IMAG0179 (7)

IMAG0179 (7)



Lucyna Frąckiewicz

Lucyna Frąckiewicz

puszczać, ze osoby starsze o wyższym poziomie wykształcenia lepiej H radzą z samotnością mając szersze możliwości zagospodarowania czasu*^


nego i kontaktów towarzyskich aniżeli osoby o niższym poziomie wy]ęł cenią. Wystarczy wspomnieć o rozmieszczeniu w dużych miastach Unj^ sytetów Trzeciego Wieku, które z reguły powstawały na bazie ośrodJ* szkolnictwa wyższego lub organizaq'i i instytucji stanowiąc znakomitą zemplifikację edukacji przez całe życie. Niestety, jest to jednak przedsipy5 cie elitarne, obejmujące bardzo znikomą część starszej społecznośd, § || wszechnienie tych form edukacyjnych napotyka trudne do pokonania barier Trzeba więc zwrócić uwagę na większą powszechność edukaqi, która |j tylko będzie niezbędnym elementem zatrudnienia (kwalifikacje), ale poiyj, na się stać inspiraqą kształtowania osobowości - racjonalnym wykorzysta, niem czasu wolnego. Być może również będzie miała szczególne znaczeni* w sytuacji wydłużenia okresu aktywizacji zawodowej.

Dość oczywiste jest, że w tych warunkach toczą się dyskusje nad pój. niesieniem wieku emerytalnego, zwłaszcza, że stan zdrowia ludnośd w obec. nie określanym okresie przechodzenia na emerytury jest na ogół na tyle dobry, iż nie stanowi przeciwwskazań do zaprzestania pracy. Problemem stają się trudna do przewidzenia i prognozowania zgoda osób starszych na odebranie przywileju zaprzestania pracy w wieku obecnie uznanym za wiek poprodukcyjny i możliwości zatrudnienia na przyszłościowymi rynku pracy. Lektura książki J. Ryfkina10 czy artykułu J. Orczyka1 2 stawiają pod dużym znakiem zapytania możliwości i sens wzrostu zatrudnienia. Pozostaje jeszcze problem rozważenia umiejętności dostosowania się starszych osób do wymagań przyszłościowego rynku pracy. Nie jest przypadkiem, że w wielu krajach europejskich podjęto badania nad szeroko rozumianym stanem zdrowia, a zatem kondycją fizyczną, psychiczną i społeczną. Służy temu wiele metod pomiaru, takich jak ADL (Acdvities of Daily Living Index), IADL (Instrumential Activities of Daily Living Index) czy CFI (Classification Inter-, nationale du fonctionnement du handicap et de la santć).

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na badania GUS przeprowadzone w 2004 r., dotyczące stanu zdrowia ludności kraju i jej kondycji fizyczną Występowanie długotrwałych problemów zdrowotnych lub chorób przewlekłych według tego badania było udziałem 78,8% ludności w wieku powyżej 60 lat, podczas gdy dla ogółu ludności 36,4%. Średnia liczba chorób przewlekłych dla ogółu ludności wynosiła 1,26, dla osób w wieku 60-69 lat-- 2,60, a dla osób powyżej 70 lat - 3,19. Obserwowano duże zróżnicowania według płci na niekorzyść kobiet, co wynika zapewne z dłuższego trwania

1

10    J. Ryfkin: Koniec pracy. Schyłek siły roboczej na świecie i początek ery postrynkowej. Wrocław 2001.

2

   J. Orczyk: Brak pracy czy brak dochodów źródłem wykluczenia. W: 60 łat polityki społeczną w Polsce. Red. A. Rączaszek. Katowice 2006.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
śmierci. Dla nauczycieli ważną informacją jest, że osoby starsze uczą się efektywnie, gdy same mogą
IMG?62 mi procesu zmian edukacyjnych są nauczy- żeniowych reformy edukacji ze środowi^ ciele z wyższ
IMG?62 mi procesu zmian edukacyjnych są nauczy- żeniowych reformy edukacji ze środowi^ ciele z wyższ
IMAG0177 (9) Lucyna Frąckiewicz Funkcje państwa określono następująco: 1.    Kompeten
IMAG0181 (6) Lucyna Frąckiewicz i marzeniami ludzi starszych13, przy czym bardzo charakterystyczne s
IMAG0183 (7) Lucyna Frąckiewicz Lucyna Frąckiewicz kultury i dóbr materialnych. Będzie to proces mas
IMAG0185 (6) Lucyna Frąckiewicz du trwającego nie mniej niż 6 miesięcy okresowego lub trwałego upośl
IMAG0189 (5) Lucyna Frąckiewicz cia poziom niepełnosprawności i niezaradności wymaga różnych form mo
IMAG0191 (8) Lucyna Frąckiewicz Lucyna Frąckiewicz -    zapewnić, aby praca socjalna
IMAG0193 (7) Lucyna Frąckiewicz miejsce w wielu krajach?", wreszcie „Jak działać, aby rozszerzy
168 MIESZKO III STARY (ż. ADELAJDA). III. 17. puszczają, że to była córka Godfryda II. ks. Brabancyi
skanuj0030 (36) Ofiary i sprawcy przemocy zasługują na wyszczególnienie. Zdarza się, że osoby poszko
19 MASKOWANIE WIELOZNACZNEGO WYRAZU POPRZEDZAJĄCEGO centralny wyraz maskowany w taki sposób, że osob
skanowanie0013 (70) można przypuszczać, że osoby o wysokiej IE będą tworzyły i podtrzymywały szczęśl

więcej podobnych podstron