8 136 Rozdział ósmy We Francji i w krajach, które znajdowały się pod wpływem umysłowc-ści
hlp miłość9 138 Rozdział ósmy czaj u bezwstydnej jawności nocy poślubnej; jeszcze nawet nasze XVII
hlp miłość0 142 Rozdział ósmy biblię, kultury miłosnej: tutaj znajdowano teksty na najróżnorodniejs
hlp miłość3 140 Rozdział ósmy Monstreuil do ostatniego tchu będzie bronić Roman de la Rosę, a obok
hlp miłość4 148 Rozdział ósmy członków zdobiły szumne tytuły: dwaj założyciele i Karol VI nosili na
hlp miłość7 134 Rozdział siódmy cjami życiowymi a rzeczywistością. Ideał rycerski z jego treścią na
W wielu definicjach brak jest wyraźnej granicy pomiędzy technikami zarządzania i metodami czy koncep
Z Punta Igle poza Punta Juanito wybizeże jest niskie i zalesione Pomiędzy tymi punktami jest wystrzę
366 Anita Fr świadczenia. Jednakże granica pomiędzy ekshibicjonizmem a autobiografizmem1 jest bardzo
img112 (12) Rys. 6.9. Widok ekranu programu 06C.BAS po wielu pokazach Granicą pomiędzy tymi obszaram
Obraz1 Sw l*awel uczy, ze chrzcHt jesl czymś w md »%
30575 skanuj0054 społecznych i politycznych. Niełatwo jest jednak wspomniane powyżej tomy Barańczaka
Cieśń macicy Położona jest na granicy pomiędzy trzonem a szyjką macicy. Na wysokości cieśni macicy

więcej podobnych podstron