IM000083

IM000083



- 1- MIEJSCE MINKRALURGII W NAUCE I TECHNICE-jest dyscyplin* nauki i lechniki zajmującej się f przetwarzaniem naturalnych i syntetycznych materiałów mineralnych, a także towarzyszącym im cieczą i gazom i roztworom, w oclu nadanie im zadanych właściwości. Zawiera w sobie elementy z innych dziedzin, zwłaszcza przyrodniczych, polega przede wszystkim na prowadzeniu procesów separacji oraz ich opisie, analizie ocenie.

^'2..ZARYS TEORII WIELKIEGO WYBUCHU- wg teorii wielkiego wybuchu opartej na teorii Einsteina wszechświat'powstał 15 mld lat temu. Na początku wszystko skupione było w jednym punkcie zwanym ;f-zarodkiem pierwotnym. Taki kwantowy zarodek powstał jako fluktuacja. W tym zarodku istniała już grawitacja. H.W normalnych warunkach fliiduacje pod wpływem grawitacji zanikają, ale w tym wypadku nastąpiła reakcja prowadząca do uwolnienia energii Energia la zadziałała przeciwko grawitacji powodując wybuch. Wielki j wybuch uruchomił procesy, która doprowadziły do ewoluqi i powstania nowych form energii. Głównym ■ składnikiem wszechświat* stała się materia w postna: protonów, neutronów, elektronów oraz fotonów.

'/’3. CZĄSTKI ELEMENTARNE MATERII- obecnie jest ponad 200 cząstek elementarnych. Najważniejsze to i- te, które nas otaczają: (kwarki dolne- powabny i piękny, kwarki górne- dziwny, prawdziwy, lepiony elektronowe,

• jiculiinio, nion, neutrino niooowo. Kwarki tworzą protony i neutrony. Proton składa się z 2 kwarków górnych i jednego dolnego. Neutron składa się z jednego górnego i 2 dolnych. ładuneks0. Cząstki elementarne oddrialywuj* miedzy aobą: grawitacyjnie, elektromagnetycznie, silnie oraz słabo.

4. • RODZAJE WIĄZAŃ W CZĄSTECZKACH- kowalencyjne- sa najsilniejszym, dlatego kryształy kowalencyjne charakteryzują się duża twardością i bardzo wysokimi wartościami temperaturowymi, topnienia i sa nierozpuszczalne np. diament, węglik krzemu. Wiele kryształów jonowych rozpuszcza się w rozpuszczalnikach polarnych. Związane aa za pomocą wiązań Jonowych. W kryształach molekularnych się jest ułożona odrębnych cząstek, które maja formę krystaliczna np. jod krystaliczny lub COj. siec kryształów metalicznych jest -zbudowana z dodatnieh jonów metalu otoczonych tzw gazem elektronowym, dzięki któremu metale maja wysokie 'przewodnictwo elektryczne i cieplne oraz połysk metaliczny.

5: BUDOWA KRYSZTAŁÓW I ZIARN- atom lub cząstki tworzące kryształ sa ułożone w odpowiedni sposób i powtarzają się w przestrzeni tworząc siec przestrzenna. Siec laka reprezentowana jest przez komórkę elementarną, która jest podstawowa cegiełka bodowy kryształu. Istnieją 7 komórek elementarnych: regularny, lelragonalny, tiygonalny, heksagonalny, rombowy, jednos kośny, trój skośny.

6.    PODSTAWOWE MINERAŁY- minerał można zdefiniować jako kawałek ciała stałego o ściśle określonej budowio we w, składzie chemicznym i właściwościach chemicznych, który powstał w wyniku procesów geologicznych lub chemicznych. Klasyfikaq’a minerałów ze względu na ich budowę chemiczną: 1. pierwiastki rodzime, związki międzymetaliczne, Z węgliki, azotki, fosforki okrzemki, 3. siarczki i pokrewne kruszec, 4. halogenki. 5. tlenki i wodorotlenki. 6. sole kwasów tlenowych 7. minerały amonu. 8. związki organiczno i pokrewne.

