gruchala003

gruchala003



14 II ŚRRDNIOWincr/NI: PIŚMIENNICTWO HAGIOGRAF!CZNE

i pracuje, a następnie wstaje i modli się. Był to zaś anioł Boży, który rzekł mu: „Tak oto postępuj, a będziesz zbawiony”.

Pewnego razu bracia wypytywali Antoniego o losy dusz. Najbliższej nocy głos jakiś zawołał go i powiedział: „Wstań, idź i patrz”. I oto ujrzał jakąś ogromną i straszliwą postać, sięgającą aż do chmur, która rozpostarłszy ramiona wstrzymywała jakieś skrzydlate istoty usiłujące wzlecieć do nieba, innym zaś nie mogła przeszkodzić w ich swobodnym locie. Usłyszał też pomieszane głosy wielkiej radości i wielkiego bólu. Zrozumiał wtedy, że są to dusze wznoszące się do nieba, i diabeł, który im w tym przeszkadza; obarczone winami wstrzymuje, lecz świętych zatrzymać w ich locie nic może i to sprawia mu ból.

Pewnego dnia podczas wspólnej z braćmi pracy św. Antoni podniósł nagle oczy ku niebu i ujrzał widocznie coś smutnego, bo rzuciwszy się na kolana błagał Boga, aby nie dopuścił do mającej się zdarzyć zbrodni. Braciom zaś pytającym go, co ujrzał, powiedział wśród łez i łkań, że niesłychana zbrodnia zagraża ludzkości. „Widziałem — rzekł — ołtarz Boży otoczony stadem koni, które tratowały wszystko kopytami. Widocznie wielka jakaś burza wstrząśnie Kościołem, a ludzie na kształt bydląt niszczyć będą sakramenty Chrystusowe; słyszałem bowiem głos Pana mówiącego: ‘Zbezczeszczą moje ołtarze’”. W dwa lata później wystąpili arianie 1, rozerwali jedność Kościoła, zbezcześcili chrzcielnice i świątynie, a chrześcijan jakby owce zabijali na ołtarzach.

Pewien książę egipski imieniem Ballachius, należący do sekty ariańskiej, w ten właśnie sposób prześladował Kościół Boży. Kazał on pobożne dziewice i mnichów obnażać i siec publicznie. Wówczas Antoni tak napisał do niego: „Widzę, że gniew Boży wisi nad tobą. Przestań już prześladować chrześcijan, aby cię nic zaskoczył gniew Boży, który grozi ci bliską zagładą”. Nędznik przeczytał list, zaśmiał się i klnąc rzucił go na ziemię, a tych, którzy go oddali, kazał ochłostać. Po czym tak odpowiedział Antoniemu: „Ponieważ tak bardzo troszczysz się o mnichów, więc i do ciebie dotrze moja surowość”. Po pięciu dniach jednak, gdy dosiadał swego konia, bardzo łagodnego zazwyczaj, ten nagle ugryzł go, rzucił na ziemię, pokąsał i poszarpał mu nogi tak, że Ballachius umarł po trzech dniach.

Gdy pewni bracia prosili Antoniego, aby wyjaśnił im tajemnicę zbawienia, on rzekł: „Słyszeliście słowa Pana: ‘Jeśli ktoś uderzy cię w jeden policzek, nadstaw mu drugi’” \ Na to bracia: „Tego nie potrafimy spełnić”. „Więc przynajmniej znieście uderzenie cierpliwie” — rzekł św. Antoni. „I tego nie potrafimy” — odpowiedzieli. „Więc chociaż nie pragnijcie raczej bić niż być bici” — powiedział Antoni. A oni: „Ani tego nie możemy zrobić”. Wówczas św. Antoni zwrócił się do swego ucznia: „Przygotuj lekarstwo dla tych braci, bo bardzo są delikatnego zdrowia. Wam zaś tylko modlitwa jest potrzebna”.

O tym wszystkim czytamy w Żywotach ojców. Wreszcie św. Antoni ucałowawszy swych braci zasnął w pokoju w sto piątym roku życia, za czasów Konstantyna, który zaczął panować około roku Pańskiego 340 7.

(JAKUB DE VORAGINE]

LEGENDA NA DZIEŃ ŚW. JERZEGO

Jerzy, trybun wojskowy 1 rodem z Kapadocji, przybył pewnego razu do prowincji Libii, do miasta zwanego Silena2. W pobliżu tego miasta było jezioro na kształt morza, w którym miał siedzibę okropny smok. Smok ten nieraz już zmusił do ucieczki ludzi, którzy z bronią wychodzili przeciw niemu, i podchodząc pod mury miasta zarażał wszystkich swoim oddechem. Mieszkańcy zatem musieli mu codziennie dawać dwie owce, aby uspokoić jego wściekłość, bo w przeciwnym razie tak bardzo zbliżał się pod mury miejskie i zarażał powietrze, że wielu ludzi ginęło. Kiedy wreszcie zabrakło już niemal owiec, zwłaszcza że niewiele ich tam chowano, za ogólną zgodą zaczęto mu dawać na pożarcie jedną owcę i jednego człowieka. Dawano tedy synów i córki wszystkich obywateli i los nie pomijał nikogo. A gdy wybrano już prawie wszystkie dzieci z ludu, razu pewnego los padł na jedyną córkę króla, przeznaczając ją na pożarcie smokowi. Wtedy król pogrążony w rozpaczy rzekł: „Weźcie złoto i srebro, i połowę mego królestwa, a zwolnijcie moją córkę, by nie musiała umierać w ten sposób”. Ale lud odparł mu z oburzeniem: „Ty sam, królu, ustanowiłeś to prawo, a teraz, gdy nie żyją wszystkie nasze dzieci, chcesz ratować własną córkę? Jeśli na córce twojej nic dopełnisz postanowienia, które dla innych wydałeś, spalimy cię z całym domem twoim!” Słysząc to król zaczął płakać nad swoją córką i rzekł: „Biada mi, córko moja najmilejsza, cóż z tobą uczynię? Co im odpowiem? Kiedy zobaczę twoje zaślubiny?” A zwróciwszy się do ludu rzekł: „Błagam, dajcie mi osiem dni zwłoki, abym mógł opłakać moją córkę”. Lud zgodził się na to, ale po dniach ośmiu powrócił, z wściekłością wołając: „Dlaczego gubisz lud twój, by ratować córkę? Oto wszyscy giniemy od oddechu smoka!”

