HPIM4476

HPIM4476



216 _Elżbieta Zakrzewska-Mamcr^

Radzenie sobie z tą sytuacją polega na ujmowaniu jej w kategoriach oczywistości. Nic może się zdarzyć, aby jeden lekarz uznał, że urodziło się dziecko z zespołem Downa, a drugi nie. Albo że lekarze stwierdzają zaistnienie rej sytuacji, a pielęgniarki nie. Wyrazem takiego „u jednoznacznienia jest użyty przeze mnie w biografii zwrot .oni mówią" — zwrot za pomocą któregp przekazuję mojemu mężowi istniejącą definicję sytuacji. W świadomości społecznej takie jednoznaczne określenie stanu pacjenta nazywa się diagnozą. Jednak w przypadku narodzin dziecka z zespołem Downa lekarze, nie dysponując wynikami badań genetycznych, nigdy nie stawiają diagnozy, lecz zawsze formułują .podejrzenie". Z drugiej jednak strony owo podejrzenie formułuje się wyłącznie na użytek matek, dla samego personelu pełni ono funkcję identyczną jak „diagnoza". W ten sposób sytuacja od samego początku staje się oczywista i jednoznaczna, chroniąc personel przed bezładem i chaosem podejrzeń, wątpliwości czy niedomówień. W wypowiedziach wszystkich badanych przeze mnie respondentów daje się zauważyć owo oscylowanie między pewnością sytuacji na użytek personelu i jej niepewnością na użytek matek. Pizy tym, jak można sądzić, „niepewność" la wynika nie tyle z przewidywania możliwości niepotwierdze-nia się „podejrzenia”, ile z obawy przed zadaniem matce „ostatecznego ciosu". Mówiąc inaczej, personel formułując podejrzenie nie tyle daje do zrozumienia matce, że „być może" nastąpią jakieś komplikacje w rozwoju dziecka, ile, ze względów psychologicznych, chce jej pozostawić czas na oswojenie się z sytuacją. Mimo wszystko, definicja sytuacji jest tak samo „obowiązkowa” jak przy diagnozie.

Na pytanie: „Czy łatwo Pani rozpoznaje dzieci z zespołem Downa? Po czym to Pani rozpoznaje?" respondenci odpowiadali następująco:

217

Jrtitklori/i narodzin upośledzonego lizuch


Lekarka: „Tak, na ogół jest to bardzo proste, jest to jedni z wad, które najłatwiej rozpoznać dla kogoś, kto pracuje na noworodkach. Dla pediatry z przychodni może to być trudniejsze. Zawsze się konsultujemy, muszą być 2-3 opinie, aby móc zacząć rozmawiać z marką”.

Ordynator. ..Tak. Są pewne objawy fizyczne, po których .na oko* można poznać (wymienia jakiej. Z rozpoznaniem nie ma na ogół problemów. Są czasem dzieci, z którymi są problemy, jeśli przedłuża się poród i twarz jest obrzęknięta. Ale w pierwszej dobie już da się rozpoznać. Nigdy rodzinie nie mówimy, że jest to zespół Downa na 100%, bo musi to potwierdzić badanie genetyczne*.

Pielęgniarka: „Tak, oczywiście (wymienia cechy charakterystyczne!. Chociaż czasami to też nie zawsze świadczy. Patrząc optycznie nie musi się wszystko zgadzać z badaniami- (...) Przy porodzie od razu widać, że mamy dziecko z zespołem Downa, i to wiemy. Z obserwacji wzrokowych widać".

Pielęgniarka: „Tak, nie ma problemu. Charakterystyczny wygląd (opisuje). Podejrzenia na ogół się potwierdzają, ale objawów jest tyle, że jak nic jeden, to drugi zawsze występuje. Nic słyszałam o pomyłce, bo w 100% nic daje się pewności. (...) Często koleżanki nas informują, że jest Down na oddziale. Jedzą inaczej, są apatyczne, są zawsze problemy. Zawsze sobie przekazujemy, czego nic zapisuje się w żadnych dokumentach, bo nie jest to rzecz sprawdzona".

Pielęgniarka: „Tak, ogólnie patrzymy na bruzdę. Najbardziej po buzi widać, ma charakterystyczny wygląd [opisu-jc). jeśli jest charakterystyczny Down, to widać. Czasami nam się wydaje, że po buzi by się nic powiedziało tak bardzo, ale inne cechy ma. Czasem w pierwszej dobie nic widać, każdy dzień następny coraz bardziej sugeruje. Zazwyczaj zwracamy


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
HPIM4468 200 Elżbieta Zakrzewska-Manter^ w odwrotnym kierunku. Innymi słowy, dochodzi do zamieniania
HPIM4470 204    _Elżbieta Zakrzewska-Mamerjt ■icjacli jej zakres obowiązków zawodowyc
HPIM4480 224 Elżbieta Zakrzewska -Mamtrn bardzo widać. Lekarze nie chcą się do tego przyznać, ale my
HPIM4482 228 Elżbieta Zakrzewska-MatUcrp 4mv, ale ona nie uwierzyła, mówiła, ie dziecko jest podobne
HPIM4483 230 Elżbieta Zakrzewska-Mantrry, noki za sprawne funkcjonowanie oddziału. Dwa omówione wyże
HPIM4488 240 Elżbieta Zakrzewska-Maaurp ny, lecz również cechy intelektualisty — eksperci* od spraw
HPIM4491 246 Elżbieta Zakrzewtka-Manterjf kiej matce, ona tego wymaga, a nawet chce. Dzieci traktuje
HPIM4494 252 Elżbieta Zakrzewska-Mamer^ cych w Warszawie, mających wyższe lub średnic wykształcenie.
HPIM4495 254 Elżbieta Zakrzewską.^ ettów społecznych. Tl. Zbigniew Boluuński. Andrzej Pi* ski. Kultu
Główczewski „Między śmiesznością a komizmem” 172 Rozdział 2 i umiejętności radzenia sobie w trudny
img166 (2) Nabywanie umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Dochodzenie do kompromisu.
Spis treści 9 Radzenie sobie ze źle wykonaną obsługą i przywracanie jej należytego poziomu
radzenia sobie z przyszłymi sytuacjami konfliktowymi. Dominacja i tłumienie te metody mają dwie wspó
51648 PICT0009 (2) STRES, PODSTAWOWE INFORMACJE DOTYC ZĄC i. STRESU SPOSOBY RADZENIA SOBIE 1. TRUDNY
PICT0009 (2) STRES, PODSTAWOWE INFORMACJE DOTYC ZĄC i. STRESU SPOSOBY RADZENIA SOBIE 1. TRUDNYMI SYT
2015-10-06NIE MA INNEGO WYJŚCIA • Trzecim głównym powodem trudności radzenia sobie w trudnych sytuac

więcej podobnych podstron