7.    II ZASADA TERMODYNAMIKI —ciepło może się stale zamieniać w pracę jedynie podczas przechodzenia z dała o temperaturze wyższej do dala o temp niższej, przy tym zamienia się w pracę jedynie część przewodzonego ciepła. ”

8.    PODSTAWOWE POJĘCIA SEPARACJI Separacja- polega na rozdziało materiału zwanego nadawa, pod wpływem sil separujących na dwa łub więcej produktów, które różnią się od materiału wyjściowego ilościowo lub jaknśdowo pod względem co najmniej jednej cechy .np. wielkość ziarn, gęstość, hydrofobowosc, wlaściwośri magnetyczne, cechy elektryczne. \Yvch(kl- może być masowy, ohjętośdowy danego produktu do lej samej wielkości, ale w nadawie. Wskazuje, jaka część materiału wyj śd owego znajduje sie w danym produkcie wzbogacania. 7-*r1?W- określa jakość i jest to zwykle Wagowy- udział interesującego nas składnika w nadawie, frakcji lub w produkcie. IIrvsk- informuje o tym/jaka część interesującego nas składnika została przeniesiona w wyniku separacji z nadawy do danego produktu. Wipólęrynnlk wzbogacania- to stosunek zawartości danego składnik* w wybranym produkcie wzbogacania do jego zawartości w nndnwie.

9.    KRZYWE WZDOGACANIA- krzyw* Mayer*- krzywa, która wiąże ze sobą uzysk składnika użytecznego w produkcie i wychód tego produktu. Mogą być także wykreślone jako zależność wychodu od uzysku. Krzywa

' Halblcha- otrzymuje się przez wykreślenie na podstawie bilansu wzbogacania zależność uzysku jako funkcji zawartości rozpatrywanego składnika w produktach wzlwgacania. Krzywa IIenry’rgo- przedstawia zależność między wy chodem a zawartością składnika użytecznego proikiklach wzbogacania y=I(X) i może to być również zależność odwrotna. Idealno wzbogacanie na krzywej llcnre’go po znaj o się po tym ze zależność pomiędzy, wycbodcm a zawartośa'ą składnika użytecznego jest linią poziomą. Krzywa Della- jest modyfikacją krzywej Mayera, której skala wychodu została zastąpiona parametrem, będącym stosunkiem wychodu do zawartości składnika użytecznego nad a wio pomnożonego przez. 100 w=X/y * 100

10. KRZYWE KLASYFIKACJI krzywa częstości -przedstawia zależność zawartości kolejnych frakcji o określonej wartości cechy, krzywe zawierają w sobie wszystkie informacje o klasyfikacji. Rozkładu- to skumulowane krzywe częstości przedstawiają one zależność skumulowanej zawartości poszczególnych frakcji od wielkości cech wykorzystanych do klasyfikacji. Rozdziału- przedstawiają zależność danej frakcji od wtrtośd cechy, która jest podstawą rozdziału lub wielkości do niej proporcjonalnej. Dotyczą zawsze jednego produktu



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Zdjęcie1731 Higiena pracy jest to nauki, która zajmuje się ■    Badaniem wpływu warun
Struktura ludności -—o- Demografia - jest dziedziną nauki, która zajmuje się: życiem, powstawaniem i
CO TO JEST ENERGETYKA? to dział nauki, techniki oraz przemysłu zajmuje się przetwarzaniem dostępnych
Justyna Wilctorowicz ROZDZIAŁ 1.WIADOMOŚCI WSTĘPNE Statystyka jest dyscypliną nauki, zajmującą się
Nauki pokrewne nauce administracji: 1.Prawo administracyjne i polityka administracji - zajmuje się n
1. Co obecnie jest przedniiotein nauki socjologicznej, czyni się ona interesuje i jak? Socjologia sp
Postęp techniczny jest bardzo szybki. Dużo ostatnio się mówi o kryptowalucie Bitcoin.Czytaj dalej
HPODSTAWOWE TECHNIKI INŻYNIERII GENETYCZNEJ 1. Biotechnologia JEST TO NAUKA, KTÓRA ZAJMUJE SIE
Obiekt techniczny; jest obiekt wytworzony do posługiwania się nim przez człowieka,
Informator - Technik Elektryk2.CHARAKTERYSTYKA ZAWODU: Elektrotechnika ~ zajmuje się wytwarzaniem,
egzamin z nauki?ministracji (6) © która zajmuje się opisem rzeczywiście istniejącej administracji, z
1. Wstęp Zarządzaniem w poszczególnych dyscyplinach sportu obecnie zajmują się głównie osoby, które
» Agenda • Co to jest informatyka?,ź" JT E •    Czym zajmuje się informatyk? •
-1 Naukowe zarządzanie - jest podejściem do zarządzania zajmujące się poprawą wyników osiąganych
272 Noty bibliograficzne i bogata w treści książka przeznaczona jest dla wszystkich, którzy zajmują
1.    Coleży w obszarze zainteresowań nauk ergologicznych? Nauki ergologiczne zajmują
61 (186) Genetyka populacyjna — dyscyplina biologii ewolucyjnej zajmująca się zmianami w c
6 (1710) Przedmiot i zadania giodezji1;1. Wprowadzenie Geodezja jest nauką o pomiarach Ziemi, zajmuj

więcej podobnych podstron