Wówczas król widząc, że nie potrafi córki ocalić, przyodział ją w szaty królewskie i uścisnąwszy rzekł: „Biada mi, córko najmilsza, otom się spodziewał, że wnuki moje zrodzone z ciebie piastować będę na królewskim łonie — a tym-

(kzywiste nieporozumienie, gdyż Konstantyn I Wielki zmarł w r. 3.17, jego syn Konstantyn II /ginął w r. 340, zachodzi zatem najprawdopodobniej pomieszanie imion Konstantyna (Conshmti nii*) i Konslanejusza (( onstantius) — nierzadkie w rękopisach /.tolej tcgpndy. Konstancjtisz, syn Konstantymi W, objął po śmierci ojca rzydy we wschodniej połaci państwa.

|i HCiENDA NA DZIEŃ ŚW JERZEGO)

1 Ryła to wysoka ranga wojskowa w armii rzymskiej 'lYybunowic dowodzili zwykle poszczególnymi legionami.

Nu było nigdzie takiego miasta. Ponieważ jednak miało ono leżeć w I ibii (północnej Afiyn ), ihod/i tu najwidoczniej o znane miasto greckie Kyrenc (po hic. ( yrena)

1

Sekta chrześcijańska, nazwana tak od swego twórcy kapłana Ariusza z Aleksandrii, która prze r/yła bóstwu C hrystusa Pana. Powstała ona na początku IV w., po czym świat chrześcijański podzielił się istotnie na lat kilkadziesiąt na dwa zwalczające sit; obozy, lak że dochodziło do prześladowań IBM tle wyznaniowym, /daje się, że sw. Antoni brał udział w polemice przeciwariańskicj na terenie I giptu, tym bardziej że głównym przeciwnikiem arian był jego uczeń Atanazy.

'• Ml 1, V).


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
gruchala004 10 u SKiiDNi()wn;c/Ni: piśmiennictwo hagiograi ic/nb czasom odchodzisz smokowi na pożarc
gruchala008 24 II ŚREDNIOWIECZNE PIŚMIENNICTWO HAGIOGRAF!CZNE zbiterów i dziekanów 21 jako przewodni
78 II. Odwrót (ni Hegla nie. o którym mówi następnik, w oczywisty sposób nic zachodzi samo z
mas076 bmp ka II. Twór organizacyjny rządzony przez Miecława jest więc par excellence państwem, prze
KSE6153 II L54 102 1648 i Po różnych dysc-eptacyach zgodzili się na to, aby Królowej JMci przez Dep
gruchala013 M    II. ŚREDNIOWIECZNE PIŚMIENNICTWO HAGIOGRAFICŻNE Maria1, i spłodził z
gruchala007 22 II ŚREDNIOWIECZNE PIŚMIENNICTWO HAGIOGRAFICZNE kicj czytamy", że był mężem wyksz
gruchala009 zo II. ŚREDNIOWIECZNE PIŚMIENNICTWO HAGIOGRAFICZNE kupna i sprzedaży, bądź też nie powoł
gruchala014 II ŚREDNIOWIECZNE PIŚMIENNICTWO HAGIOGRAFICZNE którzy posiudają złoto. Nie przystoi król
gruchala016 40 II. ŚREDNIOWIECZNE PIŚMIENNICTWO HAGIOGRAFICZNE 34 Tam zaś aż do dnia translacji1, ki
gruchala002 12 ii średniowieczne piśmiennictwo hagiocjraficzne chłopca2, który upadłszy przed nim wy
gruchala006 20 II ŚREDNIOWIECZNE PIŚMIENNICTWO HA(3IOGRAFI(!ZNE i o ich imionach dlatego nie znajdzi
gruchala011 30    II ŚREDNIOWIECZNE PIŚMIENNICTWO HAOIOORAFICZNE na przechowanie pien
gruchala015 38 II ŚREDNIOWIECZNE PIŚMIENNICTWO HAG IOO RA El OZNE i<> był Scyta 1 czy poganin.
2012 10 16 14 14 *• A* II
image002 (14) II. W chwili T=Os uruchomiono transakcję A. o czasie trwania 50ms i priorytecie 20. Po
Zdj?cie0200 *- Ali. i»-ii.iii. c i.n.ni. 4 i.n.m.rv n *riil * w* i a m Ali. b II.Ul; c.1.10; AI.IV.

więcej podobnych podstron